AKTUÁLNĚ

12.2.2022

Přikrmování ovcí v drobnochovu

Tento článek se zabývá krmením ovcí v drobnochovu. Krmení ovcí na zisk s cílem maximálního efektu je samostatná věda dalece překračující rámec tohoto článku.

Krmení ovcí v drobnochovu

Pokud se jedná o drobnochov, tak i zde platí několik obecných zásad. Ovce je přežvýkavec. To znamená, že jí nesvědčí rychlé změny v krmné dávce, zapařené, nebo plesnivé krmení.

Základem krmné dávky je letní pastva na vhodných pastvinách a zimní odchov se senem. Při pasení zejména na cizích, případně vám neznámých loukách je důležité sledovat i výskyt pro ovce jedovatých rostlin.

Pokud převádíme ovce ze zimní krmné dávky na letní, postupujeme pomalu a vždy jim necháváme možnost nažrat se dostatečného množství sena.

I v pozdější době je vhodné, aby ovce měly přístup k senu, i když je dost trávy. Hlavně v deštivém období raději samy berou seno než mokrou trávu.

Pro krmení senem je ideálním řešením krmelec neboli příkrmiště pro ovce nebo jesle na seno pro ovce. Snižují ztráty sena a zabraňují jeho znečištění a je možné je pořídit v různých provedeních, tvarech, se střechou i bez.

Příkrmiště kruhové pro ovce, pozinkované průměr 180 cm Příkrmiště pro ovce - ZVON, plastové průměr 180 cm, 10 míst Jesle na seno pro ovce s korytem a střechou, pozinkované
Objednací číslo: 33498 Objednací číslo: 33548 Objednací číslo: 33572
Příkrmiště kruhové pro ovce, pozinkované průměr 180 cm Příkrmiště pro ovce - ZVON, plastové průměr 180 cm, 10 míst Jesle na seno pro ovce s korytem a střechou, pozinkované

 

Důležitý je také celoroční přístup ke vhodnému lizu pro ovce pro doplnění minerálních látek. Pro ovce jsou vhodné lizy, které neobsahují měď.

Kromě soli (chloridu sodného) spotřebuje ovce celou řadu dalších minerálů. Stopové prvky s prokázaným biochemickým významem jsou zinek, mangan, měď, železo, jod, kobalt a selen. Každý z těchto prvků plní důležité úkoly v organismu zvířete.

Minerální lizy SOLSEL byly vyvinuty speciálně pro ovce. Zajistí vedle základního a jadrného krmiva další spontánní doplnění minerálů. Vyrábějí se z čisté kamenné nebo vakuové soli s přídavkem speciální minerální směsi a jsou lisovány speciální tlakovou metodou. Stálost kostek je výsledkem dlouhé řady pokusů a testů tvrdosti. To zaručuje vysokou odolnost lizů SOLSEL proti povětrnostním vlivům a jejich rovnoměrnou konzumaci zvířetem. Liz SOLSEL je vhodný také pro použití v ekologickém zemědělství.

Solný a minerální liz SOLSEL UNIVERSAL Se 20
Objednancí číslo: 66798
Solný a minerální liz SOLSEL UNIVERSAL Se 20, Cu 0,kostka 10 kg

 Existují také lizy určené speciálně pro potřeby bahnic.

Minerální liz Osvior Brebigest pro březí ovce, 20 kg
Objednací číslo: 33820
Minerální liz Osvior Brebigest pro březí ovce, 20 kg

Ovce je možné přikrmovat šrotem nebo granulemi, a to zejména v zimním období. Přes léto většinou není potřeba ovce přikrmovat. Pokud chceme přikrmovat jadrné krmivo, je potřeba zajistit, aby někteří dominantní jedinci neodehnali ostatní a nesežrali vše sami. Je to nebezpečné, protože může dojít k vážnému onemocnění. Proto je vhodné vždy sypat směs do více, i několik metrů vzdálených nádob a sledovat, zda se dostane na všechny. Ideální počet nádob je podle kusů zvířat - co kus, to nádoba. Zkrmování starého pečiva je sice možné, ale v opravdu malém množství (jeden rohlík na zvíře / den).

Důležitý je i volný přístup ovcí k čerstvé vodě. Zde je výhodné použít napáječky pro ovce, které je ale potřeba pravidelně čistit, protože ovce velmi nerady pijí znečištěnou vodu.

Vše potřebné pro chov ovcí najdete v našem eshopu, kde můžete využít naší poradny.

Výživa ovcí u drobnochovatelů není složitá a ze své podstaty funguje většinou dobře. 

