Jak na vážení skotu

11.2.2019

Farmy, ať jsou velké nebo malé, s mléčnou nebo masnou produkcí, potřebují pravidelně sledovat hmotnost zvířat, a to hned z několika důvodů.

Opakovaným vážením každého kusu dobytka v delším časovém horizontu získáte, důležitý dílčí údaj napovídající o zdravotním stavu zvířete, jeho kondici, kvalitě krmné dávky, míře přírůstků, případně o genetickém potenciálu. Pro komplexní zootechnickou práci je takový údaj nezbytný.

Jaké zařízení je určené pro získávání těchto údajů u živých zvířat, jejichž hmotnost může dosáhnout více než jedné tuny?

Nezbytným pomocníkem na vážení skotu je kvalitní tenzometrické zařízení, tedy váha. A základním kamenem ve výbavě každé váhy je stabilizace.

Stabilizace zajišťuje, že i při neustálém pohybu zvířete, váha dokáže sledovat odchylky a spočítat jeho skutečnou hmotnost, kterou trvale zobrazí na displeji. Touto funkcí by měli být vybaveny všechny váhy a potažmo farmy, kde je kladen důraz na přesnost vážení jednotlivých kusů. Pro vážení skotu lze využít i váhy bez funkce stabilizace, ale naměřené hodnoty jsou spíše orientační a důležitou roli zde hraje odhad obsluhy a klidný postoj zvířete.

Na našem trhu můžete najít ližinové a deskové váhy. Základní rozdíl mezi těmito druhy vah skotu je, že při použití deskových vah je nutné zajistit, aby se zvíře ničeho nedotýkalo a o nic se neopíralo. Jinak by docházelo ke zkreslování naměřené hodnoty. Deskové váhy se využívají především pro průběžné vážení jednotlivých kusů, s umístěním do úzké uličky, například při odchodu z dojírny.

Na ližinovou váhu můžeme umístit kompletní klec s posuvnými dveřmi, nebo dveře s fixačním čelem. V takovém případě lze na váze provádět, kromě vážení, i jednoduché veterinární úkony. Zvíře se může jakkoliv dotýkat stěn klece, opírat se o ně, i drbat. Vzhledem k tomu, že je celá konstrukce klece umístěná na ližinách váhy, nemůže dojít při kontaktu zvířete s klecí ke zkreslení navážených hodnot. Je ale nutné zajistit, aby se klec, která stojí na ližinách, nedotýkala ničeho jiného. Tato váha se často používá v uličce manipulační ohrady pro skot. Ulička, tvořená z ohradních panelů, musí být před samotnou váhou ukončena, například rozpěrným rámem, za kterým je malá mezera, na níž navazují posuvné dveře vážícího boxu. Na odchodové straně může být umístěno fixační čelo nebo další posuvné dveře a rozpěrný rám s mezerou pro oddělení tenzometrického zařízení.

Tenzometrické váhy mají mnoho užitečných funkcí, například sčítání navážených hodnot včetně paměti i po vypnutí, nulování, počítání kusů, hlídání 2 nastavených hmotnostních mezí, převod jednotek kg, g, lb, oz, nastavitelné automatické nulování po zapnutí, tárování, indikaci vybité baterie, tisk navážených hodnot, volitelné podsvícení a další.

Námi nabízené ližinové váhy mají dva základní rozměry 2 x 600 mm nebo 2 x 800 mm.

Dalšími doplňky vah jsou žlab vybavený gumou proti podkluzování a standardní boční panely o rozměru 2,4 m x 1,6 m. Na vstupu mohou být použity klasické posuvné, takzvané HOPSA dveře, nebo posuvné dveře s hladkým chodem na kladkovém pojezdu. Přední část může být vybavena posuvnými dveřmi nebo fixačním čelem Priefert.

Výhoda tohoto řešení je, že s výjimkou samotných ližin a jejich žlabu, jsou ostatní konstrukční části shodné s díly našich naháněk a hrazení. Stačí si pořídit samotnou ližinovou váhu se žlabem a zbytek si doplnit z vlastních zásob. Váha je snadno rozložitelná, případně jí lze snadno převézt v celku, třeba na vidlích nakladače.

 Na obrázcích jsou uvedeny příklady tenzometrických vah na dobytek, které naleznete v nabídce našeho eshopu:           

Ližinová váha 2 x 800 mm, do 1500 kg s indikátorem FORMATIC7D Průchozí žlab pro tenzometrickou váhu komplet

Ližinová váha2 x 800 mm, do 1500 kg  s

indikátorem FORMATIC7D

Průchozí žlab pro tenzometrickou váhu komplet
Průchozí žlab pro tenzometrickou váhu s čelem Preifert Průchozí žlab pro tenzometrickou váhu s gumou
Průchozí žlab pro tenzometrickou váhu s čelem Preifert Průchozí žlab pro tenzometrickou váhu s gumou

      

Kompletní sortiment chovatelských a zemědělských potřeb najdete v eshopu Kamir.cz.

Autor článku: Jan Kamír, Dis.