Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 19.2.2021 11:57

Výběr kurníku pro slepice, co je důležité? Na co nezapomenout?

Výběr kurníku pro slepice, co je důležité? Na co nezapomenout?
Chystáte se na chov slepic? Láká vás představa domácího produktu a kvalitních surovin? Shrnuli jsme pro vás to nejdůležitější při výběru kurníků a výběhů pro slepice. Přečtěte si, na co nezapomenout.

Stále více lidí v dnešní době uvažuje o vlastním chovu slepic. Lidé se vrací ke stylu života našich babiček a převážně lidé na vesnicích se zajímají o chov slepic a další drůběže případně o obnovu původního chovu po babičce.

Před dvěma dekádami bylo trendem zbavit se domácích zvířat a nastěhovat se co nejblíže centru města, dnes se ale karta obrátila a řada z nás hledá opět klid a kouzlo bydlení na vesnicích nebo samotách. Chov slepic a další drůbeže nebo králíků je tak stále oblíbenější, kdo by si také rád nepochutnal na domácích vejcích, a dobrém masu v BIO kvalitě. Co si budeme povídat, produkty z „vlastní zahrádky“ jsou více ceněné a nejen vyšší kvalita potravin, ale i samotný pocit úspechu nám přináší radost. Vše je navíc podpořeno „psychickým“ odpočinkem v blízkosti přírody. 

Chystáte se také na vlastní chov, ale zkušenosti s chovem slepic nemáte, anebo nemáte přímo někoho, od koho byste cenné informace získali, pak můžete najít nepřeberné množství informací a doporučení na internetu. Většinu zkušeností ale získáte systémem pokus – omyl, a časem získáte přehled i potřebné znalosti. 

Pro chov slepic je dobré si najít vhodné místo, kde Vám nebude vadit kvokání, zápach a další rušivé elementy s chovem spojené. Další otázkou je vhodný kurník a vybavení pro chov slepic. Jak má kurník vypadat, z čeho má být vyroben a hlavně jak velký by měl být. Toť otázka. Při výběru je nutné zohlednit velikost chovu a vaše finanční možnosti. Co se týče výběru kurníku, tak možnosti jsou dvě - zděný kurník a nebo klasický, dřevěný kurník.

Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných a zděných kurníků pro drůbež?

  Zděný Dřevěný
Dostupnost pouze vlastní výstavba či stavba na zakázku mnoho nabídek na e-shopu a prodejnách
Životnost delší životnost než u dřevěného dobrá životnost při správné impregnaci 
Izolace v zimě udrží více tepla pokud bude dobrá izolace - podobný se zděným
  v létě poskytne déle chladno pokud bude dobrá izolace - podobný se zděným
Čištění horší možnost dezinfekce a horší přístup pro údržbu častější, jednodušší přístup než ve zděném, lepší cirkulace vzduchu
Plíseň je nutná pravidelná údržba a dezinfekce častější údržba, ale lepší cirkulace vzduchu snižuje riziko plísní
Větrání nutné udělat při výstavbě lepší cirkulace vzduchu než u zděných
Nátěr časem nutno opět vymalovat, vhodné také kvůli dezinfekci čas od času je nutné ošetřit vhodným lakem a impregnací proti dešti
Klima stabilnější klima častější výkyvy teplot
Údržba zdi i podlaha se špatně čistí jednodušší čištění díky výsuvné vaně
Podlaha špatná údržba většinou výsuvné nerezové podlahy

Jednoznačná výhoda zděných kurníků je stabilnější klima a tepelný komfort, na druhou stranu toto lze vyřešit díky izolaci také u dřevěných kurníků. Ty narozdíl od zděných mají jednodušší instalaci, lépe se udržují v čistotě a dnešní nabídka nabízí také izolované kurníky vhodné na zimu. 

Výhodou dřevěného kurníku pro slepice je také jeho cena, navíc pokud vás zajímá také estetická stránka, tak dřevěný kurník pro drůběž lépe zapadne do konceptu venkovské zahrady. 

Jak velký kurník potřebujete?

Při výběru kurníku je nutné zvolit velikost chovu, pokud budete chovat slepice pouze pro vlastní potřebu a vejdete se cca do 40 kusů zvířat, tak určitě najdete vhodný dřevěný kurník. Pokud plánujete chov větší, pak už je lepší zamyslet se nad zděnou variantou. Myslete také na to, že slepice by ke kurníku měly mít také kousek výběhu, ten je vhodný oplotit sítí pro drůběž a také vrchní sítí proti dravcům. Sítě vytyčí slepicím výběh a také zamezí vniku predátorům, pokud tedy použijete vodivou síť, tak se snižuje riziko napadení od lišek a dalších predátorů.

Pro domácí potřebu jsou obvykle chovy v počtu 5-10 slepic, u nás v nabídce pro ně najdete kurník s výběhem nebo mobilní kurník pro slepice, ten je možné přesouvat dle potřeby na místo s čerstvou trávou. Doporučujeme kurníky, které mají otevírací střechu a výsuvnou vanu pro jednodušší čištění a údržbu. Při výběru kurníku se vždy podívejte na jeho kapacitu, běžně máme v nabídce kurníky až pro 20 slepic, větší kurníky je obvykle nutné vyrobit na zakázku u truhláře.  

          

V našem e-shopu je nejprodávanější a nejoblíbenější variantou chovatelů zateplený kurník pro slepice, který je vyroben z kvalitního dřeva, je izolovaný a má také extra prostor pro snášku, ke které má chovatel jednoduchý přístup. Kurník je možné vybavit také automatickým otevíráním dvířek, to je vhodné pro ty, kteří nechtějí "vstávat se slepicemi". Jak automat funguje najdete v našem článku Automatické zavírání a otevírání kurníků

U obou kurníků pro drůběž je potřeba dbát na hygienu a pravidelné čištění, pro dezinfekci kurníků doporučujeme Čmelíkostop ve spreji, pozor není ale vhodný pro aplikaci na zvířata. Pokud hledáte přípravek přímo na čmelíky, tak vhodný je Ekosip, který je možné použít i na zvířata.

Napáječku pro slepice a krmítka pro slepice jsou také nedílnou součásti chovu. Dalším doplňkovým sortimentem jsou i infra lampy, topné panely, zářiče, které zajistí teplo především v období líhnutí kuřátek.

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.