Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 12.8.2019 12:23

Pasování sedel 2. část – Jak vymezit sedlovou oblast?

Pasování sedel 2. část – Jak vymezit sedlovou oblast?
Druhá část seriálu o pasování sedel popisuje, jak vymezit sedlovou oblast na vlastním koni a jak zjistit, jestli sedlo přiléhá tam, kde má.

Pokud jste nečetli první díl - "Pasování sedel - která část zad koně je vlastně nosná?", začněte tam. Dozvíte se, která část zad koně vás vlastně nese a co se stane, pokud sedlo bude tlačit tam, kde nemá.

Ve druhém článku bych ráda navázala na předchozí článek a ukázala vám, jak si sedlovou oblast vymezit na svém vlastním koni a zjistit, zda sedlo přiléhá tam, kde má. 

Krok 1 – postavíme koně do alespoň přiměřeně korektního čtvercového postoje. Může být to težší, než se na první pohled zdá.

Postavení koně 

Krok 2 – nahmatáme lopatku, resp. její konec. 

 Nahmatání lopatky

Krok 3 – konec lopatky vyznačíme křídou svislou čarou kolmo k zemi

 Vyznačení lopatky

Krok 4 - na kohoutek k vyznačené čáře přiložíme vodorovně dlaň (cca 10 cm) a vyznačíme spojnici báze kohoutku a spodního okraje dlaně. 

Označení spojnice báze kohoutku

Hotové vyznačení

 

Krok 5 – bříšky prstů ! opatrně zmáčkneme páteř koně,  abychom zjistili přibližnou šířku obratlů. I malí ušlechtilí koně mohou mít velmi široké obratle a někteří velcí koně mohou být relativně jemní v kostře. Obvyklá šířka obratlů je cca 3-5 prstů. Na každé straně páteře necháme cca 1-2 cm navíc pro přilehlé nervy a vazy a křídou vyznačíme šířku páteřního kanálu. 

Zjištění šířky obratlů

vyznačení šířky kanálu

Krok 6 – vyznačíme délku hrudního koše. Hranou dlaně jedeme od slabinového víru směrem k linii žeber. Jakmile nahmatáme poslední žebro vyznačíme jeho linii. Žebra přiléhají k obratlům pod určitým úhlem, proto tento úhel musíme též zohlednit. 

 Vyznačení délky hrudního koše

Krok 7 – pro potvrzení předchozího bodu můžeme ještě vyznačit souběh slabinového víru se srstí na hrudi. V místě, kde se sbíhají, vedeme čáru kolmo k zemi. Měla by se potkat na páteři v 1 bodu s linií z kroku 6. 

 Vyznačení souběhu slabinového víru

Krok 8 – dlaní se zápěstím kolmo k zemi jedeme od páteře dolů, dokud nenahmatáme pod dlouhým zádovým svalem linii žeber. Nad ní vyznačíme křídou spodní linii sedlové oblasti. 

 Nahmatání žeber

Nahmatání žeber

Krok 9  - máme hotovo! 
Můžeme přiložit sedlo a zamyslet se, jestli polštáře a váha přiléhají pouze ve vyznačené nosné oblasti koňských zad. Kohoutek musí zůstat volný, sedlo nesmí být příliš dlouhé a musí mít dostatečně široký, nezužující se páteřní kanál (pokud se na nákres podíváte shora či zezadu, uvidíte, že páteř Vašeho koně se též nezužuje...). 

 Hotovo - pokreslený kůň - jak má sedlo přiléhat.

 

 

Příští článek bude o jednom z nejdůležitějších témat v oblasti sedlání – komorových velikostech, šířkách a úhlech a taky o tom, proč stavitelná/vyměnitelná/přetvarovatelná komora automaticky neznamená, že sedlo půjde upravit na každého koně. Na své si přijdou zejména majitelé koní, kteří zkouší už x-té sedlo a pořád  to neni ono – řešení často nebývá jednoduché ani levné, ale pokud víte, co hledáte, je to mnohem jednodušší 

 

Autor: Magda Frantlová, CEE, EEBW, vystudovala masážní terapii koní u společnosti Equinology v Británii a je certifikovaným koňským ergonomem (Equine Ergonomist) v rámci celosvětového vzdělávacího programu Saddle Fit 4 Life

Autorská práva k článku a fotografiím náleží autorce a sdružení Saddlefit 4 Life.

 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.