Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 21.4.2021 10:50

Výběr sedla na koně

Výběr sedla na koně
Vybíráte si nové sedlo? Jaké jsou možnosti a na co si dát při výběru sedla pozor?

Výběr sedla pro koně není vždy úplně jednoduchý proces. Každý kůň je trošku jinak stavěný a nasvalený, navíc se právě osvalení zad s věkem a zátěží koně mění. Pokud si při výběru sedla nejste vůbec jisti, doporučujeme se svěřit do rukou sedláře nebo jiného zkušenějšího jezdce, který Vám s výběrem poradí. 

Jaké jsou typy sedel a jaké máme možnosti?

Sedel na koně je velké množství typů, které se od sebe liší tvarem, materiálem, velikostí, ale třeba i značkou. Nejrozšířenějšími jsou skoková sedla, s kratšími bočnicemi a kulatějším tvarem bočnice. Skoková sedla mají obvykle také vyšší kolenní opěrku. Jak již název napovídá, skoková sedla jsou vhodná pro skokovou přípravu koně, ale také pro přiježďování a vyjížďky.

Drezurní sedla jsou vhodná pro přiježďování nebo na drezuru a typické jsou pro ně delší bočnice s vyšší opěrkou pro stehno i koleno a s hlubším posedlím. 

Všestranné sedlo je často takovým kompromisem mezi oběma typy, vhodné spíše pro hobby ježdění a vyjížďky. Zatímco všestrannostní sedlo je sedlo vhodné do terénní zkoušky při soutěžích ve všestrannosti.

Velké oblibě se také mezi jezdci těší bezkostrová sedla nebo jezdecké pady, vhodné na dlouhé vyjížďky a hobby ježdění.

Kostrová sedla se dnes vyrábějí z velkého množství materiálů a pod širokým spektrem značek, záleží pak na našich finančních možnostech a preferencích, po které variantě sáhneme. Sedla s měnitelnou komorou je jednodušší přizpůsobit hřbetu koně, toto umožňují jezdecká sedla Wintec, která nabízí skoková, drezurní i všestranná sedla.

Samostatnou kapitolou jsou westernová sedla, využívaná pro westernový jezdecký sport, hobby ježdění i pro práci s dobytkem.  

Jak řešit drobné nedostatky?

Drobné nedostatky ve velikosti komory lze „doladit“ podsedlovou dečkou nebo korekční podložkou pod sedlo. Při úpravách za pomocí podložky dávejte pozor, aby nedocházelo k extrémním změnám vpředu nebo vzadu a sedlo stále dobře rozkládalo váhu jezdce na hřbet koně. V případě, že vhodné sedlo pro koně nenajdete v klasických velikostech, je možné sedlo nechat upravit také na míru u sedláře.

Nezapomeňte při výběru také na jezdce

Důležitým parametrem při výběru sedla na koně je velikost posedlí a délka bočnic, pozor ale, různé značky mají posedlí nebo komory často číslované jinak. Při volbě posedlí záleží na déle stehenní kosti jezdce a velikosti hýždí. Nejčastější velikostí pro jezdce kolem 165-175 cm se střední postavou je velikost posedlí 17,5, dětká sedla pro poníky se pak pohybují ve velikostech 15-16. Velikost posedlí 18,5 je pro vyššího jezdce s mohutnější postavou. Velikost posedlí a vhodnost bočnic je ale nejlepší vyzkoušet „na živo“ přímo na koni.

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Ceník 2021

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.