Koně v zimě ve výběhu a na pastvině

21.10.2022

V zimních měsících je pro koně důležité doplnění energie, dostatek čisté vody a ochrana před nepříznivým počasím.

Přikrmování koně v zimě 

Pro přikrmování v zimních měsících ve výběhu a na pastvině někdo volí seno, někdo senáž. Senáž je šťavnatější, koním chutná, pozor ale po rozbalení balíku z fólie je nutné balík zkrmit nejpozději cca do 3 dnů. Po rozbalení se v senáži začnou množit plísně a nesprávně skladovaná nebo stará senáž může být pro koně toxická. U špatných balíků nestačí pouze plesnivý kus vyhodit, protože plíseň prorůstá hluboko a nemusí být na první pohled patrná, totéž platí i u sena. Pokud se rozhodnete pro senáž, ujistěte se, že kvalita senáže je opravdu dobrá, zkvašená a plesnivá senáž může pro koně být nebezpečná. Před začátkem krmení senáží je také nutné koně na senáž zvyknout. Častější a pro koňský trávicí trakt přirozenější je krmení senem. 

Pro ochranu a úsporu sena je vhodné použít příkrmiště ZVON pro pro koně a doplnit jej sítí. V naší nabídce máme síť z polyamidu o rozměrech oka 10 cm (obj.č. 34357) nebo sítě z polypropylenu s oky 5 cm (obj.č. 34359) nebo 10 cm (obj.č. 34358). Tyto sítě se navlékají na ocelovou obruč o průměru 155 cm (obj. č. 34352). Konstrukce zvonu zajišťuje ochranu sena v balíku před vodou. Díky čtyřem otvorům mohou koně seno vyžírat. Příkrmiště ZVON se hodí především pro malá stáda koní, které balík spotřebují za delší čas, kdy bez zakrytí by seno začalo hnít. Vzhledem k celoplastové konstrukci je minimalizováno poranění koně o ostré hrany krmiště. Oko v horní části krytu umožňuje jednoduchou manipulaci pomocí čelního nakladače, popřípadě lze kryt nasadit na balík i ručně. Síť pak zabrání zbytečnému vyhazování sena ven a jeho znehodnocení.

Manipulace se zvonem

Podívejte se na náš krátký videonávod pro manipulaci se zvonem.

Manipulaci se zvonem zvládne jeden člověk, stačí správě provést šest základních kroků.

Návod pro práci se zvonem pro koně

Pokud jste rozhodli pořídit ZVON pro koně, v naší nabídce najdete vše potřebné.  

Další variantou, vhodnou především do výběhů s více koňmi jsou kruhová příkrmiště pro koně, ke kterému mají koně velmi jednoduchý přístup. Do kruhového příkrmiště je možné dát seno volně nebo do něj dát celý balík sena. V případě potřeby je možné příkrmiště také prodloužit o 3 až 5 míst. Do kruhového příkrmiště můžete přidat spořící síť na obruči a také střechu pro ochranu krmiva před deštěm a sněhem. 

Nejpevnější konstrukci pak najdete u čtyřhranného příkrmiště pro koně, které má střechu a je možné do něj vložit seno na volno nebo kulaté a hranaté balíky do 180 cm. Příkrmiště je velmi dobře propracováno a vejde se k němu až 12 koní, je tedy ideální pro větší stáda nebo pro více výběhů najednou, kdy od přístřešku rozdělíte z rohů výběhy a můžete jej využít až pro 4 výběhy najednou. Stejně jako u kulatých, tak i u čtvercového krmelce je možné jej doplnit spořící sítí s čtvercovým rámem pro síť.

Podívejte se na naší kompletní nabídku příkrmišť pro koně.

Napájení koní v zimě

Napáječky s plovákem a termoizolací, neboli míčové napáječky jsou ideálním řešením pro napájení koní ve výběhu i v zimních měsících. Je ale důležité, aby míčová napáječka měla dostatečný odběr vody. To znamená, že klasická „jednomíčovka“ potřebuje odběr podle tabulek cca od deseti koní. Z praxe ale víme, že napáječka může bez problémů fungovat i u menšího počtu zvířat, minimálně však pro čtyři dospělé koně. U napáječek obecně je také důležité, aby koně neměli přístup k jinému zdroji vody, přírodnímu nebo k další napáječce. Koně pak totiž preferují pouze jeden zdroj vody a napáječka může zamrzat pro nedostatečný odběr vody. 

Misková napáječka pro koně LAKCHO2 má vyhřívanou misku a izolované potrubí, díky zemnímu teplu z šachty pod napáječkou je ohříván přívod vody. Lakcho je velmi kvalitní napáječka, která je vhodná i pro hříbata a koně se z ní velmi rychle naučí pít, její nevýhoda je ve složitější instalaci. Je vhodná do výběhu i otevřených stájí

Nezámrzný zásobník na vodu La Buvette ISOBAR 250 je skvělým řešením pro výběhy, kde není možný stálý přívod vody a elektřiny. Díky velké vrstvě izolace a plováku je napáječka vhodná až do -15 °C. Objem 180 l je vhodný pro 1-3 koně, maximální objem – bez víka je potom 250 litrů.

Přístřešky pro koně

Přístřešek pro koně chrání koně před nepříznivým počasím, zejména před větrem a mokrem. Zimní přístřešek by měl mít vchod orientovaný na jih, měl by mít alespoň 2-3 stěny.

Podívejte se na naší kompletní nabídku přístřešků pro koně.

Zateplené nepromokavé deky na koně

Hustá a dlouhá zimní srst koně chrání před chladem, ale v případě navlhnutí dlouho schne. Vlhká srst zároveň snižuje ochrannou vrstvu udržující ohřátý vzduch, a to při nízkých teplotách může vést k prochladnutí koně. 

Zateplené nepromokavé deky na koně slouží jako ochrana ve výběhu nebo na pastvině v přechodném a zimním období. 

Podívejte se náš kompletní sortiment dek na koně a náš článek věnovaný dekování koní.