Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 20.10.2016 12:03

Elektrická síť pro ovce: ano či ne?

Mnohdy ani zkušení chovatelé nevědí, jak lze elektrickou síť bezpečně používat a vyhnout se nepříjemným událostem. V tomto článku rozepisujeme širší souvislosti, které se přímo či nepřímo podepisují na vhodnosti použití.

Ne každý začínající chovatel je od začátku zběhlý v etologii zvířat, se kterými třeba začíná. Ani zkušenější chovatelé, využívající tradičnější elektrické hrazení, nemusí mít automaticky s těmito sítěmi dobré zkušenosti. Protože, pominu-li jasně dané technické požadavky sítě, jako je kvalitní zdroj napětí, dobré uzemnění, vysekaný porost a tak dále, je zde ještě spousta otázek, na které málokdy dostane prodejce odpověď. Především sám chovatel by si měl tyto otázky položit a umět na ně také odpovědět.

Podmínky chovu jsou pokaždé trochu jiné a jen těžko se zobecňují, zvláště pak, když rozhodujícím faktorem jsou živí tvorové se svými specifickými potřebami, náladami a povahami. Koza Cecilka může být od malička hodná a klidná, spokojená tam kde je, hlavně když bude mít co jíst a pít, ale ovečka Amálka je pěkně střelená a zvědavá a myslí si, že na sousedovic zahradě je tráva zelenější.

Přesto bych si dovolil uvést pár příkladů a nutných obecných úvah, které by měly každého dovést k odpovědi, zda síť ano či ne a pokud ano, tak za jakých podmínek.

Jsou moje ovečky zvyklé na pozemek?

Odpovědí může být samozřejmě více s různými ALE, přesto jsou dvě základní možnosti. Nejsou a jsou. Pokud si odpovím ano, jsou na tom pozemku už X měsíců či dokonce roků, můžu se posunout dále.

Jsou ovečky, prasátka nebo kozičky zvyklé na elektrický ohradník? Nemají problém s dodržováním vymezených hranic?

Pokud je odpověď kladná, nemusíme se dále touto otázkou příliš zabývat a postupujeme o krok dál (na záporné odpovědi je řešení v popisu níže).

Je mé stádečko ochočené a krotké? Neplaší se při přiblížení člověka, dětí nebo nedaleko projíždějících aut?

Může se také totiž stát, že do příchodu chovatele jsou ovečky klidné, ale po vstupu a přiblížení se k ovečkám nastane panika a v té chvíli projdou vším. Zažil jsem i případ kdy ovečky chovatel naháněl do slepé uličky z této sítě v domnění, že je pak bude moci odchytit. To se samozřejmě minulo účinkem a ovečky mu utekly i se sítí.

Mají se ovečky kam ukrýt?

Budou mít přístřešek, kam se můžou schovat před sluníčkem a před naším ovčáckým psem, který běhá kolem plotu a nahání ovečky? Pokud budou mít své útočiště, kam budou rádi zabíhat, tak je to další krok správným směrem. Ovečky lze naučit i chodit do přístřešku tak, že jim tam chovatel bude nosit něco dobrého. Tato metoda pak umožňuje ovečky nalákat do přístřešků, salaší a pevných ohrádek, kde se dají bez problémů a větších stresů zavřít.

Mají na pastvině dostatek trávy a vody?

Vcelku banální otázka, i když jsem i takový případ hraničící s týráním viděl na vlastní oči. Ovečky v takové ohrádce být nechtějí.

A jak to je s čerstvě narozenými jehňátky a kůzlátky?

To je asi největší kámen úrazu. Ze začátku by neměly se sítí přijít vůbec do styku. Dejme ale tomu, že například po týdnu (podle možností chovatele) budeme chtít vypustit jehně s matkou k ostatním také na pastvu ohraničenou sítí. Problémy mohou nastat, a proto také nelze tvrdit, že síť se hodí vždy a všude. V tomto období může být problém i s beranem, který se může vůči jehňatům chovat agresivně a měl by se správně oddělit od stáda až do podzimu, dokud nebudou beránci odrostlí a taky proto, abyste neměli nová jehňata narozená v zimě.

