Jak na stříhání ovcí

7.3.2023

Jak často ovce stříhat?

Hobby chovatelé zpravidla chovají ovce na maso, nikoli na vlnu. Bez ohledu na to je potřeba ale ovce alespoň jednou ročně ostříhat, aby v létě netrpěly a jejich srst nesloužila jako živná půda pro parazity a infekce.

V našich podmínkách se ovce stříhají nejčastěji těsně před bahněním nebo krátce po něm, tedy v období březen – červen.

Z pohledu kvality vlny je pro stříhání nejvhodnější období květen – srpen, kdy jsou ovce už na pastvě v dobré kondici, která se projeví i na vlastnostech vlny.

Na přelomu podzimu a zimy je vhodné stříhat ovce ustájené přes zimu v ovčínech, protože brzo na jaře už začíná jejich bahnění.

Plemena s roční délkou vlny nad 12 cm je doporučeno stříhat dvakrát ročně nebo třikrát jednou za dva roky.

Příprava ovcí na stříhání

Dbejte na to, aby ovce byly v den stříhání suché. Před stříháním jim nezapomeňte sundat ohlávky, zvonce a vše, co by bránilo stříhání. Ideálně by také měly být 12 hodin lačné (umístěny na starší pastvě nebo krmeny senem…) . Před stříháním ovcím neupravujte paznehty.

Místo pro stříhání ovcí

Ideální místo pro stříhání ovcí je poblíž ohrady na suchém a klidném místě s tvrdým podkladem. Pro stříhání strojkem je potřeba zásuvka s 230 V.

Strojek na ovce nebo nůžky na ovce?

Nůžky na ovce jsou určené pro dostříhávání ovcí nebo jako levné řešení pro hobby chovatele. Výhodou stříhání pomocí nůžek je také menší stres pro ovce. Stříhání jedné ovce nůžkami trvá 30 až 60 minut.

Pořízení strojku na ovce je sice nákladnější variantou, ale s využitím strojku je stříhání ovcí rychlejší, méně namáhavé a docílíte také profesionálního střihu i při horší kvalitě a čistotě srsti ovcí. S pomocí strojku na ovce ovci ostříháte za 10 až 30 minut.

V naší nabídce najdete nůžky na ovce i stříhací strojky na ovce.

Jak správně pečovat o čepele

Velmi frekventovanou chybou, která vede k neuspokojivým výsledkům stříhání a k přehřívání strojku na ovce patří nedostatečné olejování. Tenká olejová vrstva na stříhacích nožích je základem jak pro úspěšné stříhání, tak i pro prodloužení životnosti stříhacích nožů i celého strojku. Všechny pohyblivé části strojku je potřeba dobře olejovat.

Používejte pouze speciální olej na stříhací strojky!

Po ukončení stříhání ovcí z použitých nožů a hřebenů seškrábněte nahromaděný lanolin a potom je v teplé vodě vydrhněte kartáčkem. Pořádně je osušte a dobře naolejujte jako prevenci proti zrezivění. Rez na stříhacích nožích se negativně projeví na kvalitě stříhání a především hladkém vstupu do vlny nebo srsti zvířete.

Strojky a nože vždy skladujte na suchém místě.

Broušení nožů do stříhacích strojků

Nože se zlomenými zuby nebo tupé nože musí být vyměněny.

Broušení stříhacích nožů je možné provádět pouze s profesionálním vybavením na specializovaných pracovištích. Tuto službu našim zákazníkům poskytujeme.

Jak postupovat se dočtete v našem článku Broušení nožů do stříhacích strojků.

Cena za broušení jednoho páru nožů činí 80 Kč bez DPH (96,80 Kč s DPH).

Náhradní nože pro stříhací strojky

V našem eshopu nabízíme také náhradní nože pro stříhací strojky pro jemnou, normální vlnu, ale i nože pro znečištěnou a zplstnatělou srst.

Další potřeby pro ovce

V naší nabídce najdete kromě nůžek a strojků na ovce také veškeré chovatelské potřeby pro ovce.