Časté dotazy k elektrickým ohradníkům (1. část)

Jan Kamír, DiS. | 31.3.2023
1. Jaký je princip fungování elektrického ohradníku? Máte schéma fungování ohradníku?
2. Vyplatí se kupovat elektrické ohradníky v bazaru?
3. Je elektrický ohradník stavba? Může stát elektrický ohradník v obci? Upravuje to nějaký zákon nebo vyhláška? Existuje nějaká povinnost značení ohradníku?
4. Kdy se vyplatí ohradník na autobaterie nebo solární ohradník?
5. Mohu provozovat elektrický ohradník v zimě? Pokud ano, musím se o něj nějak starat a kontrolovat ho?

1. Jaký je princip fungování elektrického ohradníku? Máte schéma fungování ohradníku?

Princip fungování elektrického ohradníku je založený na elektrickém okruhu. Ohradníkový zdroj vyšle elektrický impulz po izolovaném vodiči na ohradě. Vodič není uzemněný. Při kontaktu s kůží zvířete dojde k uzemnění impulzu přes vodivý povrch pokožky  a uzavře okruh díky zemnění zdroje, které zajišťuje zemnící tyč.

Kompletní popis a schéma fungování elektrického ohradníku najdete v článku Schéma a popis součástí el. ohradníku.

2. Vyplatí se kupovat elektrické ohradníky v bazaru?

Elektrické ohradníky se kupovat v bazaru určitě nevyplatí. V první řadě existuje velké množství typů zdrojů, které se liší silou impulzu, napájením a velikostí. U starších výrobků nebývají uvedeny parametry a zákazník většinou neví jak silný zdroj kupuje a zda je vhodný právě pro jeho ohradu.

Při nákupu u nás má zákazník možnost získat takový zdroj, který bude skutečně odpovídat požadavkům ohrady a farmáře. U bazarových ohradníků nebývá na zdroj žádná záruka, kdežto při nákupu u nás poskytujeme na zdroje pro elektrický ohradník záruku dokonce 3 roky. Z praxe ale víme, že pokud je se zrojem dobře zacházeno, není vystaven vlhkosti, špíně nebo slunci, tak jeho životnost je mnohem delší. Navíc na všechny naše zdroje poskytujeme i pozáruční servis.

Pokud se ptáte na další komponenty jako je třeba vodič (lanko, páska, lano) tak zde vzniká u nákupu použitého vybavení velké riziko, protože plastové vodiče stárnou i tehdy, když jsou zabalené a nepoužité. Cívka lanka po 5ti letech skladování může po natažení na ohradu praskat, i když opticky vypadá jako nová.

3. Je elektrický ohradník stavba? Může stát elektrický ohradník v obci? Upravuje to nějaký zákon nebo vyhláška? Existuje nějaká povinnost značení ohradníku?

Vždy záleží na posouzení konkrétního stavebního úřadu. Běžně se elektrický ohradník za stavbu nepovažuje, protože ze své podstaty se jedná o lehké a přenosné oplocení. Pokud ale máte o stavbě pochybnosti, nebo si nejste jistí, kontaktujte vám příslušný stavební úřad a svůj záměr s ním projednejte. 

Povinnost označení elektrického ohradníku vzniká, pokud vede ohradník souběžně nebo kříží nějakou veřejnou komunikaci.

Ohradník, respektive vodiče doporučujeme označit všude pomocí výstražných cedulek POZOR ELEKTRICKÝ OHRADNÍK.

4. Kdy se vyplatí ohradník na baterii nebo dobíjení pomocí baterie a soláru?

V případě, že není možnost napájet zdroj ze sítě, přistupuje se k alternativě, jakou je kombinovaný zdroj nebo bateriový zdroj.

Zákazníků se většinou ptáme, zda mají možnost napájení ze sítě 230V, protože takový provoz je nejlacinější a bezúdržbový. Hodně zákazníků žije v domnění, že pokud je vzdálenost od zásuvky 50, 100 nebo i 300 metrů, je napájení ze sítě nemožné. To však nemusí být pravda. Samotný síťový zdroj pro elektrický ohradník se zapojí do zásuvky v její těsné blízkosti a s ohradou se vodivě bez problémů propojí pomocií vysokonapěťového kabelu. Ten spolehlivě přenáší impulz i pod zemí na velké vzdálenosti.

Pokud však taková instalace nepřipadá z nejrůznějších důvodů v úvahu, nabízíme kombinované zdroje, které umí využívat jak síťového připojení, tak akumulátoru. Tento zdroj se hodí k použití v těžko dostupných a odlehlých místech. Kombinovaný zdroj je také vhodný pro mobilní ohrady, které je nutné často přemisťovat z místa na místo. Kombinovaný nebo bateriový zdroj je možné doplnit solárním panelem, ten v případě dobrého počasí dobíjí baterii zroje a snižuje se tak potřeba dobití baterie. Každá velikost zdroje vyžaduje odpovídající velikost solárního panelu. Solární panel je vhodným řešením tam, kde je obtížně měnit akumulátor. Jeho nevýhodou jsou vysoká pořizovací cena a nutnost zabezpečení proti krádeži. 

Na trhu se vyskytují i malé ohradníky, které mají solární panel přímo na těle. Zde se jedná o malé, příležitostné el. ohrady, které využijete třeba v případě, že jedete na závody s koňmi a potřebujete udělat malý dočasný výběh, kde koně nebudou trávit dlouhou dobu. Pro malé ohrady nebo ohrady dočasné, oplocení záhonů apod. je možné použít bateriový zdroj, ten není možné napájet ze sítě, ale pouze baterií. V dnešní době jsou ale využívanějším typem zdroje kombinované.

Kompletní přehled pro výběr vhodného zdroje najdete v článku Síť, baterie, nebo baterie a solár?.

5. Mohu provozovat elektrický ohradník v zimě? Pokud ano, musím se o něj nějak starat a kontrolovat ho?

Elektrickou hradu lze provozovat i v zimě. Ohradník je zapotřebí kontrolovat a udržovat jak v zimě, tak i v létě. V zimě se při kontrole zaměřujeme především na výšku sněhu. V případě, že by sníh dosáhl na spodní vodič, musí se buď sníh kolem vodiče udusat, nebo vodič zvednout výše. Případně můžeme nejspodnější vodič odpojit od zdroje impulzu.

Při údržbě pásek nezapomínejte sklepávat případnou námrazu a sníh, aby se pásky příliš neprohýbaly. Další informace k péči o ohradu v zimě najdete v článku Jak pečovat o elektrický ohradník v zimě.

Na vaše otázky ohledně elektrických ohradníků odpovídá Jan Kamír, DiS. S výběrem ohradníků vám poradí na e-mailu: jan.kamir@kamir.cz.

Další rady a doporučení k pastevnímu odchovu najdete také v dokumentu České zemědělské univerzity: Standardy péče o přírodu a krajinu - Pastva a v dokumentu Standardy ochrany hospodářských zvířat před útoky velkých šelem