Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 30.6.2021 8:03

Jak začít chovat ovce

Jak začít chovat ovce
Rádi byste si domů pořídili ovce, ale nejste si jistí, jak je chovat? Pak vám přinášíme několik užitečných rad do začátku.

Jedním z hlavních důvodů pro chov ovcí je již po tisíce let chov na mléko. Tento chov se ale vyplácí, a proto se i realizuje ve větších stádech (150 a více kusů), kde pracují zkušení chovatelé.

Tento článek by měl poskytnout spíše rady pro začátečníky, kteří mají kus zahrady nebo louky a rádi by se zařadili mezi nás drobné chovatele těchto malých přežvýkavců. 

Sezónní chov

Pokud opravdu začínáte a nemáte zkušenosti nebo si nejte jistí, že chov ovcí bude to pravé pro vaši zahradu, zkuste nejprve tzv. letní výpas. Zjednodušeně to znamená, že si na jaře koupíte od zkušeného chovatele několik beránků, které máte do podzimu na pastvě a na začátku zimy je prodáte nebo porazíte pro vlastní potřebu. V tomto případě není nutné striktně trvat na určitém plemenu, protože se jedná o krátkodobou akci, pro níž můžete využít všechna běžná plemena ovcí chovaná u nás. Doporučuji beránky, protože jsou většinou levnější (cca 1.000 až 1.500 Kč) a vhodnější na výkrm. Pozor si dejte na smíšené skupiny, i mladé ovečky by při společném chovu mohly být na podzim březí.

Pro sezónní chov ovcí budete potřebovat jen přístřešek pro ovce, dostatek pastvy, napáječku pro ovce, vhodný liz pro ovce nebo jiný minerální doplněk a seno pro případ nepříznivého počasí. Výhodou tohoto způsobu chovu ovcí je, že se obejdete bez jadrného krmiva. Většinou ani není potřeba ovečkám stříhat vlnu a paznehty. 

Tímto se vyhnete sušení nebo kupování sena, stavbě pevné salaše, budování vyhřívaných napáječek a organizování připouštění, porodů a odchovu jehňat. Přesto vás budou těšit pasoucí se ovečky se zvonky a určitě si pochutnáte na velmi kvalitním, libovém mase.

Celoroční chov     

Pokud se rozhodnete pro celoroční chov ovcí, je dobré si vybrat plemeno vhodné pro vaše podmínky. Hobby chovy většinou nepočítají s produkcí vlny a mléka a soustředí se na kvalitní masná plemena, případně na vzhled ovcí.  Osobně chovám Kamerunky, které opravdu dobře vypadají. Trochu připomínají srny, trochu muflony, mají dobrou povahu. Jejich největší výhodou je, že mají srst, takže se jim nemusí stříhat vlna. Paznehty ovcím stačí stříhat 2x až 3x do roka. To je pro malého chovatele velká výhoda a úspora času. Maso kamerunských ovcí je kvalitní s nižším obsahem tuku. Mohu je doporučit i těm, kteří skopové neradi.

V posledních letech u nás zájem o chov ovcí narůstá. Důvodů je hned několik:

  • snaha mít kvalitní a domácí produkt - maso
  • stále rostoucí obliba ostatních farmářských produktů, které jsou daleko kvalitnější než ty kupované v supermarketech
  • snaha o udržování trávníku i v terénu hůř dostupném pro techniku

Ovce tyto potřeby plní.

Vypásání je vhodné využít všude tam, kde nemáme zájem intenzivně hospodařit. Ovce dokáží udržovat i velké plochy. Ale je vhodné jim dávat k dispozici pouze část zahrady, aby ji opravdu vypásly. Na vedlejší ploše je možné například sušit seno nebo pěstovat zeleninu. Velkým pomocníkem jsou elektrické ohradníky pro ovce, kterými můžeme vylepšit i běžné oplocení tak, aby jej ovce nepřelézaly, nepodlézaly nebo se o něj nedrbaly. Pro dočasné přehrazení pastviny je výhodné použít síť pro ovce. Ta má 50 m a postavení nové pastviny i s několika sítěmi je otázkou hodiny.

Při pasení ovcí určitě zjistíte, že jejich vynalézavost a schopnost testovat kvalitu ohrad a oplocení se nechá srovnat jen s Raptorem z Jurského parku. Ochránit malé stromky, keře a další výpěstky bez ohradníku je práce na několik dní se spotřebou dřeva jak na rozhlednu.

Pro zimní chov i pro letní přikrmování senem jsou vhodné jesle pro ovce nebo příkrmiště pro ovce. Ovce jinak z balíku sena vyrobí dva balíky hnoje a bečí hladem.

Důležité je počítat i s tím, že chov ovcí je naším starostlivým státem kontrolován a řízen, takže tak každý chovatel musí mít registrovaný chov a každá ovce musí mít známku a být vedena v deníku.

Přes tyto problémy chov ovcí na vesnici a do vhodných lokalit malých měst patří a mohu jej vřele doporučit.

Ať jste začínající nebo už zkušení chovatelé podívejte na potřeby pro chov ovcí a koz v našem e-shopu. Chovatelské potřeby pro vás vyrábíme a dodáváme už více než 25 let.

Další informace k chovu ovcí najdete také v článku Chovatelské postřehy k chovu ovcí z pera našeho dodavatele krmiv pro ovce Energys

Autor článku a fotografie: Jiří Kamír

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Ceník 2021

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.