Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 9.3.2017 18:32

Časté dotazy k elektrickým ohradníkům (1. část)

Shrnuli jsme časté dotazy našich zákazníků ohledně nákupu, fungování, instalace a provozu elektrického ohradníku a připojujeme naše odpovědi.

 

  1. Jaký je princip fungování elektrického ohradníku? Máte schéma fungování ohradníku?
  2. Vyplatí se kupovat elektrické ohradníky v bazaru?
  3. Je elektrický ohradník stavba? Může stát elektrický ohradník v obci? Upravuje to nějaký zákon nebo vyhláška? Existuje nějaká povinnost značení ohradníku?
  4. Kdy se vyplatí ohradník na autobaterie nebo solární ohradník?
  5. Mohu provozovat elektrický ohradník v zimě? Pokud ano, musím se o něj nějak starat a kontrolovat ho?

Přejít na 2. část článku Časté dotazy k elektrickým ohradníkům

 

Je elektrický ohradník stavba? Může stát elektrický ohradník v obci? Upravuje to nějaký zákon nebo vyhláška? Existuje nějaká povinnost značení ohradníku?

Vždy záleží na posouzení konkrétního stavebního úřadu. Běžně se elektrický ohradník za stavbu nepovažuje, protože ze své podstaty se jedná o lehké a přenosné oplocení.

Pokud ale budou součástí ohrady hluboko zakotvené kůly, nebo bude vedení procházet kolem chodníku, kde se pohybují malé děti, je potřeba mít vše projednané s příslušnými  orgány.   

Povinnost označení elektrického ohradníku vzniká, pokud vede ohradník souběžně nebo kříží nějakou veřejnou komunikaci.

 

Jaký je princip fungování elektrického ohradníku? Máte schéma fungování ohradníku?

Princip fungování elektrického ohradníku je založený na elektrickém okruhu.

Ohradníkový zdroj vyšle elektrický impulz po izolovaném vodiči na ohradě. Vodič není uzemněný. Při kontaktu s kůží zvířete dojde k uzemnění impulzu přes vodivý povrch pokožky  a uzavře okruh díky zemnění zdroje, které zajišťuje zemnící tyč.

Schéma fungování elektrického ohradníku si můžete prohlédnout zde.

síťový elektrický ohradník 230 V  

Vyplatí se kupovat elektrické ohradníky v bazaru?

Elektrické ohradníky se kupovat v bazaru určitě nevyplatí. V první řadě existuje velké množství typů zdrojů, které se liší silou impulzu, napájením a velikostí. U starších výrobků nebývají uvedeny parametry a zákazník většinou neví jak silný zdroj kupuje a zda je vhodný právě pro jeho ohradu.

Při nákupu u nás má zákazník možnost získat takový zdroj, který bude skutečně odpovídat požadavkům ohrady a farmáře. U bazarových ohradníků nebývá na zdroj žádná záruka, kdežto při nákupu u nás poskytujeme na zdroje pro el. ohradník záruku dokonce 3 roky.

Pokud se ptáte na další komponenty jako je třeba vodič (lanko, páska, lano) tak zde vzniká u nákupu použitého vybavení velké riziko, protože plastové vodiče stárnou i tehdy, když jsou zabalené a nepoužité. Cívka lanka po 5ti letech skladování může po natažení na ohradu praskat, i když opticky vypadá jako nová.   

 

 

Bateriový elektrický ohradník

 

Kdy se vyplatí ohradník na autobaterie nebo solární ohradník?

V případě, že není možnost napájet zdroj ze sítě, přistupuje se k alternativě, jakou je například kombinovaný zdroj nebo bateriový.

Zákazníků se většinou ptáme, zda mají možnost napájení ze sítě 230V, protože takový provoz je nejlacinější a bezúdržbový. Hodně zákazníků žije v domnění, že pokud je vzdálenost od zásuvky 50, 100 nebo i 300 metrů, je napájení ze sítě nemožné. To však nemusí být pravda. Samotný síťový zdroj pro elektrický ohradník se zapojí do zásuvky v její těsné blízkosti a s ohradou se vodivě bez problémů propojí pomocií vysokonapěťového kabelu. Ten spolehlivě přenáší impulz i pod zemí na velké vzdálenosti.

Pokud však taková instalace nepřipadá z nejrůznějších důvodů v úvahu, nabízíme kombinované zdroje, které umí využívat jak síťového připojení, tak akumulátoru. 

Pokud už teď víte, že ani do budoucna nebude možné napájet zdroj ze sítě 230 V, nebo že jej nikdy nevyužijete na jiné ohradě, kde je el. síť k dispozici, pak si pořiďte tovnou bateriový zdroj. Tento zdroj se hodí k použití v těžko dostupných a odlehlých místech. Bateriový zdroj je také vhodný pro mobilní ohrady, které je nutné často přemisťovat z místa na místo.

solární elektrický ohradník

Solární zdroj (nebo přídavný solární panel) je vhodný pro dobíjení akumulátorů bateriových ohradníků.  Každá velikost zdroje vyžaduje odpovídající velikost solárního panelu. Solární zdroj je vhodným řešením tam, kde je obtížně měnit akumulátor. Jeho nevýhodou jsou vysoká pořizovací cena a nutnost zabezpečení proti krádeži. 

Na trhu se vyskytují i malé ohradníky, které mají solární panel přímo na těle. Zde se jedná o malé, příležitostné el. ohrady, které využijete třeba v případě, že jedete na závody s koňmi a potřebujete udělat malý dočasný výběh, kde koně nebudou trávit dlouhou dobu. Solární zdroj můžete použít i na ochranu záhonů před kočkami nebo psy a podobně.

 

Mohu provozovat elektrický ohradník v zimě? Pokud ano, musím se o něj nějak starat a kontrolovat ho?

Elektrickou hradu lze provozovat i v zimě. Ohradník je zapotřebí kontrolovat a udržovat jak v zimě, tak i v létě.

V zimě se při kontrole zaměřujeme především na výšku sněhu. V případě, že by sníh dosáhl na spodní vodič, musí se buď sníh kolem vodiče udusat, nebo vodič zvednout výše. Případně můžeme nejspodnější vodič odpojit od zdroje impulzu.

Při údržbě pásek nezapomínejte sklepávat případnou námrazu a sníh, aby se pásky příliš neprohýbaly.

 

Na vaše otázky ohledně elektrických ohradníků odpovídá Jan Kamír.

Přejít na 2. část článku Časté dotazy k elektrickým ohradníkům

Přečtěte si také článek Pro jaká zvířata se hodí postavit elektrický ohradník a na co přitom nezapomenout.

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.