Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 4.3.2019 13:31

Ohradník na vydry?

Ohradník na vydry?
Elektrický ohradník jako ochrana před vydrami u rybníků nebo sádek? Funguje to! Představujeme zkušenosti našich dvou zákazníků.

Vydra říční je lasicovitá šelma, která žije hlavně tam, kde je čistá voda a dostatek potravy. Revírem vydry může být i stokilometrový úsek řeky nebo potoka. Na zimu se většinou stěhuje k rybníkům, kde má dostatek potravy. A tady způsobuje velké škody hospodářům, rybářům. Vydra je chráněna jako silně ohrožený druh, proto je nutné volit takový způsob ochrany, který jim neublíží, pouze je odradí.

Na ochranu rybníků před vydrou navrhujeme elektrické hrazení. Z našeho sortimentu zdrojů, izolátorů a lanek se dá sestavit elektrický ohradník na míru. Představujeme zkušenosti našich dvou zákazníků:


Pan Janeček z Krábčic u Jaroměře

Detail provedení sloupkuVydry mu před 5 lety v zimě doslova slovily rybník. Nechaly na břehu hromádky šupin z chovných ryb. Elektrický ohradník jsme instalovali na jaře 2015. Obvod ohrazení je celkem 1500 m. Použili jsme zdroj Ako Power Profi Ni 7000, ale použít se dá jakýkoliv z řady zdrojů AKO s automatickou regulací výkonu. Použité lanko je ocelové Lacme Vario pro  elektrické ohradníky a izolátor obyčejný univerzální bez hřebíku CZ 150. Janečkovi použili vlastní železné trubky a instalatérské objímky. Výška vodičů je 15, 30, 45 cm nad zemí.

Pan Janeček je spokojený. Říká, že je na sněhu dobře vidět, jak ohradník vydru zastaví. Je třeba udržovat vodič 15 cm nad povrchem, zamezit prorůstání trávy a hlavně vyrovnat nerovnosti v terénu. Jinak se vydra pod lankem snadno protáhne. Vydra je chytrá a mrštná .....

Janečkovi chovají ryby a raky v krásném údolí, kde vede také turistická cesta. Na stavbu ohrady jsou použité takové materiály, aby esteticky nenarušily malebnou krajinu.

 

Rybáři z ČRS-MO Nové Město nad Metují

Detail provedení sloupkuS vydřími lupiči se také potýkali rybáři z ČRS-MO Nové Město nad Metují. Na sádkách v Krčíně instalovali elektrický ohradník před dvěma roky a podle jejich slov je od té doby klid.

Sádky jsou betonové nádrže. Tím je daná také konstrukce elektrického ohrazení. Použili zdroj Lacme Secur 2200 HTE s vybíjecí energijí 2J, silné polypropylenové lanko Gigant a izolátory na sklolaminátovou tyčku Ivabloc. Jejich vlastní konstrukce držáku je originální a důmyslná. Rozteč lanek je 15, 30, 45 cm.
Správce sádek pan Gerboc mi řekl, že jsou s fungováním elektrického ohradníku spokojeni a že vydry žijící v okolí jim ryby ze sádek už neloví.

Doporučení pro stavbu 

  • Ohradníkový zdroj min. 2 J vybíjecí energie
  • Výška vedení nad zemí 15, 30 a 40-45 cm
  • Zamezit prorůstání trávy do vodičů - pravidelná péče
  • Vyrovnat terénní nerovnosti pod vodičem , popř. položit pás gumy nebo strého lina 

 

Autor: Jana Čapková, pobočka Jaroměř

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.