Jak na výběr králíkárny?

Ing. Anna Kamírová | 12.3.2024

Ať už chováte králíky pro radost, chov nebo třeba užitkově, je nutné věnovat dostatečnou pozornost výběru vhodné králíkárny. Králíci jsou oblíbenými mazlíčky do bytů, perfektní je pro ně ale i zahrada. Výběr králíkárny nemusí být složitý, je ale nutné vybrat takovou, která bude splňovat potřeby chovu i vaše. 

Jak má být velká králíkárna?

Velikost klece pro králíky či králíkárny by měla být dostatečně veliká, aby se králík mohl proskočit či proběhnout. Základní doporučení je klec čtyřikrát delší než je délka vašeho králíka. Samozřejmě, pokud by v králíkárně měla být zvířata společně např. v páru, je nutné zvolit větší prostor. Záleží také na druhu chovaného králíka, pokud chováte klasického Českého strakáče, potřebujete větší prostor než pro zakrslá plemena. 

Pokud máte možnost, je dobré nechat králíka proběhnout také ve výběhu po zahradě. Použít můžete ohrádku nebo výběh pro králíky, případně síť pro králíky, která vám zajistí, že se králík nevytratí dále než je potřeba. Sítě pro králíky mohou být také vodivé, tedy připojené k elektrickému ohradníku, ty se používají pro větší chovy a v případě, že králíky necháváte bez dozoru. Zároveň je chrání před predátory, např. psem nebo liškou. 

Materiál:

Dnes je populární chovat králíky volně v bytě, ale pokud vybíráte například venkovní králíkárnu je vhodné volit odolné přírodní materiály například pevné dřevo. Oblíbené jsou klasické české dřevěné králíkárny s patry nebo králíkárny s výběhem. Ideální je se vyhnout tenkým plastům, které by králík mohl okusovat. V případě venkovního chovu je dobré zvolit zateplenou králíkárnu, která má izolaci, aby v zimě nedocházelo k úniku tepla.

Bezpečnost:

Každá klec či králíkárna by měla být vybavena bezpečnostním zavíráním, aby nedošlo ke ztrátě či vniknutí nezvaných hostů. U venkovních králíkáren je především dobré mít na paměti, že pokud má králík výběh s celodenním přístupem, je vhodné se ujistit že ochranná klec je správně zajištěna a stojí na rovném povrchu. Při nerovném pozemku může dojít k podlezení klece či podhrabání. Je možné zvolit výběh s protipodhrabávacími destičkami, které vám zaručí vyšší bezpečnost. Zároveň je nutné klec zabezpečit proti vniknutí predátorů, ohrozit králíka může např. pes, liška nebo třeba kuna.

K bezpečnosti se dále váže i dostatek stínu a přístupu k vodě a senu. Proto při koupi pouze výběhu je vhodné přikoupit i krycí plachtu, která chrání zvířata před přímým sluncem a nehrozí jim tak v teplém kožíšku přehřátí. 

Údržba:

Zvolte králíkárnu, která usnadňuje čištění a údržbu. Ideálně by měla mít snadno přístupnou spodní část pro výměnu podestýlky a čištění. Dále je dobré vybírat králíkárnu s co největším množstvím přístupových částí pro snadnější manipulaci s králíkem.

Příslušenství:

Napáječka pro králíky a jesle jsou u jakékoli klece či králíkárny nutností. Je na výběr z mnoha možností od lahví přes atomatické napáječky nebo misky pro králíky, ty jsou takovou klasikou. Vše s dostatečným objemem pro nejlépe celodenní výdrž. Stejně tak úkryt či nějaký domeček je pro králíka vhodné útočiště před světlem a dává zvířeti pocit bezpečí.

Mějte na paměti, že králík je hravé a sociální zvíře. Proto se nejen výrazně doporučuje je chovat minimálně ve dvojici, ale hlavně je vhodné králíkovi poskytnout dostatek hraček a prostoru pro hru. Pokud máte králíka v bytě jsou hračky neodmyslitelnou nutností, protože je vyhlášený okusovač. Dejte mu proto radši slaměnou či dřevěnou hračku pro hlodavce, aby neměl chuť se zaměřit například na váš nábytek.

Vše pro chov králíků, krmiva a další potřeby pro hlodavce najdete na našem e-shopu. S výběrem vybavení pro váš drobnochov vám rádi poradíme.