vloženo 19.1.2021 16:54
Jak na krmení ovcí

Krmením ovcí na zisk se zde zabývat nebudeme. Je to samostatná věda dalece překračující rámec článku.
Krmení ovcí pro drobnochov
Pokud se jedná o drobnochov, tak i zde platí několik zásad. Ovce je přežvýkavec. To znamená, že jí nesvědčí rychlé změny v krmné dávce, zapařené, nebo plesnivé krmení.
Základem krmné dávky je letní pastva na vhodných pastvinách a zimní odchov se senem. Pokud převádíme ovce ze zimní krmné dávky na letní, postupujeme pomalu a vždy jim necháváme možnost nažrat se dostatečného množství sena. I v pozdější době je vhodné, aby ovce měly přístup k senu, i když je dost trávy. Hlavně v deštivém období raději samy berou seno než mokrou trávu.
Při pasení hlavně na cizích, případně vám neznámých loukách, je důležité sledovat i výskyt jedovatých rostlin. Důležitý je i přístup k minerálnímu lizu pro ovce. Přes léto není většinou nutné přikrmovat šrot nebo granule. Pokud chceme přikrmovat jadrné krmivo, je potřeba zajistit, aby někteří dominantní jedinci neodehnali ostatní a nesežrali vše sami. Je to nebezpečné, protože může dojít k vážnému onemocnění. Proto je vhodné vždy sypat směs do více i několik metrů vzdálených nádob a sledovat zda se dostane na všechny. Ideální počet nádob je podle kusů - co kus, to nádoba. Zkrmování starého pečiva je sice možné ale v opravdu malém množství, (jeden rohlík na kus/den).
Důležitý je i volný přístup k čerstvé vodě. Zde je výhodné použít automatické napáječky, ale musíme je pravidelně čistit, protože ovce velmi neradi pijí znečištěnou vodu.
Výživa ovcí u drobnochovatelů není složitá a ze své podstaty funguje většinou dobře.
S přáním mnoha úspěchů
autor Jiří Kamír
foto Photo by Stephen J. Sullivan from FreeImages,