Schéma elektrického ohradníku a popis součástí

Ing. Vlastimil Kamír | 9.3.2024

Před stavbou ohrady nebo výběrem nového zdroje pro ohradník je dobré porozumět tomu, jak vlastně ohradník funguje. Jaké jsou potřebné komponenty a jaký je princip. 

Jak funguje elektrický ohradník?

Elektrické hrazení se skládá z několika částí, na obrázku je znázorněna základní tzv. jednovodičová soustava.

Z elektrického zdroje pro ohradník (A), který pravidelně vysílá elektrické impulzy, do jednoho nebo několika vodičů (B), běžně se používají lanka, pásky nebo dráty. Ty jsou izolovány od země pomocí izolátorů na ohradník (C) a dopravují impulz po ohradě. Izolátory jsou namontovány na ohradníkových kůlech nebo ohradníkových tyčkách (D). Nedílnou součástí soustavy je i zem, která společně s uzemněním (E) zabezpečuje přenos impulzu zpět do přístroje, pokud dojde k dotyku zvířete s vodičem.

To znamená, že při dotyku zvířete s vodičem, dostane zvíře sice nepříjemnou, ale ne životu nebezpečnou elektrickou ránu. Platí zásada, že zvíře, ale i člověk, musí mít možnost se od ohradníku vzdálit. Proto se nesmí používat ostnatý drát. Všechny části elektrického hrazení tvoří systém, kde musí každá část správně plnit svou funkci.

Uzemnění ohradníku a zapojení

Aby se uzavřel okruh při kontaktu zvířete s vodičem, musí se impulz přes zem dostat zpět do zdroje. K tomu slouží uzemnění. Především u zdrojů s výkonem nad 2 J je kvalitní uzemnění předpokladem správné funkce elektrických hrazení. Většina zdrojů s vyšším výkonem má zabudovanou funkci pro kontrolu kvality uzemnění pomocí diod nebo digitálního zobrazení.

Pro propojení více zemnících tyčí je nutný kvalitní vodič, nejlépe měděný o průřezu minimálně 1 mm2. Propojení lze uložit i do země, jednak nepřekáží údržbě a zároveň, pokud použijete neizolovaný vodič, zvyšuje kapacitu uzemnění. Počet zemnících tyčí je vždy uveden v popisu el. zdroje. Zemnící tyče můžete vzájemně propojit vysokonapěťovým kabelem, tím následně propojíte také zemění se zdrojem a zdroj s ohradou. 

Bleskojistka a ochrana elektrického zdroje

Pro zamezení škodám vyvolaným bleskem má být přívod k hrazení u budovy před připojením ke zdroji impulzů veden přes přepě ťové ochranné zařízení s tlumivkou a jiskřištěm – bleskojistkou. Bleskojistka se montuje blízko k zemi na vnější zeď budovy z nehořlavého materiálu nebo třeba na samostatný sloupek. To platí i pro kombinované zdroje, jsou-li používány se síťovým adaptérem. Při instalaci přívodu mezi zdrojem a bleskojistkou se snažte vést kabel od bleskojistky ke zdroji směrem vzhůru. Použijte vysokonapěťový kabel.

Zkoušečky a možné závady na ohradě

Každý provozovatel elektrických plotů je povinen provádět pravidelné kontroly zdroje a ohrady v závislosti na provozních podmínkách, nejméně jednou denně! Na každém místě ohrady, podle toho, pro které zvíře je ohrada provozována, by mělo být minimální napětí 2 000 - 5 000 V. Minimální napětí je nutné pro překonání odporu kůže zvířete. Napětí nad 9 000 V může způsobovat přepalování plastových vodičů.

Napětí ve vodičích změříme zkoušečkou na ohradník, nikoliv voltmetrem, ztráta napětí může mít několik různých důvodů. 

A - Ztráty z důvodu dotyku vodiče s porostem. Odstraňte porost (posečte)!

B - Nekvalitní uzemnění, příliš krátká zemnicí tyč, koroze, sucho. Použijte další zemnicí tyče, vzájemně je propojte, zalejte vodou!

C - Vodič na zemi (např.: přerušení, prověšení). Opravte plot, napněte vodič, odstraňte spadlé předměty!

D - Vodič má nepříznivé vlastnosti (tenký vodič, vysoký odpor). Použijte kvalitní vodič s nízkým odporem a s větším průřezem. Při použití širokých pásek zajistěte správné propojení!

E - Vodič propojen uzlem. Použijte příslušné speciální spojky pro drát, pásku nebo lanko!

F - Izolátor probíjí. Vyměňte vadné izolátory, nebo použijte kvalitnější!

G - Svod nebo zkrat přívodního vedení ohradníku. Pro přívodní vedení zásadně nepoužívejte kabel pro běžné vnitřní elektroinstalace! Bezpodmínečně použijte vysokonapěťový kabel! Při vedení pod zemí jej vložte do chráničky.

Zkoušečky a měření ohrady jsme pro vás rozebrali také v článku: Zkoušečky pro elektrický ohradník.

Další komponenty ohrady

Vodiče

Výběr vodiče pro ohradník závisí na několika faktorech - typ chovaného zvířete, velikost ohrady, hustota podrostu, zda je ohrada mobilní nebo pevná. Na výběr máme z několika typů, základní možnosti jsou - lanko, lano, páska nebo drát. Dle specifikace požadavků poté volíme sílu vodiče a jeho odpor. 

Izolátory a vchody

Izolátory na ohradu jsou nedílnou součástí, izolují vodič od země a drží jej na sloupcích. Izolátory mohou být průběžné - ty drží vodiš v rovných částech ohrady, rohové - pro lepší zachycení v rozích nebo vchodové izolátory, ty zakončí danou řadu lanka nebo pásky např. ve vchodu. Na ohradě můžete najít také speciální izolátory, jako jsou vajíčka nebo napínací izolátory.

Vchody lze na ohradě umístit kdekoliv potřebujete, jejich připojení k ohradníku je jednoché za pomocí koncových izolátorů tzv. motýlků, můžete koupit kompletní sadu pro vchod nebo jen pružinu či gumu a vchodové rukojeti a rozměry si přizpůsobit dle potřeby.

Zemní vrtáky

Zemní vrtáky můžete využít pro usazování sloupků a kůlů.

Chcete si koupit elektrický ohradník a nevíte, jak na to? Použijte náš konfigurátor elektrických ohradníků, který se vás zeptá na několik základních údajů a pak za vás napíše nákupní seznam!

Už víte, jak na to? Elektrický ohradník a příslušenství k ohradníkům můžete zakoupit v našem e-shopu.