Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 31.8.2018 12:51

Stavba stálých ohrad, díl 2. – jaké vodiče na ohradu?

Stavba stálých ohrad, díl 2. – jaké vodiče na ohradu?
Pletivo, lanka, pásky nebo dráty? Čím osadit ohradu pro zvířata a jaké vodiče vybrat na elektrický ohradník? Čtěte.

V předchozím díle jsme si řekli něco o tom, jaké dřevěné kůly se hodí na stálou ohradu v závislosti na vlastnostech půdy. Teď se zaměříme na oplocení a ohradníkové vodiče pro stálou ohradu.

Volba typu vodiče není úplně jednoduchá záležitost. Závisí nejen na velikosti ohrady, ale také na zvířatech, pro která je určena a samozřejmě také na tom, zda chcete na ohradě mít také elektrický ohradník.

Drát, lanko nebo pásku na elektrický ohradník?

Pro elektrický ohradník musíte samozřejmě na ohradu instalovat vodiče elektrických impulsů, které na ohradní kůly nebo tyče připevníte pomocí izolátorů. Jaký vodič ale vybrat? 

Odpověď na tuto otázku se odvíjí zejména od druhu zvířete, které bude v ohradě umístěné, a dále od rozlohy pastviny. Někdy můžete na ohradě vodiče také kombinovat, například lanka a pásky nebo dráty a pásky.

 

ohrada pro koně

 

Poj'dme si shrnout využití jednotlivých typů vodičů:

Dráty

Ohradníkové dráty jsou vhodným řešením pro stálé ohrady o velké rozloze. Jsou trvanlivé, dobře a stabilně vodí elektrické impulzy, jsou pevné. Využijete je zejména na elektrický ohradník pro skot, vyloženě nevhodné jsou naopak pro koně - kůň drát nevidí a pokud se poplaší, může do drátů vběhnout zranit se.

Lanka

Ohradníková lanka jsou lehké, polyetylenové ohradníkové vodiče. Jejich vodivost zajišťují vpletené kovové drátky. Materiál vodivého drátku ovlivňuje vlastnosti lanka: měděný drátek má malý vodivý odpor, zároveň však není tak pevný, naopak nerezový drátek má vyšší pevnost na úkor většího odporu.

PET lanka jsou vhodná i pro koně, protože jsou dobře vidět. Oproti drátu se s nimi dobře manipuluje, snadněji se smotávají a přenášejí. Ve srovnání s drátem mají ale nižší životnost, hodí se proto hlavně na dočasné pastviny.

Pásky

Ohradníkové pásky se podobně jako lanka skládají z polyetylenového materiálu protkaného vidivým drátkem. Na pásky se používá ocelový galvanizovaný drátek, který oproti nerezovému menší odpor, avšak stejnou pevnost. Pásku na ohradník můžete pořídit v několika šířkách, od 1 cm až do 4 cm.

Pro chov koní se doporučují pásky o šířce 1 cm. Takovou pásku kůň vidí, navíc při zamotání se tenčí páska přetrhne a nezpůsobí pořezání koně. Širší pásky se doporučují použít tam, kde hrozí větší riziko vběhnutí do ohrady. Krávy se širší pásky bojí víc než té tenké. Proto se někdy také na ohradě kombinují vodiče různé šíře, třeba širší páska nahoře a pod ní 2 řady lanek.

 

Tip: Vyzkoušejte si náš konfigurátor ohradníků, který vám poradí, co všechno budete potřebovat pro stavbu elektrického ohradníku.

 

 Předsazený elektrický ohradník pro koně

 

Na ohradu pro kozy a ovce použijte pletivo

Ovce nebo kozy samotný elektrický ohradník nemusí zastavit. Jsou to houževnatá zvířata, na která se hodí mít na ohradě tzv. ovčí pletivo.  

Pletivo můžete na stálou ohradu pro ovce a kozy nasadit buď samostatně, nebo právě  v kombinaci s elektrickým ohradníkem.

Při stavbě ohrady si dejte pozor, aby bylo pletivo správně napnuté. Pokud tomu tak nebude, může volnější pletivo nabádat zvířata k pokusům o jeho překonání.

Tip: Pro mobilní ohradníky pro ovce a kozy je také možné využít vodivé sítě.

 

Stavba ohrad na zakázku

Pokud dáte místo vlastní práce přednost externí službě, můžete si nechat ohradu postavit na zakázku. Dobrý dodavatel zaručí, že výsledek bude splňovat odborné, kvalitativní i bezpečnostní požadavky.

 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.