Síť, baterie, nebo baterie a solár?

3.5.2022

Zdroj pro elektrický ohradník je základem elektrického ohradníku. Jaký zdroj ale vybrat?

Volba zdroje záleží na třech hlavních faktorech:

  1. Možnosti napájení zdroje
  2. Typ chovaných zvířat
  3. Velikost ohrady

V tomto článku se zaměříme na výběr zdroje z pohledu napájení zdroje.

Síťové zdroje pro elektrické ohradníky

Jak vyplývá už z názvu, síťové zdroje jsou napájené ze sítě 230 V. Podmínkou jejich použití je proto možnost připojení do sítě. Pokud bude tato podmínka vždy splněna, tak je síťový zdroj nejlepším řešením. Proč? Síťové zdroje mají minimální provozní náklady. Jejich příkon se pohybuje v jednotkách Wattů i při vysokých výstupních výkonech a není potřeba u nich řešit výměnu nebo dobíjení baterie. Pokud má zdroj např. spotřebu 7 W, tak za hodinu provozu spotřebuje 0,007 kW elektřiny. Při současné průměrné ceně elektřiny, která je nestabilní a pohybuje se kolem 7 Kč za 1 kWh tak vyjde provoz takového zdroje zhruba na 1 Kč denně.

Síťové elektrické ohradníky se doporučuje použít i v případě, kdy je pastvina vzdálena i několik set metrů od zdroje proudu a kdy lze technicky přivést napětí od zdroje k ohradě. Pomocí vysokonapěťových kabelů lze přívod natáhnout například i potokem nebo propustkou pod silnicí. Pokud je přívod dobře zhotovený, měli byste na jeho konci naměřit stejné napětí jako na samotném zdroji.

V naší nabídce najdete různě vybavené síťové zdroje značek Raptor, AKO a LACME. Na všechny zdroje poskytujeme záruku 3 roky.

Raptor

Síťové zdroje Raptor jsou osvědčené síťové zdroje se základními funkcemi za příznivou cenu, které zákazníci hodnotí jako kvalitní zdroje, které se snadno zapojují a mají jednoduché ovládání.

AKO

Základní typy síťových zdrojů AKO se prodávají pod názvem Power a prémiové typy pod názvem Power Profi. Řada Power disponuje stejně jako zdroje Raptor základními funkcemi, v řadě Power Profi mají všechny zdroje navíc samostatný výstup se sníženým výkonem pro použití na malých ohradách a další funkčnosti.

LACME

Síťové zdroje LACME rovněž nabízí základní modely pod názvem Classic a Secur a dále vybavenější modely Ubison s automatickou regulací.

Kombinované zdroje pro elektrické ohradníky

Kombinované zdroje umožňují napájení zdroje z akumulátoru, trakční baterie nebo ze sítě. Kombinovaný zdroj je tak univerzálnějším řešením pro případ, že jej budete využívat v různých podmínkách, kdy není možné vždy garantovat možnost napájení do sítě.

Akumulátor obvykle není v ceně zdroje, ale můžete si jej dokoupit samostatně. Trakční baterie jsou určené pro dlouhodobé, pomalé vybíjení. Samozřejmě můžete použít i tzv. startovací akumulátory pro automobily, ty se ale rychleji samovolně vybíjejí. Pro použití v elektrických ohradnících je důležité, aby akumulátory měly dlouhodobě napětí vyšší než 12 V. Většina kombinovaných ohradníků má funkci, která brání trvalému poškození akumulátoru tím, že jej při poklesu napětí pod 12 V odepne. Akumulátor se tak dále nevybíjí.

Pokud si nejste jisti volbou akumulátoru, podívejte se u konkrétního zdroje na související zboží, kde najdete vhodné příslušenství pro daný zdroj nebo využijte poradny u jednotlivých produktů.

Bateriové zdroje pro elektrické ohradníky

Pokud nemáte a nebudete mít možnost napájení zdroje ze sítě, je řešením bateriový zdroj. Jeho předností je pohodlné použití díky baterii umístěné přímo do těla přístroje. Nevýhodou je, že v mrazu je použití bateriového zdroje velmi omezené.

Pro napájení jsou využívány jednorázové baterie nebo 12 V akumulátory. Živostnost baterie je v závislosti na její kapacitě a spotřebě ohradníku 0,5 až 2 roky.

Pokud si nejste jisti volbou akumulátoru, podívejte se u konkrétního zdroje na související zboží, kde najdete vhodné příslušenství pro daný zdroj nebo využijte poradny u jednotlivých produktů.

Solární panely

S využitím solárního panelu je možné dobíjet akumulátory zdrojů, proto jsou vhodné např. tam, kde je obtížně měnit akumulátor. 

Výkon solárního panelu je potřeba zvolit v závislosti na spotřebě ohradníku, se kterým bude solární panel provozován. Výběr výkonu doporučujeme tak, aby po dobu vegetačního období solární panel zajišťoval dobíjení akumulátoru bez potřeby dalšího dobíjení. Při dlouhodobě podmračeném období a při krátkých dnech nemusí ale solární panel dostačovat a pak je potřeba akumulátor dobít ze sítě.

Nevýhodou použití solárního panelu je jednak jeho pořizovací cena a také nemožnost zdroj schovat před nenechavci, neboť ukrytý solární panel nefunguje.

V naší nabídce najdete malé zdroje, které mají solární panel přímo na těle. Ty využijete třeba v případě, že jedete na závody s koňmi a potřebujete udělat malý dočasný výběh nebo jako ochranu záhonů před kočkami nebo psy apod.

Sady kombinovaných zdrojů s akumulátorem a solárním panelem

Kombinované zdroje pro elektrické ohradníky v kombinaci s odpovídajícím solárním panelem a akumulátorovou baterií odpovídající kapacity si u nás můžete pořídit v cenově zvýhodněných sadách.

Získáte tak univerzální řešení pro provoz elektrického ohradníku i na místech bez dostupnosti elektrické sítě během pastevní sezóny.

Další rady a doporučení k pastevnímu odchovu najdete také v dokumentu České zemědělské univerzity: Standardy péče o přírodu a krajinu - Pastva