Elektrická síť pro ovce: ano či ne?

Jan Kamír | 17.4.2023

Ne každý začínající chovatel je od začátku zběhlý v etologii zvířat, se kterými třeba začíná. Ani zkušenější chovatelé, kteřé využívají tradičnější elektrické ohradníky, nemusí mít automaticky s elektrickými sítěmi dobré zkušenosti. Protože, pominu-li jasně dané technické požadavky sítě, jako je kvalitní zdroj napětí, dobré uzemnění, vysekaný porost a tak dále, je zde ještě spousta otázek, na které málokdy dostane od prodejce odpověď. Především sám chovatel by si měl tyto otázky položit a umět na ně také odpovědět.

Podmínky chovu jsou pokaždé trochu jiné a jen těžko se zobecňují, zvláště pak, když rozhodujícím faktorem jsou živí tvorové se svými specifickými potřebami, náladami a povahami. Koza Cecilka může být od malička hodná a klidná, spokojená tam kde je, hlavně když bude mít co jíst a pít, ale ovečka Amálka je pěkně střelená a zvědavá a myslí si, že na sousedovic zahradě je tráva zelenější.

Přesto bych si dovolil uvést pár příkladů a nutných obecných úvah, které by měly každého dovést k odpovědi, zda síť ano či ne a pokud ano, tak za jakých podmínek.

Základní otázky

Jsou moje ovečky zvyklé na pozemek?

Odpovědí může být samozřejmě více s různými ALE, přesto jsou dvě základní možnosti. Nejsou a jsou. Pokud si odpovím ano, jsou na tom pozemku už X měsíců či dokonce roků, můžu se posunout dále.

Jsou ovečky, prasátka nebo kozičky zvyklé na elektrický ohradník? Nemají problém s dodržováním vymezených hranic?

Pokud je odpověď kladná, nemusíme se dále touto otázkou příliš zabývat a postupujeme o krok dál (na záporné odpovědi je řešení v popisu níže).

Je mé stádečko ochočené a krotké? Neplaší se při přiblížení člověka, dětí nebo nedaleko projíždějících aut?

Může se také totiž stát, že do příchodu chovatele jsou ovečky klidné, ale po vstupu a přiblížení se k ovečkám nastane panika a v té chvíli projdou vším. Zažil jsem i případ kdy ovečky chovatel naháněl do slepé uličky z této sítě v domnění, že je pak bude moci odchytit. To se samozřejmě minulo účinkem a ovečky mu utekly i se sítí.

Mají se ovečky kam ukrýt?

Budou mít přístřešek, kam se můžou schovat před sluníčkem a před naším ovčáckým psem, který běhá kolem plotu a nahání ovečky? Pokud budou mít své útočiště, kam budou rádi zabíhat, tak je to další krok správným směrem. Ovečky lze naučit i chodit do přístřešku tak, že jim tam chovatel bude nosit něco dobrého. Tato metoda pak umožňuje ovečky nalákat do přístřešků, salaší a pevných ohrádek, kde se dají bez problémů a větších stresů zavřít.

Mají na pastvině dostatek trávy a vody?

Vcelku banální otázka, i když jsem i takový případ hraničící s týráním viděl na vlastní oči. Ovečky v takové ohrádce být nechtějí.

A jak to je s čerstvě narozenými jehňátky a kůzlátky?

To je asi největší kámen úrazu. Ze začátku by neměly se sítí přijít vůbec do styku. Dejme ale tomu, že například po týdnu (podle možností chovatele) budeme chtít vypustit jehně s matkou k ostatním také na pastvu ohraničenou sítí. Problémy mohou nastat, a proto také nelze tvrdit, že síť se hodí vždy a všude. V tomto období může být problém i s beranem, který se může vůči jehňatům chovat agresivně a měl by se správně oddělit od stáda až do podzimu, dokud nebudou beránci odrostlí a taky proto, abyste neměli nová jehňata narozená v zimě.