S přáním mnoha úspěchů,

Jiří Kamír, autor článku


Úvodní fotografie: Stephen J. Sullivan, FreeImages

17.1.2022

Nová kruhová dojírna typu SIDE by SIDE se systémem Apollo v Hněvkovicích

Již měsíc uběhl od spuštění nové dojírny v obci Hněvkovice (okr. Havlíčkův Brod). Kruhová dojírna má kapacitu 28 míst a nasazování dojačky na vemeno se provádí zezadu, přičemž obsluha stojí z vnější strany kruhu.

Tento způsob postavení kdy dojnice směřují hlavami do středu kruhu se označuje SIDE by SIDE. Unikátní na této dojírně je především systém Apollo. Systém Apollo na této dojírně je první a jedinou instalací v republice, i když jen na chvíli, neboť v nejbližších týdnech budeme tento systém instalovat na dalších dojírnách.

Čím je systém Apollo unikátní?

Systém Apollo umožňuje dipování struků po dojení a to zcela automaticky. Tím pádem u dojíren typu SIDE by SIDE odpadá zcela jeden člověk. Kvalita dipování je vždy 100% a navíc se významně snižuje spotřeba dipovacích prostředků oproti ručnímu dipování nebo automatickému nedokonalému rozprašování. Dále je proveden rychlý proplach dojačky před následujícím dojením.

Více o systému Apollo

31.10.2021

Slavíme 30 let založení firmy

Dne 31.10.2021 jsme oslavili již 30. narozeniny naší rodinné firmy na českém trhu. Firma vznikla na podzim v roce 1991 se specializací na služby a maloobchod pro zemědělství, zejména potom servis a montáže dojící techniky, kdy momentálně spravujeme více než 350 dojících zařízení a namontovali jsme již více než 310 dojíren.

(Na fotografii z 31.10.2021 zleva zakládající trojice Ing. Vlastimil Kamír, Jiří Kamír, Jan Kamír a rodiče bratrů Kamírových Anna a Jan Kamírovi)

Hlavní záměr zůstal za ty roky beze změny, jen se rozrostl o další skupiny sortimentu. Nejen díky novému zázemí od roku 2010 a e-shopu u nás najdete veškeré vybavení pro farmu. A to od porodnických pomůcek pro chov skotu, krmiv, jezdeckých potřeb, ohradníků a napáječek až po granule pro psy nebo nářadí Fiskars a Stanley. Na e-shopu nebo na prodejnách tak nakoupíte pro chov a farmu veškeré vybavení. 

Díky našim zaměstnancům a věrným zákazníkům máme možnost se každoročně rozrůstat a dále se ve svém oboru vzdělávat. Zakládající trojici bratrů Kamírových, Jirku, Vlastu a Honzu, během 30ti let doplnilo více než 65 stálých zaměstnanců.

Chlapi na servisu se denně starají o provozy dojíren po celé republice, dámy na sekretariátu o veškeré papírování a hladký chod firmy "v zákulisí" a ostatní kolegové denně připraví desítky balíků pro e-shop a obslouží desítky zákazníků na prodejnách. Všem kolegům za jejich každodenní práci děkujeme a jsme rádi, že kolem sebe můžeme mít takto skvělý tým, bez kterého by se firma nikdy nedostala tam, kde je dnes. 

V roce 2016 vznikl rozhovor k 25. výročí firmy. Připomeňte si ho s námi! 

 

PROHLÉDNĚTE SI

Porozhlédněte se pro naší prodejně v Pacově!

Virtuální prohlídka

NOVINKY A SLEVY

Chcete vědět o našich slevových akcích a novinkách v sortimentu jako první? Přihlaste se k odběru novinek e-mailem!

Co můžeme nabídnout chovatelům a zemědělcům?

Firma KAMÍR a Co spol. s r.o. byla založena na podzim r. 1991. Od začátku se specializuje na služby pro zemědělství, zejména pak na montáže a servis dojící techniky.

Zastupujeme německou firmu na dojení GEA Farm Technologies, Westfalia Surge. Současně dodáváme potřeby pro chovatele, zejména pak elektrické ohradníky a napáječky. Ve firmě pracuje 55 zaměstnanců. V České republice máme kromě sídla společnosti v Pacově pobočky v Českém Krumlově, Litomyšli, Jaroměři, Plzni, Přáslavicích u Olomouce, Třebíči a na Slovensku v Považské Bystrici a Lučenci.

Více o nás

© 2005 - 2022 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu B2B a B2C UNIPEX CZ s.r.o.