Všechny naše kamenné prodejny budou v pátek 29.3. a v pondělí 1.4.2024 uzavřené, těšit se na Vás budeme opět v úterý 2.4.2024. Přejeme Vám veselé Velikonoce!
Nově můžete využít speciální dopravu zdarma v ČR při nákupu nad 60 000 Kč bez DPH i u zboží, které je označeno symbolem speciální dopravy Speciální doprava.
Využijte také dopravu zdarma pro standardní zásilky  při nákupu nad 2 500 Kč bez DPH v ČR a nad 5 000 Kč bez DPH na Slovensko.

KAMIR

Deky na koně

V naší nabídce najdete všechny druhy dek pro koně  - odpocovací, stájové, nepromokavé, bederní, proti hmyzu, ekzémové, síťové a také prací prostředky na deky pro koně.

Jak vybrat správnou velikost deky pro koně? Kdy potřebuje Váš kůň deku a jakou?

Deky na koně jsou určeny k ochraně koní před špatným počasím, chladem nebo naopak teplem či obtížným hmyzem. Jsou vyráběny z příjemných a funkčních materiálů, vhodných i pro celodenní nošení a ve většině případů koni umožňují pohodlný pohyb.

Jak vybrat správnou velikost deky pro koně?

Deku pro koně vybírejte podle rozměru od kohoutku po kořen ocasu.

Možností  je také přeměřit starou, ale dobře padnoucí deku na koně a vybírat velikost nové deky na koně podle ní.

Jak koně změřit?

Jak změřit koně

  1. Obvod huby
  2. Délka hlavy (od koutku ke koutku)
  3. Hloubka hrudi (od kohoutku)
  4. Délka hřbetu (od kohoutku ke kořeni ocasu)
  5. KVH – kohoutková výška hůlková
  6. Celková délka (od prsou po záď)
  7. Délka zad (od zadní rozsochy sedla)
  8. Výška holeně
  9. Obvod holeně

Deky na koně se vyrábí ve standardních rozměrech, které jsou uvedené v tabulce.

Níže uvedená tabulka je pouze orientační, každý dodavatel má míry lehce rozdílné.

Délka hřbetu rozměr č. 4 Spodní délka deky rozměr č. 6 Boční délka deky Výška koně rozměr č. 5
95 cm 145 cm 68 cm 105 - 115 cm
105 cm 155 cm 72 cm 115 - 125 cm
115 cm 165 cm 80 cm 125 - 135 cm
125 cm 175 cm 85 cm 135 - 145 cm
135 cm 185 cm 90 cm 145 - 155 cm
145 cm 195 cm 95 cm 155 - 165 cm
155 cm 210 cm 100 cm 165 - 175 cm
165 cm 218 cm 110 cm nad 175 cm

Potřebuje Váš kůň deku?

Dekování je téma, kterým se každoročně zabývá velká část jezdecké populace. Kůň si přirozeně před začátkem zimy vytvoří vlastní "deku", která jej chrání před nepřízní počasí. Během ochlazení po létě začínají koně přelínávat, nasadí hustší, delší srst. Tato srst je chrání před chladem díky izolaci v podobě vzduchových bublinek kolem chlupů, zároveň se srst více promastí a kůň je tak lépe chráněn i před vlhkým počasím. Pokud máte zdravého koně, v dobré kondici, bez bolesti zad a v zimním období není v intenzivním tréninku, není nezbytné jej dekovat. Vytvoří si vlastní "deku" a je tak schopen čelit i velmi nízkým teplotám. Kůň by ale měl mít trvalý přístup k senu a vodě, zároveň by měl mít možnost schovat se před vlhkým počasím do přístřešku nebo boxu.

Pokud má kůň zdravotní problémy, nebo bude intenzivně během zimy pracovat, je dobré jeho komfort zvýšit dekováním. Jen se připravte, že si pro něj musíte připravit poměrně rozsáhlou škálu dek a není možné s dekováním v průběhu zimy skončit. Po dlouhodobém dekování kůň již není schopný na změnu reagovat a můžete ho tak vystavit podchlazení a s ním spojenými následky. 