Po těchto splněných podmínkách už jen zbývá, aby prostor nebyl příliš malý. Čerstvě vypuštěná mláďata do ohrady bude jistě zapotřebí v prvních fázích sledovat, jak si se sítí poradí. Pokud stádo vyloženě nechce být v ohradě, je něco špatně. Něco jim vadí, a pokud nepřijdete na to co, budou vám všemožně probíhat sítí, přeskakovat a zamotávat se pořád dokola.

Pokud se u otázky na el. ohradník k dostaneme odpovědi, že zvířata nejsou na elektrický ohradník zvyklá, musí se učit postupně.

Příklad

Pevná ohrada s předsazeným jedním vodičem pod napětím. Pozor na malý prostor, zvíře které dostane zásah el. impulzem musí mít možnost od vodiče uskočit nebo odběhnout. Nedoporučoval bych vodič ze všech stran, ale v první fázi zvykání třeba jen z jedné strany. Pak by bylo možné pokročit dále a na jedné straně pevného oplocení dát jedno či dvě pole sítě pod napětím. Bude nutné ohradu ale často sledovat, abyste v případě problémů mohli co nejdříve zasáhnout.

Na noc bych síť na ovečky vůbec nepoužíval. Po bezproblémovém provozu bych jednoduše rozšířil oplocení a takto bych postupně pokračoval, dokud ovce nebudou na pozemek a síť zvyklé. Je opravdu asi nejdůležitější, aby prostor, na kterém se mají pást, nebyl pro ovečky zcela neznámý. Když si přivezete nové ovečky od chovatele a vypustíte je do prostoru vymezeného sítí, můžete počítat s tím, že budou do pár minut pryč. Takové ovečky splaší téměř cokoliv a ve zmatku se pokusí síť přeskočit.

Mluvím z vlastní zkušenosti, když jsme zakládali chov a po vypuštění několika malých beránků na výměru 1ha nám všichni proskočili skrze ohradu tvořenou 4 řadami ocelového lanka pod napětím. Stačí, aby jeden nabral směr, proskočil ohradou a další ho slepě následují. Se sítí by to nebylo jiné, ne-li horší.

Několik vět na závěr

Tyto podmínky a rady nemůžou být ale nikdy 100% a vždy se může stát nehoda, že se zvíře do sítě zamotá. Přesto je síť dobrým pomocníkem pro ovce, prasata, kozy, drůbež a králíky. Nejen že drží zvířata v ohradě, ale také brání vniknutí predátorů dovnitř. Její instalace je jednoduchá a rychlá. Je určená k mobilnímu přehrazování stávajících oplocených pastvin, nebo k vlastním mobilním ohradám.

Samozřejmě pokud někomu nevyhovuje síť jako taková, ať už z důvodu nebezpečí zamotání zvířete nebo jakéhokoliv jiného, může samozřejmě využít pracnější a tradičnější verze oplocení, které tvoří samostatné tyčky, vodiče a izolátory. Tak či onak za své rozhodnutí nese zodpovědnost především chovatel, protože žádný výrobce, prodejce ani chovatel nemůže zaručit 100% bezproblémovost.

Nelze se zbavovat zodpovědnosti tím, že to chovatel nemohl vědět, že s chovem začíná a tak podobně. Je dobré zjistit co nejvíce o chovu, vyptat se chovatelů kteří mají již osobní zkušenost se sítí, ale především se musí uvažovat logicky a s rozumem a zda je to k jeho podmínkám vhodné řešení.

Věřím, že po důkladném a trpělivém návyku na pastvinu, na síť, na el. impulz, za podmínek kvalitní pastvy, dostatečného prostoru, vhodného přístřešku a se zvýšenou pozorností u mladých jehňat lze síť bezpečně provozovat tak jako u nás doma, bez ohledu na to jestli se jedná o drůbež, kozy, ovce nebo prasata.

Autor článku: Jan Kamír (Článek si můžete stáhnout i v pdf formátu.)

Přečtěte si také, Jak postavit elektrickou síť pro ovce. Elektrické sítě pro ovce koupíte výhodně v našem e-shopu 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.