Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 24.6.2019 12:22

Pasování sedel 1. část – která část zad mého koně je vlastně „nosná“?

Pasování sedel 1. část – která část zad mého koně je vlastně „nosná“?
V prvním článku seriálu o pasování sedel si řekneme něco o tom, která část zad našeho koně je uzpůsobená k nesení váhy jezdce. Zároveň se budeme soustředit na oblasti, kde se musíme tlaku bezpodmínečně vyvarovat a vysvětlíme si proč. Naučíme se také si tyto oblasti vymezit na svém vlastním koni. Praktická ukázka na koni bude následovat v příštím článku.

Důležité je si vše opravdu nahmatat a nakreslit na daném koni a nenechat se zmýlit prvním dojmem. I na první pohled „dlouhý" kůň může mít poměrně (až problematicky) krátkou sedlovou oblast, pokud má dlouhou šikmou lopatku a dlouhá bedra v poměru k žebrům. I poměrně malý kůň ušlechtilého plemene může mít velmi široké obratle. I „placatý" kůň s vysokým kohoutkem ho může mít při horní straně sedlové oblasti (bázi kohoutku) zároveň také velmi široký. A tak můžeme pokračovat dále. Všechny tyto poznatky mají zásadní vliv na to, jak sedlo bude koni sedět, popřípadě na parametry sedla, které budeme pro daného koně potřebovat.

Sedlová oblast

 obr 1

Jakkoliv koňská záda vypadají většinou prostorně, jejich oblast, která je schopná dobře snášet tlak a nést hmotnost sedla a jezdce je ve skutečnosti relativně malá. Jakýkoliv tlak působící mimo vymezenou oblast je z dlouhodobého hlediska problém, který se obvykle projeví jak ve zdravotním stavu, tak jezditelnosti koně. Ostatně, někteří citlivější koně dokáží dát svůj nesouhlas najevo i velmi rychle. :-)

Sedlová oblast (na obrázku vyznačená růžovou barvou) je zleva ohraničená lopatkou, zespodu linii žeber vystupujících zpod dlouhého zádového svalu, zprava posledním žebrem. Shora ji vymezují páteřní obratle a vazy a nervy vedoucí kolem páteře a dolní linie hrudního trapézu v oblasti kohoutku.

Zjednodušeně tedy – nosná jsou pouze ta místa, kde k obratlům přiléhají žebra a jsou kryta hustou vrstvou svalů (dlouhý a široký zádový sval).

Proč musí kohoutek zůstat volný?

Obr 2

Kohoutek koně jsou de fakto trnové výběžky hrudních obratlů, kryté svalem trapézovým a pod nimi spinalisem. Tato oblast není uzpůsobená k nesení hmotnosti. Žebra se nacházejí až hluboko pod kohoutkem. Jakýkoliv tlak v této oblasti může působit rotaci obratlů a blokuje pohyb koně, nehledě k dráždění reflexního bodu nervu CN11 – o reflexních bodech si řekneme více později.

Proč nesmí sedlo sahat za poslední žebro?

Bederní obratle koně nejsou uzpůsobeny k nesení hmotnosti. Navíc mají dlouhé, nahoru směřující postranní výběžky. Jakýkoliv tlak na ně může způsobit rotaci obratlů a poškození páteře.

Obr 3

Jak vypadá sedlová oblast shora?

Obr 4Obr 5

Jak na obrázku vlevo, tak přímo na koni vidíme, že oblast kolem páteře musí zůstat volná. Taktéž oblast kohoutku musí zůstat bez zatížení (na koni vyznačeno červeně). Pokud si vše na koně správně nakreslíme, získáme velmi dobrou představu třeba o tom, jak široký by měl být páteřní kanál sedla a jak široká by měla být komora sedla tak, aby se polštáře nedotýkaly oblasti kohoutku (o komorách a jejich velikostech si povíme v některém z příštích článků).

Negativní reflexní body v zádové oblasti

Obr 6

Mimo sedlovou oblast koně se nacházejí i takzvané negativní reflexní body. Jejich dráždění může vyvolat nežádoucí reakci koně, popř. přispívat ke špatné jezditelnosti a zdravotním potížím.

1 a 2) Chrupavka okraje lopatky – může dojít k jejímu poškození (není schopná obnovy). To může mít za následek trvalé kulhání koně po nasedlání.

3) Reflexní bod na kohoutku (souvisí s nervem CN 11) jeho dráždění působí diskomfort, prohnutí zad a krku (stejný bod používá např. hřebec ke znehybnění klisny při připouštění). Někteří koně s dlouhodobým problémem v této oblasti mají část linie nervu CN 11 vystouplou a viditelnou pouhým okem (tzv. linie bolesti). Tento bod má souvislost se syndromem kissing spines – při prohnutí páteře dochází ke sblížení trnových výběžků obratlů.

4-9) Reflexní body podél páteře – jejich dráždění, např. v podobě úzkého páteřního kanálu působí prohnutí páteře a povolení břišních svalů, kůň není schopný se správně podsadit. Při dlouhodobém působení může dojít ke kissing spines popř. efektu získaného prosedlaného hřbetu.

10) Bedra – řada koní při dotyku vyhazuje, jakýkoliv tlak v této oblasti je pro koně nepříjemný až bolestivý.

11-12) Dolní okraj širokého zádového svalu – přezky podbřišníku by neměly ležet na této linii

13-14) Horní okraj klesajícího prsního svalu - přezky drezurního podbřišníku by neměly ležet na nebo pod touto linií

Obr 7

Příklad linie bolesti, která může vzniknout mimo jiné při častém dráždění reflexního bodu v oblasti kohoutku.

Příště si krok po kroku ukážeme, jak vymezit sedlovou oblast přímo na Vašem koni.

Autor: Magda Frantlová, CEE, EEBW, vystudovala masážní terapii koní u společnosti Equinology v Británii a je certifikovaným koňským ergonomem (Equine Ergonomist) v rámci celosvětového vzdělávacího programu Saddle Fit 4 Life

Autorská práva k článku a fotografiím náleží autorce a sdružení Saddlefit 4 Life.

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.