Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 20.2.2015 17:26

O zdrojích impulzů pro elektrické ohradníky

Základem každého elektrického hrazení je zdroj impulsů. Jedná se o přístroj, který generuje impuls o vysokém napětí. Jde o soustavu transformátor - kondenzátor - řídící elektronika. Při volbě zdroje je zapotřebí si uvědomit, zda mohu požít zdroj proudu ze sítě, nebo musím použít baterii a dále jak velkou ohradu a pro jaká zvířata budu stavět.

Zdroj napájený ze sítě 230 V

Pokud je to možné, doporučuje se zvolit zdroj napájený ze sítě 230 V. Tyto zdroje mají minimální provozní náklady – příkon se pohybuje v rozmezí 3 - 7 W. Zároveň mají oproti bateriovým typům mnohem lepší poměr výkon / cena. Síťové zdroje je vhodné použít i tam, kde je ohrada vzdálena od sítě i 500 m, ale lze technicky dovést impuls (ne napětí 230V) až k ohradě pomocí přívodního kabelu.

Bateriové a kombinované zdroje impulsů

Bateriové zdroje použijeme všude tam, kde není možné použít síťové. Slabší zdroje je možno napájet alkalickými jednorázovými 9V bateriemi. Baterie má životnost, podle její kapacity a spotřeby ohradníkem, 0,5 až 2 roky. Při použití propojovacího kabelu lze i tyto slabší zdroje napájet z 12V autobaterie. Silnější zdroje jsou pak napájeny pouze 12V autobateriemi.

Tyto typy lze doplnit solárním panelem, který prodlužuje dobu mezi jednotlivými dobíjeními baterie. Nevýhodou použití solárního panelu je jednak jeho pořizovací cena a také nemožnost ohradník schovat před nenechavci, neboť ukrytý solární panel nefunguje.

Zajímavým řešením je je kompaktní ohradník AKO Sun Power S 250. Ten je již standardně vybaven malým solárním panelem. Ten v kombinaci s vestavěnou gelovou baterií zajišťuje chod ohradníku v letním období bez nutnosti dobíjení. Při dlouhotrvajícím špatném počasí nebo v zimním období je možno přes adaptér ohradník dobíjet nebo přímo napájet ze sítě 230 V. Nevýhodou tohoto typu je omezený výkon. Proto se tento ohradník hodí pouze pro menší ohrady s koňmi.

Při použití autobaterie je třeba především pamatovat na nutnost náhrady při nabíjení a na to, že nemohu použít baterii, která tzv. zbude na dvoře, ale nový nebo zánovní článek, který bude mít minimální samovolné vybíjení. Rovněž i autobaterie je vyhledávaným artiklem zlodějů.
Při koupi bateriových ohradníků je třeba použít typ, který má minimalizovaný příkon.

Například ohradník AKO Power Station BD 600 je vybaven automatickým režimem, kdy je minimalizován příkon a pouze při kontaktu zvířete s ohradou je zvýšen výkon ohradníku na maximum. Po určité době se zdroj opět vrátí do úsporného režimu.

Elektrický ohradník bateriový Power Station BD 600 digital

Výkon zdroje 

Důležitým údajem pro správnou volbu zdroje je jeho výkon. Ten je charakterizován energií impulsu uváděnou v joulech a výstupním napětím při odporu ohrady 500 ohmů. Napětí k překonání odporu kůže zvířat je potřeba minimálně 2000 V. U méně citlivých, jako je skot a ovce spíše 3000. Pro citlivá zvířata, jako jsou koně a psi stačí zdroje s výkonem do 1 J, pro skot a ovce je třeba zdroje s výkonem nad 1 J.

Vedle základních technických údajů je potřeba při volbě zdroje zjistit i co jiného ohradník umí a co lze využít v praxi. Kromě možnosti optimalizovat příkon u bateriových ohradníků, jak již bylo uvedeno, mají ohradníky AKO kontrolu uzemnění a to i u bateriového typu AKO AD 3000. U silnějších zdrojů je dobré mít ohradník s možností napojení polovičního výkonu. Především pro koně a malé ohrady, např. v zimě, je vhodnější využít slabší výkon.

Dalším výborným doplňkem zdroje impulsů je digitální ukazatel. O každém úbytku napětí na ohradě vyšším než 100 V je obsluha informována. Důležitou funkcí bateriových zdrojů, které používají jako zdroj autobaterii, je funkce odpojení baterie před jejím úplným vybitím. Úplné vybíjení autobaterii poškozuje a snižuje její životnost. Některé typy ohradníků mohou být vybaveny kontrolou přerušení ohrady.

Všechny zdroje elektrického hrazení AKO, které koupíte v našem e-shopu, mají tříletou záruku. 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.