Stavba stálých ohrad, díl 1. – jaké kůly vybrat?

29.8.2018

Na stálou ohradu budete potřebovat pevné sloupky nebo kůly. Nejčastěji používaným řešením jsou dřevěné kůly – jejich variabilita umožňuje postavit stabilní ohradu v různých typech terénu. Dají se také zatlouct pomocí zatloukače kůlů, který stavbu ohrady velmi usnadní.

V zásadě můžeme kůly rozdělit na tři druhy: dubové, smrkové a akátové.

Dubové kůly

  • vhodné pro stavbu ohrad v mokřinách, mokřadech, kolem potoků s trvale vlhkou půdou
  • nevhodné do písečných a kamenitých zemí

Ohradníkové kůly z dubového dřeva doporučujeme používat pouze v prostředí, které je celoročně nasáklé vodou. V takovém případě je jejich životnost až 50 let. Naopak v suché zemi nebo v půdě opakovaně zaplavované a zase vysychající vydrží dubový kůl jen několik málo roků.

 

 

Smrkové kůly

  • vhodné pro suché louky
  • nevhodné pro stavbu ohrad v mokřadech

Na stavbu ohrad se dodávají smrkové kůly frézované a tlakově mořené. K dostání jsou v šířkách od 6 cm do 16 cm a v délkách od 150 cm do 200 cm. Díky moření mají smrkové kůly na ohradu dlouhou životnost, reálně se dá počítat s dobou 10 let (není ale výjimkou, že se takový kůl dožije i 20 let ve službě). Pokud ale není smrk mořený, vydrží v zemi cca 5 let, poté hnije.

Problematické místo u smrkových kůlů je oblast, kde se stýká země a vzduch. V těchto místech dochází nejčastěji k zahnívání. Kůly je vhodné pravidelně obsíkat, prodlouží se tak jejich životnost.

Štípané akátové kůly

  • vhodné prakticky všude
  • nevhodné pouze v případě, že si potrpíte na vzhled ohrad – štípané  akátové kůly jsou každý jiný, často na sobě mají jednu stranu s kůrou (ta později opadá) a nejsou většinou zcela rovné

Štípané akátové kůly se hodí pro stavbu ohrad v suché prostředí (na rozdíl od dubu). Akát obsahuje přírodní jedovaté silice, díky kterým není potřeba kůly impregnovat proti škůdcům (tyto látky jsou pro člověka neškodné).

 

Štípaný akátový kůl použitý pro stavbu elektrického ohradníku

 

Většina dodavatelů rozděluje akátové kůly podle způsobu kotvení:

  • slabé kůly, které se kotví do betonu nebo vrtaných děr
  • silné a rovné kůly vhodné pro kotvení pomocí zatloukače kůlů

Z akátu se vyrábějí také broušené kůly. Ty jsou oproti štípaným zcela rovné, nemají však takovou pevnost. Jsou vhodné například pro stavbu pastevních přístřešků.

Tipy pro zatloukání kůlů

Při zatloukání kůlu se snažte dodržet pravidlo jedné čtvrtiny - 1/4 délky kůlu nebo sloupu by mělo skončit v zemi.
Využijte služeb profesionálů, kteří kůly nebo i celou ohradu odborně postaví za vás a kteří mají k dispozici nejlepší techniku. My doporučujeme služby pana Jakuba Růžičky.

 

Přečtěte si také, jaké vodiče pro elektrický ohradník vybrat na stavbu ohrady.