Dekování, každoroční téma - ano či ne? A jak?

27.9.2022

Dekování je téma, kterým se každoročně zabývá velká část jezdecké populace. Kůň si přirozeně před začátkem zimy vytvoří vlastní "deku", která jej chrání před nepřízní počasí. Během ochlazení po létě začínají koně přelínávat, nasadí hustší, delší srst. Tato srst je chrání před chladem díky izolaci v podobě vzduchových bublinek kolem chlupů, zároveň se srst více promastí a kůň je tak lépe chráněn i před vlhkým počasím. Pokud máte zdravého koně, v dobré kondici, bez bolesti zad a v zimním období není v intenzivním tréninku, není nezbytné jej dekovat. Vytvoří si vlastní "deku" a je tak schopen čelit i velmi nízkým teplotám. Kůň by měl mít trvalý přístup k senu a vodě, zároveň by měl mít možnost schovat se před vlhkým počasím do mobilního přístřešku nebo boxu.

Kdy je vhodné dekování a na co myslet

Pokud má kůň zdravotní problémy, nebo bude intenzivně během zimy pracovat, je dobré jeho komfort zvýšit dekováním. Jen se připravte, že si pro něj musíte připravit poměrně rozsáhlou škálu dek a není možné s dekováním v průběhu zimy skončit. Po dlouhodobém dekování kůň již není schopný na změnu reagovat a můžete ho tak vystavit podchlazení a s ním spojenými následky.

Kůň v tréninku, ale nestříhaný

Koně, který je přes zimu v tréninku, ale není stříhaný je dobré dekovat, aby se zabránilo nadměrnému pocení, a tím se předešlo možnému nachlazení. Kůň by měl být dekován od doby, kdy se po létě začně ochlazovat. Tak předejdete přelínání na delší a hustší srst. S dekováním se tedy začíná obvykle během září, kdy se nestříhanému koni nasadí lehká stájová deka. Nejdříve je možné dekovat koně pouze v noci, kdy jsou teploty nižší a postupně přejít na celodenní dekování, pokud začínáte koně dekovat brzy - přelom srpna a září. První deka by měla být lehká, bez podšívky, do výběhu je vhodná nepromokavá deka na koně, a do boxu stájová deka, která je lehčí. Pokud nechcete koni deku měnit, je i do boxu možné využít nepromokavou deku. Jen v případě, že kůň venku zmokne a deka je mokrá, je nutné deku usušit, aby kůň nezůstal ve vlhku. Mohl by se zapařit a také mu to nebude příjemné.

 Lehké nezateplené deky pro koně

Postupem času, kdy se začíná ochlazovat je dobré přejít na deku s podšívkou - s bavlnou nebo fleecem a poté na zateplenou deku s vyšší gramáží. Je nutné sledovat venkovní teplotu, teplotu uvnitř v boxu a vlhost vzduchu, na základě těchto faktorů se poté rozhodnout pro odpovídající zateplenou nepromokavou deku. Na nestříhané dekované koně není ale nutné pořizovat ty nejteplejší deky. Teplota v noci a přes den je rozdílná, proto je nutné ji sledovat a reagovat na změny počasí. V případě, že se teploty pohybují kolem 0°C, je obvyklá gramáž dek kolem 200g. Ke každému koni je ale nutné přistupovat individuálně a sledovat, jak na chlad reaguje. Citlivější koně mohou potřebovat vyšší gramáž, i když nejsou stříhaní.

Zateplené nepromokavé deky

Po práci nezapomeňte koně nejprve řádně usušit, k tomu slouží odpocovací deky, buďto klasické a nebo odpocovací deky s krkem. Teprve až je kůň suchý můžete mu dát jeho stájovou nebo venkovní deku.

Obdobný způsob dekování je vhodný také pro starší koně, nebo koně v horší kondici a koně s bolestmi zad, kteří nejsou v tréninku, ale jejich tělo není schopno samo dobře reagovat na ochlazení a vytvořit si potřebné vrstvy.

Odpocovací deky pro koně

Kůň v tréninku a stříhaný

Koně, který bude v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži i v zimním období je dobré ostříhat. Ostříháním se předchází nadměrnému pocení, protože v dlouhé a husté srsti rychle dochází k přehřátí organismu, a možnému prochladnutí koně při a po práci. 

Zároveň je nutné se o koně řádně starat a dát pozor, aby neprochladl. Po práci je nutné koně usušit odpocovací dekou - fleecovou nebo z dralonu, pokud je ostříhaný celý kůň je vhodné použít odpocovací deku s krkem. Deky si připravte minimálně dvě, ať ji v případě delšího pocení můžte koni vyměnit.

Dekování stříhaných koní je obdobné, jako u nestříhaných, ale náročnější, je potřeba začít dříve, a koně dekovat větší gramáží. Je nutné dát pozor, aby kůň nepromokl a neprochladl. Dekování stříhaných koní je náročnější a mělo by být pečlivější, protože kůň ztratí veškeré přirozené ochrané vrstvy a nemůže tak nižším teplotám čelit bez pomoci.

Pokud koně ostříháte brzy, přelom srpna a září, je dobré mu dát lehčí deku do boxu na noc a deku bez podšívky ven do výběhu. Pokud koně ostříháte až později - v září nebo říjnu, můžete začít dekou se zateplením kolem 100 g. Jakmile se začnou teploty snižovat, je nutné na ochlazení reagovat. Pokud se teploty pohybují kolem 0°C, je nejvhodnější deka kolem 300 - 400 g, pokud klesnou, je možné použít i deky teplejší, vrstvit a případně přidat koni krční díl. Krční díl je vhodný především pro koně, kteří mají úplný střih a mají holý i krk.

U ostříhaných a dekovaných koní je nutné deky měnit pokud promoknou, a dbát na to, aby kůň nebyl ve vlhku, pod dekou se snadno zapaří. Je nutné sledovat reakci těla na ochlazení každého koně idndividuálně a přizpůsobit mu zateplení. Pokud je kůň přes den ve výběhu a v noci v boxe, je nutné deky vyměnit v závislosti na teplotě stáje - vnitřní boxy jsou teplejší než boxy venkovní.

Stájové deky pro koně se zateplením od 100 g

Jakou velikost deky správně zvolit? Podívejte se na náš náš článek Jak měřit koně a také na naší kompletní nabídku dek na koně.