Minerální doplňky pro koně

Ing. Tereza Bašta Kamírová | 1.10.2023

Každému koni sedí něco jiného: záleží na věku, sportovní zátěži i fyzické kondici koně. Výrobci doplňků to vědí a proto vyrábějí výživu pro všechny typy koní, od hříbat přes kojící a březí klisny, koně ve sportovní zátěži až po koně v klidovém režimu. Proto je třeba u každého koně vybrat správný typ krmiva a minerálů, můžeme tak předcházet některým onemocněním či ztrátě fyzické kondice.

Při výběru minerálů myslete také na obsah minerálů a dalších látek v krmné dávce píce, granulí nebo müsli. Ideální variantou je zjištění stavu skrze rozbor krve, který vám udělá váš veterinář. Zároveň, pokud si nejste jisí výběrem můžete se poradit s odborníky nebo veterinářem.

Základní nejčastěji doplňované prvky jsou vitamín C, ten se přidává hlavně v přechodných obdobích zima/jaro a léto/podzim, vitamín C má dobrý vliv na podporu imunity, v obdobích vyššího stresu, při rekonvalescenci apod. je tedy vhodný pro všechny typy koní. Dalším velmi často doplňovaným prvkem je selen, který se pro lepší vstřebávání kombinuje s vitamínem E, selenu je obecně v ČR v přírodě málo, proto je často nutné jej suplementovat. Selen podporuje správnou funkci svalů a rychlou regeneraci poškozených svalových tkání. Selen se doplňuje také u koní, kteří mají příznaky únavy a pro zlepšení funkce imunitního systému. 

Mezi základní produkty patří také multivitamínové suplementy, které pokrývají širší spektrum vitamínů a minerálních prvků, a také solné a minerální lizy pro koně.

Kojící a březí klisny

Již během březosti je dobré klisnu podpořit nějakými minerálními doplňky, protože v tomto období klisna většinu potřebných látek odevzdá plodu a mohlo by u ní docházet k úbytku fyzické kondice a potřebných vitamínů. Následně je vhodné po porodu přidat také doplňky na podporu laktace. Doporučujeme proto komplexní minerální doplněk Premin Mare pro březí klisny, který napomáhá správnému trávení potravy, chrání játra a podporuje jejich správnou funkci. Je vhodný pro březí a kojící klisny, také podporuje laktaci. 

Hříbata

I výživu hříběte po porodu je možné podpořit minerálními krmivy, které podporují růst a vývoj hříběte, jakmile je na to hříbě dostatečně staré. Zejména po odstavu je dobré přidat také výživové doplňky pro správný růst.  U hříbat vždy ale sumplementy konzultujte s poradcem nebo veterinářem, hřabata rychle rostou a je nutné při výživě brát ohled na jejich rychle se vyvyjející pohybový aparát. 

Například minerální doplňky Premin Grower nebo Mikrop Horse Family jsou určeny přímo pro hříbata, napomáhají správnému trávení potravy a dodávají optimální množství stopových prvků a aminokyselin.

Podpora pohybového aparátu, šlach a vazů

Velmi často vyhledávánými doplňky jsou suplementy podporující správný vývoj nebo rekonvalesenci pohybového aparátu. Pohybový aparát, šlachy a klouby je vhodné podpořit také u koní ve střední a vyšší sportovní zátěži, kteří to potřebují během své sportovní kariéry. 

Pokud vybíráme doplňky tohoto typu, je nutné si uvědomit, zda doplňky chceme podávat jen preventivně např. u staršího koně ve sportu, nebo zda řešíme konkrétní problém, jako je např. léčba a rekonvalescence zranění, nebo úleva od bolesti staršího koně. Vždy před nasazením těchto doplňků je dobré se poradit s vaším veterinářem, popřípadě výživovým poradcem, podávání těchto doplňků by nemělo být ad hoc. 

Tyto doplňky lze najít v sypké formě, ve formě lizů jako je např. liz pro koně Horslyx Mobility nebo ve formě sirupu a oleje. Velmi oblíbeným přípravkem je Alavis Triple Blend pro koně, který se často podává hříbatům, nebo jako prevence pro koně ve vyšší sportovní zátěži. V případě, že se jedná o koně v rekonvalescenci po zranění nebo pro léčbu zánětů, či koně s bolestmi pohybového aparátu je vhodné podávat přípravky s látkou MSM (Methylsulfonyl­methan), to má analgetické (bolest tišící) a antiflogistické (protizánětli­vé)účinky. Mezi oblíbené produkty této kategorie patrí Alavis MSM pro koně nebo minerální doplněk Topvet MSM.

Další typy výživových doplňků

V našem sortimentu najdete výživové doplňky pro různé potíže a prevenci. Dalším často vyhledáváným typem jsou výživové doplňky pro dýchací cesty u koní. Jedná se o doplňky pro koně s chronickými respiračními potížemi, alergiky nebo pro koně s akutními dýchacími problémy. Nejoblíbenějšími produkty z této kategorie je sirup od Topvetu - Kašel a nachlazení, ten je vhodný při nachlazení i chornických zánětech. V akutních případech lze využít také léčbu pomocí bylinné směsi na průdušky od Lerosu

Doplňky obsahující Biotin jako je Hoofcare od Preminu, Equistro Kerabol nebo Biotin s boswelií od Topvetu jsou vhodné pro podporu výživy kopyt. Biotin podporuje růst rohoviny, pevnost a tvrdost kopyt. Tyto doplňky jsou tedy ideální pro koně se slabou a lámavou rohovinou. Vedlejším účinkem je také podpora růstu a lepší kvalita srsti. 

Využijte naší nabídku krmiv a krmných minerálních doplňků pro koně. Najdete u nás prověřené výrobce, jakými jsou Premin, Derby, Alavis, Equistro, Mikrop a další. Podívejte se do našeho e-shopu.