Jaké krmivo a krmivové doplňky pro koně zvolit?

22.8.2022

Hlavní zásady pro krmení koně

Pro koně je nejpřirozenější pomalu přecházet z místa na místo a přijímat potravu celý den. V přírodě by kůň strávil až 20 hodin denně příjmem potravy. Z tohoto pohledu nejsou tedy běžné podmínky chovu pro koně úplně přirozené. Pro dobrou kondici a pohodu koní je proto potřeba dodržovat určitá pravidla.

 • Kůň má na svou velikost poměrně malý žaludek, proto ustájené koně krmte v menších dávkách a ideálně každý den ve stejnou hodinu. Kůň nesmí trpět hladem, ani být překrmován.
 • Složení krmné dávky přizpůsobte potřebám koně dle plemena, věku, zátěže a zdravotního stavu koně.
 • Nekrmte koně bezprostředně po těžké práci.
 • Po jídle koně nechte alespoň hodinu zažívat.
 • Změnu krmiva provádějte postupně, náhlý přechod na jiné krmivo může u koně vyvolat zdravotní potíže.
 • Kůň by měl mít celý den přístup k čisté a zdravotně nezávadné vodě.

Kůň by měl mít trvale přístup k čisté a zdravotně nezávadné vodě.

Složení krmné dávky

Hlavní složkou krmné dávky pro koně je v letním období zelená píce, v zimě a v případě letního dokrmování pak seno, které může být podáváno v klasické nebo granulované formě. V ideálním případě by tyto krmné složky měly obsahovat potřebné množství vitamínů, minerálů a stopových prvků, ale obvykle to tak není (například pokud se jedná o starší seno nebo nedostatek selenu v dané oblasti a podobné případy). Do obvyklé krmné dávky je proto vhodné zařadit doplňky krmiva. Ideální variantou je před přidáním minerálních doplňků podstoupit laboratorní rozbor krve, krevní obraz nám tak dá jasnou představu o tom, které prvky potřebuje kůň doplnit. Vhodné je také poradit se s veterinářem. 

U sportovních koní ve vysoké zátěži je složení a výběr krmiva složitější, je nutné krmnou dávku přizpůsobit zátěži a stájovému managementu. Koně ve sportu mají odlišný management a často tráví méně času ve výběhu, kde se mohou napást. Zde je tedy nutné krmení věnovat velkou pozornost a poradit se s odborníkem, který doporučí krmnou dávku koni "na míru". 

Lizy pro koně

Lizy pro koně patří mezi doplňky krmiva, z nichž koně získávají potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Jedná se bloky soli a minerálů (chloridu sodného), které jsou obohacené o další soli a stopové prvky podle toho, jaké prvky je potřeba ve stravě konkrétního koně primárně doplnit. 

Kromě doplnění potřebných vitamínů, minerálů a stopových prvků má lízání má i další pozitiva. Tvoří se při něm sliny, které pomáhají podporovat zažívací systém. Lízání také vyžaduje čas a trpělivost, což je skvělé pro koně, kteří jsou na delší dobu ustájeni. Lízání může v tomto případě snižovat stres a nudu koní. V neposlední řadě jsou lizy pro koně také ideální pro starší koně se slabým chrupem, kteří s tvrdým krmivem "bojují".

Co ve složení lizů pro koně kromě jiného najdete?

 • Vitamín A pro podporu plodnosti koní.
 • Vitamín B pro celkovou podporu nervového systému a zlepšení tvorby červených krvinek.
 • Vitamín C pro podporu imunity.
 • Vitamín D mj. podporuje účinnost vápníku a fosforu.
 • Vitamin E a selen chrání tkáně před působením bakterií a virů, společně se selenem přispívá k omezení svalových onemocnění.
 • Methionin, zinek a biotin podporují zdravou srst a kopyta.
 • Jilm červený s moučkou z mořské řasy představují zdroj rostlinného slizu s prebiotiky, které podporují růst zdraví prospěšných střevních bakterií a živých probiotických kvasinek, které napomáhají regulovat fungování tlustého střeva. Při správném nasazení a krmení vhodné pro koně se sklony k tvorbě žaludečních vředů.

Univerzální lizy pro koně

Mezi univerzálními lizy pro koně najdete mj. tyto lizy:

 • Liz solno-minerální VebLIZ EXTRA Se 35, Cu 1500 kostka 10 kg (obj. č. 31113), který svým složením odpovídá přímo potřebám koní žíjících v ČR - vyšší obsah selenu v organické i anoragnické formě. 
 • Solný a minerální liz SOLSEL UNIVERSAL Se 20, Cu 0,kostka 10 kg (obj. č. 33200), který vyniká stálou celistvostí kostek a vysokou odolností proti povětrnostním vlivům.

 • Liz pro koně Likit, 650 g s příchutěmi banán (obj. č. 82110), jablko, mrkev, musli, třešeň. Příchutě se doporučuje střídat, aby kůň byl zvědavý a měl o hraní zájem. 

