Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 19.1.2021 16:54

Jak na krmení ovcí

Jak na krmení ovcí
Krmení ovcí je možné rozdělit podle jejich významu na dva základní směry. Krmení ovcí pro zisk s tlakem na maximální efekt. Nebo krmení ovcí u hobby chovatelů, kde jde především o jednoduchost.

Krmením ovcí na zisk se zde zabývat nebudeme. Je to samostatná věda dalece překračující rámec článku.

Krmení ovcí pro drobnochov

Pokud se jedná o drobnochov, tak i zde platí několik zásad. Ovce je přežvýkavec. To znamená, že jí nesvědčí rychlé změny v krmné dávce, zapařené, nebo plesnivé krmení.

Základem krmné dávky je letní pastva na vhodných pastvinách a zimní odchov se senem. Pokud převádíme ovce ze zimní krmné dávky na letní, postupujeme pomalu a vždy jim necháváme možnost nažrat se dostatečného množství sena. I v pozdější době je vhodné, aby ovce měly přístup k senu, i když je dost trávy. Hlavně v deštivém období raději samy berou seno než mokrou trávu. 

Při pasení hlavně na cizích, případně vám neznámých loukách, je důležité sledovat i výskyt jedovatých rostlin. Důležitý je i přístup k minerálnímu lizu pro ovce. Přes léto není většinou nutné přikrmovat šrot nebo granule. Pokud chceme přikrmovat jadrné krmivo, je potřeba zajistit, aby někteří dominantní jedinci neodehnali ostatní a nesežrali vše sami. Je to nebezpečné, protože může dojít k vážnému onemocnění. Proto je vhodné vždy sypat směs do více i několik metrů vzdálených nádob a sledovat zda se dostane na všechny. Ideální počet nádob je podle kusů - co kus, to nádoba. Zkrmování starého pečiva je sice možné ale v opravdu malém množství, (jeden rohlík na kus/den).

Důležitý je i volný přístup k čerstvé vodě. Zde je výhodné použít automatické napáječky, ale musíme je pravidelně čistit, protože ovce velmi neradi pijí znečištěnou vodu.

Výživa ovcí u drobnochovatelů není složitá a ze své podstaty funguje většinou dobře. 

S přáním mnoha úspěchů
autor Jiří Kamír

foto Photo by Stephen J. Sullivan from FreeImages, 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.