Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 11.10.2021 19:03

Stříhání koní, rady a tipy

Stříhání koní, rady a tipy
Rady a tipy pro stříhání koní. Jak obsluhovat strojek, na co si dát pozor a jak pracovat se stříhacími strojky na koně.

Kdy stříhat koně?

Většina ošetřovatelů nebo jezdců stříhá sportovní koně především v zimních měsících, dle potřeby je ale možné stříhat také celý rok. Koně s nižší sportovní zátěží se obvykle nestříhají, nebo můžeme vidět jen střihy typu "neck and belly", kdy je ostříhaná pouze spodní strana krku a břicha, tedy místa kde se kůň nejvíce zapotí. 

Proč stříhat koně?

Důvodů proč koně ostříhat je hned několik, během zimních měsíců koním naroste hustší srst a při práci se rychle zapotí. Díky tomu, že je kůň ostříhaný, nepotí tak rychle a případně mnohem rychleji usychá. Ostříhaný kůň je tedy větším pohodlím nejen pro jezdce, ale také pro koně samotného, kdy se při práci jeho tělo nepřehřívá v huňaté srsti. Díky kratší srsti kůň po práci rychleji usychá, ale pozor je potřeba zvolit vhodnou odpocovací deku. U koní kteří jsou ostříháni kompletně je vhodné použít odpocovací deku s krkem. Dekování v případě ostříhaného koně určitě nepodceňujte. Na téma dekování jsme pro vás připravili samostatný článekPokud máte možnost, tak nejrychlejší je "solárko", které má navíc pozitivní vliv také na zádové svaly. 

Co udělat před tím, než se pustíte do stříhání koně?

Před samotným stříháním se ujistěte, že je kůň dobře vyčištěn a není zapocený. V takovém případě by koni bylo stříhání velmi nepříjemné, velmi rychle by se vám otupily nože a střih by nebyl hladký. Před tím, než začnete koně opravdu stříhat, nejprve jej se strojkem seznamte a vyzkoušejte si, jak kůň na zapnutý strojek bude reagovat. Pokud máte strojek s napájením z el. sítě, nezapomínejte hlídat přívod stříhacího strojku, aby nedošlo ke zraněním. 

  

Stříhací strojky na koně napájené ze sítě versus akumulátorové strojky

Stříhací strojky na koně s napájením ze sítě mají tu výhodu, že je není potřeba nabíjet, mají stálý příkon a lepší výkon než strojky akumulátorové. Navíc jsou oproti strojkům na baterie lehčí do ruky. Akumulátorové stříhací strojky na baterii jsou v tomto ohledu bezpečnější, na druhou stranu baterii je potřeba dobíjet, ideální je mít tedy jednu navíc a baterie střídat. 

Před použitím stříhacího strojku na koně si přečtěte návod na jeho obsluhu.  Dle typu nožů do strojku je nutné zvolit utažení nožů a také nože dostatečně během stříhání koní promazávat olejem pro stříhací strojky. Pro čištění nožů můžete použít také chladící sprej. Nože je nutné dle potřeby také brousit, to se odvíjí od toho, jak často jsou používány a na jaký typ srsti nože používáte. Po ukončení střihání strojek vždy vyčistěte a "vyfoukejte" chlupy a nečistoty, nože ke strojku vyčistěte a lehce naolejujte. Broušení nožů je nutné provádět na speciálním stroji, nože vám rádi nabrousíme u nás v Pacově

Typy střihů

Během stříhání se můžete držet klasických typů střihů nebo pustit uzdu své fantazii, často můžeme například vidět různé ornamenty na zádi. Podle toho, v jaké zátěži kůň je, zvolte typ střihu. Pokud je kůň v nižší sportovní zátěži nebo víte, že s ním nyní nebudete pracovat, koně nestříhejte nebo zvolte střih, kdy se stříhá pouze část krku, nebo část krku s břichem pro snížení pocení. Pokud je kůň ve vyšší sportovní zátěži a pracujete s ním velmi často, střihá se obvykle celý kůň. Koně, kteří tráví většinu času ve stáji nebo jezdí na závody se obvykle stříhají celí, mimo jiné také z estetických důvodů. Koně, kteří během dne chodí do výběhů se stříhají celí, ale nechávají se neostříhané nohy a sedlová část, tu můžete nechat i když střiháte koně celého. U kompletně ostříhaných koní je nutné dbát na správné dekování koně, aby nedocházelo k podchlazení nebo naopak přehřívání těla. Pokud se rozhodnete ostříhat nohy také koni, který chodí do výběhu, tak jim věnujte zvýšenou pozornost kvůli možným zraněním nebo podráždění kůže. 

Kdy koně ostříhat?

To, kdy koně poprvé ostříhat záleží na managementu stáje, intenzitě tréninku a také na idividuálních potřebách koně. Pokud je kůň ve vyšší zátěži a rozhodnete se pro stříhání, tak obvykle se poprvé stříhá na podzim, na přelomu října a září. V období před tím, než kůň přesrstí na zimní hustší srst. Záleží tedy individuálně na daném zvířeti, jak rychle reaguje na změny teploty a jakou srst má. Sledujte proto koně během tréninku a v období, kdy se začnou více potit je vhodné jej ostříhat. Nezapomínejte po ostříhání sledovat teplotu koně pod dekou, koni nesmí být zima, ale ani se tělo nesmí přehřívat. 

Stříhací strojky v naší nabídce

V naší nabídce najdete stříhací strojky na koně od německé firmy LISTER napájené ze sítě nebo akumulátorové. Na strojky zařazené v kategorii A můžete využít také roční 10 % slevuNa všechny stříhací strojky na koně poskytujeme záruku 24 měsíců. 

Elektrický stříhací strojek pro koně CUTLI Akumulátorový střihací strojek Equi Akku Perfekt A1600

Objednací číslo: 33956
Elektrický stříhací strojek pro koně CUTLI

Objednací číslo: 34370
Akumulátorový střihací strojek Equi Akku Perfekt A1600

 Náš tip na závěr

Během stříhání jsou chlupy všude, doporučujeme si tedy dobře vybrat také oblečení. Můžete si pořídit námi vyzkoušenou pracovní kombinézu King, kterou si lze obléct přes oblečení.

 

 

 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Ceník 2021

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.