Speciální lizy pro koně

V této skupině lizů pro koně najdete lizy:

 • Pro podporu zdravé funkce kloubů (Liz pro koně HORSLYX Mobility).
 • S pozitivním vlivem na srst a rohovinu (Liz pro koně Oligostim).
 • Pro podporu dýchacích cest (Liz pro koně Horslyx Mint, Liz pro koně Delizia Lick, bronchial).
 • Pro dobré fungování trávicího systému a pro koně se sklony k tvorbě žaludečních vředů (Liz pro koně Horslyx Pro Digest).
 • S hlístopudným efektem a antiparazitním účinkem (Liz minerální PhytoVers, hlístopudný).
 • S ochranou proti mouchám a hmyzu (Liz pro koně Horslyx Garlic, Liz pro koně Fly Free).

Granule a müsli pro koně

Granule a müsli dodávají koni potřebné živiny, vitamíny a v případě koní v zátěži také potřebnou energii. V naší nabídce najdete kvalitní granule a müsli pro koně koně oblíbených značek Energys, Derby, Mikrop a La Sard. Mezi novinky v naší nabídce patří česká krmiva pro koně značky ADW. Složení granulí a müsli odpovídá konkrétním potřebám koní.

ADW jsou špičková česká krmiva pro dostihové i hobby koně. Optimální stravitelnosti a energetické využitelnosti v koňském organismu je dosaženo díky použií hydrotermicky zpracovaných zrn. Při výrobě je vycházeno z jednoduchých a tradičních procesů. Jedná se o jedinečné technologické zpracování v ČR.

Koně s dýchacími a trávicími problémy

Trpí-li kůň trávicími nebo zažívacími problémy, je možné krmnou dávku doplnit granulemi nebo müsli, které svým složením pomáhají těmto problémům předcházet. Pro koně s dýchacími problémy jsou vhodné müsli směsi s bylinkami vhodnými pro uvolnění dýchacích cest, je vhodné také krmivo namočit teplou vodou.

U koní s trávicími problémy je nutné dbát na dostatečný příjem vlákniny. Vláknina podporuje zdravou funkci střeva a slinění. Vodné jsou také směsi s probiotickou a prebiotickou složkou.

Pony a hobby koně

I vaši poníci a koně pro rekreační ježdění si zaslouží správně vyváženou krmnou dávku s optimalizovaným obsahem minerálů a vitamínů. U koní pro rekreační ježdění je vhodnější krmivo s nižším obsahem energie, kdy energetická náročnost vzhledem k zátěži není u hobby koní tak vysoká. Nutné je vždy ale zohlednit fyzický stav a kondici koně. Vybírat můžete z granulí speciálně složených pro poníky a koně v nízké zátěži nejčastěji s označením "hobby". 

Hříbata a chovné klisny

Hříbata a chovné klisny, to je skupina koní, která potřebuje pro svůj správný vývoj speciální krmnou dávku, která napomáhá jejich bezproblémovému a zdárnému vývoji. Krmivo pro hříbata a chovné klisny je vysokoenergetické, obsahuje řadu vitamínů a minerálních prvků.

Koně ve vyšší a sportovní zátěži

Sportovní koně mají vyšší nároky na výdej energie, rekonvalescenci po zátěži a často potřebují podpořit výživovými doplňky vzhledem k vysoké zátěži. Proto je vhodné krmení řešit s odborníkem a přizpůsobit krmné dávky aktuální fyzické kondici a tréninku. 

Starší koně

V naší nabídce nezapomínáme ani na starší koně, koně v horším výživovém stavu nebo na špatně krmitelné koně, kteří mají speciální nároky na krmnou dávku.

Koně s laminitidou

Pro dobře krmitelné koně se sklony k laminitidě, laicky schvácení, je často výběr správného krmiva těžký. Je nutné najít krmivo vyvážené, ale s nižším obsahem bílkoviny a sacharidů. Vhodné jsou krmné směsi pro pony nebo starší koně, kdy je obsah těchto složek nižší než u směsí pro koně v zátěži. Často je nutné také omezit koni přístup na pastvinu a dokrmovat senem i v letních měsících. V případě, že ke schvácení dojde, vždy vhodnou dietu nejprve konzultujte s veterinářem. 

Pamlsky pro koně

Chcete svého koně motivovat? Odměňte ho chutným a oblíbeným pamlskem s ovocnou nebo zeleninovou příchutí z naší nabídky.

Minerální doplňky pro dýchací cesty koní

Minerální doplňky pro dýchací cesty koní jsou většinou na bylikové bázi. Doplňky podporují dýchací ústrojí koní, příznivě ovlivňuje léčbu kašle, zánětu průdušek i dýchacích cest, alergií a rýmy. Použití je vhodné i jako preventivní ochrana.

Minerální doplňky pro pohybový aparát

Minerální doplňky pro pohybový aparát koní jsou vhodné jako prevence i pro rekonvalescenci koní. Vyživují a regenerují kloubní chrupavky a tkáně, zpomalují další poškození kloubních chrupavek a pomáhají ke zlepšení pohyblivosti a celkové zdravotní kondice.

Navštivte oddělení krmiva pro koně  a potřeby pro koně v našem eshopu, budete příjemně překvapeni naší ucelenou nabídkou krmiv a doplňků pro každého koně.