
Ochrana srnčat při sečení trávy
S příchodem jara a léta začíná sezóna sečení luk a pastvin. Právě v tomto období však dochází k jednomu z největších ohrožení srnčat – mláďata srn, která se v trávě ukrývají před predátory, se často stávají nechtěnými oběťmi sekaček. Každoročně v Česku zahyne až 60 tisíc novorozených srnčích mláďat, to je přes pětinu srnčí populace v důsledku mechanizovaného sečení. Přitom existují jednoduché a efektivní způsoby, jak těmto tragédiím zabránit. Existuje zákon o myslivosti na ochranu zvěře, podle kterého mají zemědělci a myslivci zajistit bezpečí zvířat v období senoseče. Ale oni sami nemají šanci rozlehlé plochy projít. Navíc se samozřejmě seč musí přizpůsobovat počasí. V dnešní době, kdy i kvůli tlaku na výnos plodin, využíváme výkonnější žací stroje než v minulosti, narůstá počet zasažených zvířat. Traktory mají několik žacích listů, záběr až 12 metrů a jedou rychlostí až 30 km/h. V takové rychlosti nemá řidič šanci si zvířete všimnout ani stroj zastavit. Ve vysoké trávě jsou mláďata téměř neviditelná.
Proč jsou srnčata v ohrožení?
Srnčata se rodí od května do června. V prvních týdnech života mají velmi omezený pohyb a při nebezpečí se snaží splynout s okolím – zůstávají nehybně ležet v trávě. To je účinná obrana proti přirozeným predátorům, ale nikoli proti zemědělské technice.
Existuje několik osvědčených metod, jak snížit riziko poranění nebo usmrcení srnčat při sečení:
1. Dohoda s myslivci
Před plánovaným sečením informujte místní myslivecké sdružení. Myslivci mohou srnčata lokalizovat a bezpečně přemístit.
2. Používání plašičů a pachových ohradníků
Na louku lze předem umístit jednoduché vizuální nebo zvukové plašiče (igelitové pytlíky, praporky, zvonky), nebo nosiče s pachovým ohradníkem, které srnčata i matky odradí od pobytu v dané lokalitě.
3. Drony s termokamerou
Moderní technologie umožňují velmi efektivní vyhledávání srnčat v trávě pomocí dronů s termovizí. Tuto metodu využívají některá myslivecká sdružení nebo zemědělci.
4. Postupné sečení od středu ven
Tento způsob dává zvířatům šanci uniknout do okrajových částí louky.
5. Pěší kontrola před sečením
I jednoduché projití louky v brzkých ranních hodinách může pomoci objevit schované mládě.
S trochou koordinace a ohleduplnosti můžeme výrazně snížit počet zbytečných úmrtí.
Kontakt na pomoc
Pokud víte o plánovaném sečení nebo byste chtěli pomoci s hledáním srnčat, kontaktujte místní myslivecký spolek nebo organizace, jako je Rehkos.cz nebo projekt Zachraňme srnčata s dronem.