Kůň bude v tréninku, ale nestříhaný

Koně, který je přes zimu v tréninku, ale není stříhaný je dobré dekovat, aby se zabránilo nadměrnému pocení, a tím se předešlo možnému nachlazení. Kůň by měl být dekován od doby, kdy se po létě začne ochlazovat, tak předejdete přelínání na delší a hustší srst. S dekováním se tedy začíná obvykle během září, kdy se nestříhanému koni nasadí lehká stájová deka. Nejdříve je možné dekovat koně pouze v noci, kdy jsou teploty nižší a postupně přejít na celodenní dekování, pokud začínáte koně dekovat brzy - přelom srpna/září. První deka na koně by měla být lehká, bez podšívky, do výběhu je vhodná nepromokavá deka na koně, a do boxu stájová deka na koně, která je lehčí. Pokud nechcete koni deku měnit, je i do boxu možné využít nepromokavou deku. Jen v případě, že kůň venku zmokne a deka je mokrá, je nutné dát deku usušit, aby kůň nezůstal ve vlhku, mohl by se zapařit a také mu to nebude příjemné. 

Postupem času, kdy se začíná ochlazovat je dobré přejít na deku s podšívkou – s bavlnou nebo fleecem a poté na zateplenou deku s vyšší gramáží. Je nutné sledovat venkovní teplotu, teplotu uvnitř v boxu a vlhkost vzduchu, na základě těchto faktorů se poté rozhodnout pro odpovídající zateplení dekyVenkovní nepromokavé deky jsou s gramáží do 450 g, stájové deky pak až do 600 g. Na nestříhané dekované koně není ale nutné pořizovat ty nejteplejší. Teplota v noci a přes den je rozdílná, proto je nutné ji sledovat a reagovat na změny počasí. V případě, že se teploty pohybují kolem 0 °C, je obvyklá gramáž dek kolem 200 g. Ke každému koni je ale nutné přistupovat individuálně a sledovat, jak na chlad reaguje. Citlivější koně mohou potřebovat vyšší gramáž, i když nejsou stříhaní. 

Po práci nezapomeňte koně nejprve řádně usušit, k tomu slouží odpocovací deky, buďto klasické a nebo odpocovací deky s krkem. Teprve až je kůň suchý můžete mu dát jeho stájovou nebo venkovní deku. 

Obdobný způsob dekování je vhodný také pro starší koně, nebo koně v horší kondici a koně s bolestmi zad, kteří nejsou v tréninku, ale jejich tělo není schopno samo dobře reagovat na ochlazení a vytvořit si potřebné vrstvy. 

Kůň bude v tréninku a stříhaný

Koně, který bude v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži i v zimním období je dobré ostříhat. Ostříháním se předchází nadměrnému pocení, protože v dlouhé a husté srsti rychle dochází k přehřátí organismu, a možnému prochladnutí koně při a po práci. Zároveň je nutné se o koně řádně starat a dát pozor, aby neprochladl. Po práci je nutné koně usušit odpocovací dekou - fleecovou nebo z dralonu, pokud je ostříhaný celý kůň je vhodné použít odpocovací deku s krkem. Deky si připravte minimálně dvě, ať ji v případě delšího pocení můžte koni vyměnit. 

Dekování stříhaných koní je obdobné, jako u nestříhaných, ale náročnější, je potřeba začít dříve, a koně dekovat větší gramáží. Je nutné dát pozor, aby kůň nepromokl a neprochladl. Dekování stříhaných koní je náročnější a mělo by být pečlivější, protože kůň ztratí veškeré přirozené ochranné vrstvy a nemůže tak nižším teplotám čelit bez pomoci.

Pokud koně ostříháte brzy, přelom srpna/září, je dobré mu dát lehčí deku do boxu na noc a deku bez podšívky ven do výběhu. Pokud koně ostříháte až později - září/říjen, můžete začít dekou se zateplením kolem 100g. Jakmile se začnou teploty snižovat, je nutné na ochlazení reagovat. Pokud se teploty pohybují kolem 0°C, je nejvhodnější deka kolem 300-400g, pokud klesnou, je možné použít i deky teplejší, případně přidat koni krční díl. Krční díl je vhodný především pro koně, kteří mají úplný střih a mají holý i krk. 

U ostříhaných a dekovaných koní je nutné deky měnit, pokud promoknou a dbát na to, aby kůň nebyl ve vlhku, pod dekou se snadno zapaří. Je nutné sledovat reakci těla na ochlazení každého koně individuálně a přizpůsobit mu zateplení. Pokud je kůň přes den ve výběhu a v noci v boxu, je nutné deky vyměnit v závislosti na teplotě stáje - vnitřní boxy jsou teplejší než boxy venkovní.

Více informací

Řazení

  • Doporučujeme
  • Nejnižší cena
  • Nejvyšší cena
  • Název (A-Z)
  • Hodnocení
Nalezeno 165 produktů

Hledáte jako deka na koně, deka pro koně, koňská deka.

Kromě dek na koně máme také v nabídce široký sortiment jezdeckých potřeb.