Až se tele zeptá: „Můžu do školky?

Ing. Vlastimil Kamír | 8.1.2024

Období zimy a jara je obdobím porodů telat u chovu krav bez tržní produkce mléka. Vzhledem k tomu, že zdravé odchované tele je jedinou tržbou chovatele je velmi důležité zajistit telatům vhodné podmínky. Hodně těchto chovů je pod širým nebem nebo jen v jednoduchých přístřešcích nebo zimovištích. Proto je ku prospěchu narozených telat připravit oddělené místo pro ležení, tedy školky.

Sucho, čisto, to je podstatou školky pro telata

I čerstvě narozené tele si umí najít suché místo, proto je ideální telatům takové místo v kravíně nebo zimovišti vyčlenit. Díky zamezení vstupu matkám, se plocha snáze udržuje suchá, nedochází k zalehnutí telat a potřebujete nastýlat mnohem menší plochu, než kdyby byla přístupná pro všechna zvířata. Díky tomu se snižují náklady chovatele a také množství práce farmáře. Ve „školce“ se může u starších telat přidávat seno, minerální lizy, popřípadě přikrmovat jadrná krmiva dle potřeb chovatele a managementu stáje. 

Pro oddělení prostoru pro telata v budovách nebo přístřešcích lze použít TEXAS panely doplněné rámem pro průchod telat, který má nastavitelné příčky a lze jej zvětšovat podle velikosti telat, popřípadě zcela uzavřít. Rám poskytne telatům jednoduchý průchod do školky a oddělí tak suchou část pro telata od zbytku stáda. 

Pokud není k dispozici žádný zastřešený prostor pro zřízení odděleného prostoru, lze využít mobilní přístřešky, do kterých je umožněn vstup jen telatům. Popřípadě boudy pro hromadný odchov telat.

Zásada je, že oddělené prostory by měly být zastřešené, bez průvanu, ale dobře větrané a dostatečně nastlané suchým stelivem.

Jednoduchou variantou školky můžou být také rámy u stěny, které nedovolí velkým kusům dobytka se pod ně dostat. 

Pro přikrmování senem můžete instalovat kruhové příkrmiště, které je pro telata nižší, a pro minerální krmiva nebo šroty můžete použít závěsné žlaby s vnitřní hranou, která zabraňuje vyhrnování obsahu.