Přikrmování ovcí v drobnochovu

Jiří Kamír | 12.2.2022

Tento článek se zabývá krmením ovcí v drobnochovu. Krmení ovcí na zisk s cílem maximálního efektu je samostatná věda dalece překračující rámec tohoto článku.

Krmení ovcí v drobnochovu

Pokud se jedná o drobnochov, tak i zde platí několik obecných zásad. Ovce je přežvýkavec. To znamená, že jí nesvědčí rychlé změny v krmné dávce, zapařené, nebo plesnivé krmení.

Základem krmné dávky je letní pastva na vhodných pastvinách a zimní odchov se senem. Při pasení zejména na cizích, případně vám neznámých loukách je důležité sledovat i výskyt pro ovce jedovatých rostlin.

Pokud převádíme ovce ze zimní krmné dávky na letní, postupujeme pomalu a vždy jim necháváme možnost nažrat se dostatečného množství sena.

I v pozdější době je vhodné, aby ovce měly přístup k senu, i když je dost trávy. Hlavně v deštivém období raději samy berou seno než mokrou trávu.

Pro krmení senem je ideálním řešením krmelec neboli příkrmiště pro ovce nebo jesle na seno pro ovce. Snižují ztráty sena a zabraňují jeho znečištění a je možné je pořídit v různých provedeních, tvarech, se střechou i bez.

Důležitý je také celoroční přístup ke vhodnému lizu pro ovce pro doplnění minerálních látek. Pro ovce jsou vhodné lizy, které neobsahují měď.

Kromě soli (chloridu sodného) spotřebuje ovce celou řadu dalších minerálů. Stopové prvky s prokázaným biochemickým významem jsou zinek, mangan, měď, železo, jod, kobalt a selen. Každý z těchto prvků plní důležité úkoly v organismu zvířete.

Minerální lizy SOLSEL byly vyvinuty speciálně pro ovce. Zajistí vedle základního a jadrného krmiva další spontánní doplnění minerálů. Vyrábějí se z čisté kamenné nebo vakuové soli s přídavkem speciální minerální směsi a jsou lisovány speciální tlakovou metodou. Stálost kostek je výsledkem dlouhé řady pokusů a testů tvrdosti. To zaručuje vysokou odolnost lizů SOLSEL proti povětrnostním vlivům a jejich rovnoměrnou konzumaci zvířetem. Liz SOLSEL je vhodný také pro použití v ekologickém zemědělství.

Ovce je možné přikrmovat šrotem nebo granulemi, a to zejména v zimním období. Přes léto většinou není potřeba ovce přikrmovat. Pokud chceme přikrmovat jadrné krmivo, je potřeba zajistit, aby někteří dominantní jedinci neodehnali ostatní a nesežrali vše sami. Je to nebezpečné, protože může dojít k vážnému onemocnění. Proto je vhodné vždy sypat směs do více, i několik metrů vzdálených nádob a sledovat, zda se dostane na všechny. Ideální počet nádob je podle kusů zvířat - co kus, to nádoba. Zkrmování starého pečiva je sice možné, ale v opravdu malém množství (jeden rohlík na zvíře / den).

Důležitý je i volný přístup ovcí k čerstvé vodě. Zde je výhodné použít napáječky pro ovce, které je ale potřeba pravidelně čistit, protože ovce velmi nerady pijí znečištěnou vodu.

Vše potřebné pro chov ovcí najdete v našem eshopu, kde můžete využít naší poradny.

Výživa ovcí u drobnochovatelů není složitá a ze své podstaty funguje většinou dobře. 

S přáním mnoha úspěchů,

Jiří Kamír, autor článku


Úvodní fotografie: Stephen J. Sullivan, FreeImages