Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 20.10.2014 12:49

Jak se bránit divoké zvěři?

Je pachový ohradník dobrý proti divoké zvěři? A jak využít jako ochranu elektrické ohradníky?

Divoká zvěř způsobuje škody nejen na lesních porostech, ale také na polích, loukách i zahrádkách a proti takovýmto škodám je třeba se umět bránit. Mnohdy se setkávám s dotazy, zda-li je účinnou ochranou našich pozemků pachový ohradník. Toto využití je spíše nevhodné.

Při aplikaci pachového ohradníku se sice opravdu stává, že zvěř na pozemek nevstoupí, ale to je způsobeno spíše prvotním šokem a dřív nebo později tento způsob ochrany ztrácí pomalu na účinnosti. Je to logické.Pachový ohradník je primárně určen k tomu, aby se zvěř při přesunech vyhnula určitým oblastem, zejména nebezpečným úsekům na silnicích.

Tady je důležité slovo přesun. Oblast chráněná pachovým ohradníkem není cílovou lokací zvěře, tedy motivace zvěře setrvávat v blízkosti těchto přechodů přes silnici tu chybí a účinnost pachového ohradníku je dostačující k odrazení zvěře. To je ještě podmíněno faktem, že tuto lokalitu lze jednoduše obejít. Takto by měl pachový ohradník správně fungovat.

Na druhou stranu, pokud si na neoploceném pozemku, nejlépe na samotě u lesa zasadím salát, jahody a jiné dobroty a okolo pozemku aplikuji pachový ohradník, mohu očekávat, že zvěř po čase začne pach ignorovat a vábena chutnými plody hravě tuto bariéru překoná. Po první dobré zkušenosti s překonaným strachem již nebude mít takový problém procházet se znovu po záhoně.

Jednou a velmi účinnou ochranou je dobře instalovaný elektrický ohradník. Kvalitní elektrická ohrada zabrání škodám spolehlivě a poměrně levně. Přitom může jít o zajíce, vydry, kuny, divočáky nebo srnčí.

 

Proč je elektrický ohradník dobrou ochranou proti zvěři?

Při kontaktu s vodičem, dostane zvíře nečekaně bolestivý elektrický impulz, který způsobí leknutí. Zvíře, které získá takovouto negativní zkušenost, začne ohradník respektovat. Ohradník nezadrží splašenou zvěř za situace, kdy jí štve pes, nebo utíká před člověkem. Dokáže ale účinně zastavit pasoucí se divoká prasata, lesní zvěř, slídící lišky, nebo vydry.

Půjde-li o ochranu malých výměr s dostatečným počtem vhodně umístěných vodičů a silným impulzem, nebude zvěř na tento pozemek vstupovat, ať už půjde o ochranu zahrad, rybníků, nebo sadů. Instalace se liší v závislosti na konkrétních podmínkách, nicméně základy stavby ohradníku jsou vždy stejné.

Samotný základ každého ohradníku tvoří zdroj. Zdroj se vybírá podle určitých faktorů, zejména podle možností zapojení (do sítě nebo na baterii), druhu zvířete a podle celkové délky a kvality vodičů na ohradě. Dalším důležitým bodem je samozřejmě dobré uzemnění a vhodné, dobře odizolované vodiče.

Rozhodujeme se také, zda chci pozemek ohradit trvale, nebo jen v sezóně. Pokud se jedná o krátkodobé ohrazení například brambor, jsou vhodné mobilní sítě nebo plastové tyčky s lankem. V případě trvalého řešení se využívají pevné kůly a například ocelový drát.

Možností je opravdu mnoho a na každou situaci je spolehlivé řešení. Na ochranu před divou zvěří se používají ohradníky velmi často. Jenom v našem e-shopu se ročně těchto sestav prodá téměř tisíc kusů.

 
V rozhodování vám pomůže náš konfigurátor stavby elektrických ohradníkůprospekt popisující všechny důležité aspekty, nebo můžete kontaktovat naše pracovníky.

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.