Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 29.10.2019 12:25

Jak vybrat kočičí WC

Jak vybrat kočičí WC
Chcete si pořídit kočku nebo kočku již máte a nevíte, jak vybrat vhodný kočičí záchod? Máme pro Vás několik informací, rad a doporučení, jak vybrat tu vhodnou kočičí toaletu neboli kočičí záchod. Záchod by měl být praktický a hlavně se musí líbit a vyhovovat kočce.
Pokud Vám barevně a tvarově splyne s Vaším interiérem, je to pak bonus navíc. 
Při výběru záchodu zvažujeme, jaký budeme chtít: zda otevřený a to s nižším nebo vyšším okrajem, či uzavřený a to s dvířky nebo bez dvířek, rohový nebo snadno čistitelný. V neposlední řadě hraje roli barva a celkový módní dojem kočičího záchodu. Důležité je rovněž umístění záchodu a velikost. Kočičí záchod by měl být na diskrétním, ale dobře dostupném místě. Většina lidí volí koupelnu, záchod nebo chodbu. Vždy ale musí mít kočka přístup k tomuto místu.
 

Velikost kočičího záchodu

Volte vždy dle velikosti kočky. Kočka potřebuje prostor, musí být schopna se v záchodu otočit. Důležité je se rozhodnout, zda chcete záchod pro kotě, dospělou kočku, kočku seniorku či nemocnou kočku.
 

Uzavřený kočičí záchod? S dvířky?

Kočičí záchod

Uzavřený kočičí záchod má výhody i nevýhody. První kritérium je velikost. Musíte zvolit dostatečně velký kočičí záchod, aby kočka nebyla uvězněna mezi stěnami. Výhodou krytého záchodu je intimita pro kočky. Další výhodou je méně nepořádku okolo záchodu, když kočky hrabou a samozřejmě i méně zápachu v místnosti, kde je záchod umístěn. Tento záchod preferují stydlivé kočky a kočky, které vyžadují klid pro vykonání potřeby. 
Nevýhodou krytých záchodů je časté čištění. U krytých záchodů musíte dbát na časté čištění. Kočky jsou čistotná a citlivá zvířata. Kočičí moč je bohatá na čpavek a vytváří v boudě velmi nepříjemné prostředí, které se kočkám nemusí líbit a mohou tam přestat chodit. Většina krytých záchodů má filtr, který pohlcuje pachy a dle potřeby ho můžete měnit.
Kryté záchody se můžou ještě úplně uzavřít dvířky – resp. se jedná o „lítačky“. Většina koček se jimi naučí procházet. Pro začátek je lepší nácvik bez dvířek a později, až si kočka nástup do záchodku osvojí, připojit i dvířka. Avšak pokud se jimi procházet nenaučí, prostě dvířka jen vyndáte a nepoužíváte.
Krytý záchod však nemusí vyhovovat  kočkám, které žijí ve větším počtu. Jedna může druhé bránit ve vstupu nebo výstupu ze záchodu, což může způsobit močení mimo záchod.
 

Kočičí toaleta se zvýšeným okrajem

Kočičí záchod se zvýšeným okrajem

Kočičí záchod se zvýšeným okrajem je vhodný pro kočky, které v záchodě značkují, hrabou a vyhazují stelivo ven. Pozor ovšem na nákup takové toalety pro koťata nebo staré a nemocné kočky. Ty by přes zvýšený okraj mohly mít problém do záchodku vstoupit. Zároveň zvažte, zda není lepší zakoupit uzavřený kočičí záchod.
 

Rohový záchod pro kočky

Rohový záchod pro kočky je skvělým řešením pro malé domácnosti, kde se řeší prostor. Zároveň lze zakoupit jak kryté, tak otevřené rohové záchody pro kočky, které mají stejné vlastnosti jako ty obdélníkové. Avšak tvar do trojúhelníku nemusí vyhovovat každé kočce.
 

Snadné čištění

Snadno čistitelné kočičí záchody jsou záchody, které mají například vysouvací dno (50192) nebo jsou pohodlné na celkové čistění 3 v 1 (55909, 50412). Síto je součástí záchodku a jen přesypete stelivo z jedné části do druhé a pak vše pohodlně sestavíte zpět.
 
Kočičí WC 3v1Jsou ale i kočky, které se naučí chodit na lidský záchod. Prostě si vyskočí na mísu, čapnou si a je to. Dokonce existují výukové sady - nástavce po vzoru dětských prkének na dospěláckou toaletu. Nejprve nabídneme kočce nástavec s malou dírkou uprostřed a stelivem v okraji nástavce. Po nějaké době vyměníte nástavec za jiný, s větší dírkou a malým okrajem. Kočka si tak postupně zvyká na to, že musí na mísu vyskočit a konat tam. Většina koček však potřebuje hrabat a tak preferují klasické kočičí záchody. Při používání klasických kočičích záchodů můžete také snadněji rozpoznat nemoci, které jsou pro kočky rozpoznatelné ať už z moči nebo ze stolice. 
 

Kolik koček, tolik záchodů

Obecně platí, že bychom měli mít doma tolik toalet, kolik je koček + jednu navíc a všechny bychom měli pravidelně čistit. Pro každou kočku znamená „pravidelně“ něco jiného, ale k výběru by mělo dojít nejméně 1x denně. Stelivo bychom měli kompletně vyměňovat podle potřeby kočky, ale nejméně jednou za 2. – 4. týdny. Vyhneme se tak močení na nevhodných místech.
 
Na závěr několik postřehů:
  • většina komerčně vyráběných záchodů je velmi malých. Pokud tedy máte větší kočku, dopřejte ji pohodlí v odkryté toaletě.
  • pach v toaletě je výraznější, jde-li o uzavřený prostor. Pokud tedy víte, že nejste schopni záchodek pravidelně čistit, vyvarujte se krytému záchodku.
  • pokud se rozhodnete používat ovoněné stelivo, může to být problém v případě používání krytého záchodu. V uzavřeném prostoru je tato vůně výrazně silnější a nemusí vyhovovat kočce. Zároveň při promíchání s močí je vůně - zápach hodně nepříjemný.
  • pokud máte kočku, která vyměšuje mimo toaletu, zkuste jí nabídnout několik různých záchodků (pokud tedy máte možnost si je někde půjčit) s různými druhy steliva vedle sebe a nechejte ji, ať si vybere, co jí nejvíc vyhovuje.

Výběr steliva probere v dalším článku o stelivu.

Kočičí záchody, stelivo pro kočky i další potřeby pro kočky nabízíme v našem eshopu za příznivé ceny.

Autor: Erika Kalinová, DiS.

 
RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.