Po těchto splněných podmínkách už jen zbývá, aby prostor nebyl příliš malý. Čerstvě vypuštěná mláďata do ohrady bude jistě zapotřebí v prvních fázích sledovat, jak si se sítí poradí. Pokud stádo vyloženě nechce být v ohradě, je něco špatně. Něco jim vadí, a pokud nepřijdete na to co, budou vám všemožně probíhat sítí, přeskakovat a zamotávat se pořád dokola.

Pokud se u otázky na el. ohradník k dostaneme odpovědi, že zvířata nejsou na elektrický ohradník zvyklá, musí se učit postupně.

Příklad řešení

Pevná ohrada s předsazeným jedním vodičem pod napětím. Pozor na malý prostor, zvíře které dostane zásah el. impulzem musí mít možnost od vodiče uskočit nebo odběhnout. Nedoporučoval bych vodič ze všech stran, ale v první fázi zvykání třeba jen z jedné strany. Pak by bylo možné pokročit dále a na jedné straně pevného oplocení dát jedno či dvě pole sítě pod napětím. Bude nutné ohradu ale často sledovat, abyste v případě problémů mohli co nejdříve zasáhnout.

Na noc bych síť na ovečky vůbec nepoužíval. Po bezproblémovém provozu bych jednoduše rozšířil oplocení a takto bych postupně pokračoval, dokud ovce nebudou na pozemek a síť zvyklé. Je opravdu asi nejdůležitější, aby prostor, na kterém se mají pást, nebyl pro ovečky zcela neznámý. Když si přivezete nové ovečky od chovatele a vypustíte je do prostoru vymezeného sítí, můžete počítat s tím, že budou do pár minut pryč. Takové ovečky splaší téměř cokoliv a ve zmatku se pokusí síť přeskočit.

Mluvím z vlastní zkušenosti, když jsme zakládali chov a po vypuštění několika malých beránků na výměru 1ha nám všichni proskočili skrze ohradu tvořenou 4 řadami ocelového lanka pod napětím. Stačí, aby jeden nabral směr, proskočil ohradou a další ho slepě následují. Se sítí by to nebylo jiné, ne-li horší.

Několik vět na závěr

Tyto podmínky a rady nemůžou být ale nikdy 100% a vždy se může stát nehoda, že se zvíře do sítě zamotá. Přesto je síť dobrým pomocníkem pro ovce, prasata, kozy, drůbež a králíky. Nejen že drží zvířata v ohradě, ale také brání vniknutí predátorů dovnitř. Její instalace je jednoduchá a rychlá. Je určená k mobilnímu přehrazování stávajících oplocených pastvin, nebo k vlastním mobilním ohradám.

Samozřejmě pokud někomu nevyhovuje síť jako taková, ať už z důvodu nebezpečí zamotání zvířete nebo jakéhokoliv jiného, může samozřejmě využít pracnější a tradičnější verze oplocení, které tvoří samostatné tyčky, vodiče a izolátory. Tak či onak za své rozhodnutí nese zodpovědnost především chovatel, protože žádný výrobce, prodejce ani chovatel nemůže zaručit 100% bezproblémovost.

Nelze se zbavovat zodpovědnosti tím, že to chovatel nemohl vědět, že s chovem začíná a tak podobně. Je dobré zjistit co nejvíce o chovu, vyptat se chovatelů kteří mají již osobní zkušenost se sítí, ale především se musí uvažovat logicky a s rozumem a zda je to k jeho podmínkám vhodné řešení.

Věřím, že po důkladném a trpělivém návyku na pastvinu, na síť, na el. impulz, za podmínek kvalitní pastvy, dostatečného prostoru, vhodného přístřešku a se zvýšenou pozorností u mladých jehňat lze síť bezpečně provozovat tak jako u nás doma, bez ohledu na to jestli se jedná o drůbež, kozy, ovce nebo prasata.

Článek si můžete stáhnout také v pdf formátu.

Přečtěte si také jak postavit elektrickou síť pro ovce.

V nabídce našeho eshopu najdete nejen elektrické sítě pro ovce, ale také přístřešky a boudy pro ovce, elektrické ohradníky pro ovce, strojky a nůžky na ovce a další potřeby pro chov ovcí.