Jak fungují chytré ohradníky AKO Smart s aplikací Kerbl Welt?

Ing. Vlastimil Kamír | 22.4.2024

Chytrá domácnost, chytré ohadníky, chytrá farma. Online sledování našich zařízení přes mobilní aplikace už je v mainstreamu běžné, na farmě vám může usnadnit práci a pomáhá předejít problémům s útěkem dobytka, koní, ovcí a dalších zvířat. Díky tomu můžete jednodušeji kontrolovat svoje stádo, chránit jej i majetek třetích stran. 

Díky notifikacím v telefonu (případně tabletu, na hodinkách nebo dalších zařízeních) můžete sledovat a ovládat chytrý zdroj AKO Smart jednoduše pomocí aplikace Kerbl Welt. Aplikace je vhodná pro zařízení s operačním systémem Andorid nebo iOS, a připojení na Internet. Do aplikaci si stáhnete v GooglePlay nebo AppStore, registrujete se a následně můžete přidávat zařízení pomocí QR kódu - chytrý zdroj AKO nebo autonomní jednotku Smart Satellite.

Jak fungují chytré ohradníky AKO Smart?

Zdroje AKO SMART mají přímé připojení k úložišti na internetu (ne přes WLAN - WiFi). Podmínkou je mít v místě provozování zdroje dostupný signál pro internet věcí NB-IoT (ten na kterém jsou připojené např. chytré lednice, myčky a další elektronika chytré domácnosti) provozovaný operátorem T-mobile a chytrý telefon. Před zakoupením cyhtrého zdroje je třeba zjistit, zda je v místě, kde bude zařízení SMART provozováno, dostatečně silný signál NB IoT - Internet věcí. Další ovladače, směrovače, krabičky nebo routery nejsou pro provoz potřeba. Stačí vám zdroj a telefon s OS Andorid nebo iOS a připojení na NB IoT.

Jak zjistím, jestli mám připojení na NB IoT?

Na Vizualizačním portálu telekomunikačních služeb ČTÚ je možnost orientačně zjistit úroveň tohoto signálu ve vašem místě. Zvolit: modul mobilní služby, operátor T-mobile, frekvence 800 MHz, zapnuté „Simulace pokrytí“ a „Podkladová mapa“. Pro správnou funkci by měla být úroveň signálu „výborná“. I v určitém místě záleží, kde je přístroj umístěn. Stěny budovy, kovové předměty, špatná dispozice k vysílači mobilního signálu a další rušivé prvky mohou signál zeslabovat. Na jedné straně domu funguje, na druhém ne.

Testovali jsme provoz těchto zdrojů i na dolehlejších místech, pokud je zdroj venku, provoz byl bezproblémový i na samotě nebo za vsí. Horší připojení bylo, pokud je zařízení umístěné uvnitř budov s masivními zdmi. Operátor připojení také stále rozšiřuje, místa pokrytí se tedy rozšiřují.

Jaké funkce ohradníku v aplikaci uvidím?

Aplikace Kerbl Welt má vlastní návod, který si můžete stáhnout, nicméně používání je velmi intuitivní. 

V aplikaci lze ohradník:

  • Vypnout/zapnout,
  • zobrazuje se aktuální napětí na ohradě,
  • v grafu se zaznamenává také historie výkonu zdroje.
  • V další části aplikace lze nastavit prahové hodnoty - tedy hodnotu, pod kterou když klesne napětí, dostaneme upozornění.
  • Zároveň také lze snížit výstupní napětí např. při změně ohrady.
  • Upozornění - v alikaci si nastavíte, které upozornění vám budou chodit v podobě notifikace v telefnou, na e-mail nebo je uvidíte právě v aplikaci v sekci Upozornění. 
  • Baterie - v aplikaci vidíte také stav baterie a aplikace vás upozorní při jejím vybití.

Pro koho jsou chytré ohradníky vhodné řešení?

Vzhledem k nabídce chytrých ohradníků AKO Smart jsou zdroje vhodné pro každého, kdo potřebuje zdroj, kdo má rád přehled o tom, co se děje na farmě a nebrání se používání aplikací v telefonu. Středně silné chytré zdroje AKO Duo-Power jsou kombinované, lze je tedy napájet ze sítě i pomocí baterie, tu lze případně doplnit solárním panelem, v nabídce je máme také jaké výhodné sady. Zdroj AKO Sun Power Smart, je typově ohradník 3v1, má tedy zdroj, baterii i solár, vzhledem k jeho síle je vhodný pro menší až střední ohrady a pro provoz z baterie, nelze jej napájet ze sítě.

Uživatel musí také mít dostatečně silný signál NB IoT a telefon s OS Andorid nebo iOS s připojením na Internet, to jsou jediná zařízení která pro provoz potřebujete. 

Mám jinou možnost chytých zdrojů, když nesplňuji některou z podmínek pro provoz zdrojů Smart AKO?

ANO! Pokud nemáte připojení nebo vhodný telefon, můžete využít systém chytrých ohradníků Lacmé. Ty ke svému provozu nepotřebují připojení NB IoT, ale vlastní komunikační bránu připojenou k Internetu a zařízení s OS Android.