Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 5.11.2019 12:14

Jak vybrat vhodné stelivo pro Vaši kočku?

Jak vybrat vhodné stelivo pro Vaši kočku?
Při výběru steliva – kočkolitu buďte pečliví a trpěliví. Kočky jsou velmi citlivá a čistotná zvířata a proto výběr nemusí být jednoduchý. Na našem trhu existuje mnoho druhů kočkolitů a každý má své vlastnosti, výhody ale i nevýhody. Cena v dnešní době není rozhodující co do kvality a to nejdražší nemusí být vždy to nejlepší.

Výběr steliva podle materiálu

Stelivo PowercatPři prvním výběru je důležité vědět, co od steliva očekáváme. Tedy absorpce pachů, prašnost, absorpce tekutin, hrubost kočkolitu, snadnost co do použití a zcela určitě cena.

Bentonit - tento typ steliva patří mezi vůbec nejrozšířenější. Bentonit je hrudkující minerální stelivo na bázi jílu. Hrubost může být různá – od velmi jemných variant podobných písku až po hrubé „kamínky", které už připomínají štěrk.
Výhodou bentonitu je dostupnost. Najdete ho v téměř každém obchodě a nejen v tom chovatelském. Nabízí ho téměř všechny markety a je cenově nejlépe dostupný. Zároveň je kočkami velmi dobře snášen a díky podobnosti s pískem je pro kočky přirozeným záchodkem.
Nevýhodou je, že vyžaduje údržbu a musí se častěji čistit. Bentonit vytváří hrudky. Výkal nebo moč se obalí granulemi a hrudku lze pak snadno oddělit od zbytku steliva např. pomocí děrované lopatky. Hrudky je třeba často vybírat a vyhodit je do odpadkového koše. Tento typ steliva také nepohlcuje pachy a je prašný. Tedy pokud kočka vyjde ze záchodku může za sebou zanechávat stopy. Prašnost také nepůsobí dobře, pokud jste alergik.

Stelivo na na bázi dřeva - speciální dřevitá steliva pro kočky jsou přírodního původu a jejich výhodou je šetrnost k životnímu prostředí. Obvykle jde o drobné peletky z různého druhu dřeva. Tento typ steliva má vynikající vlastnosti, pokud jde o absorpci tekutin a taky výborně pohlcuje pachy. Stelivo je velmi lehké a méně náročné na údržbu.
Ovšem i toto stelivo má své nevýhody. První z nich je vyšší cena. Další potíž může nastat, pokud začne kočka stelivo roznášet po bytě, což se u dřevitých variant stává. Pokud se pro tento typ steliva rozhodnete, vyvarujte se používání hoblin a pilin – pořiďte si speciální pelety určené právě jako podestýlka pro kočky.

Stelivo CatsBestSilikonové stelivo neboli silikagel - má dobré absorbční vlastnosti - moč uzamkne v gelu a nepustí ven. Gel pouze změní barvu do žluta. Výkaly se obalí a je nutné je vždy odklízet. Tento typ steliva je třeba pravidelně prohrabávat, aby se moč dobře vsakovala. Silikagelové stelivo není určené ke splachování v toaletách, ale vyhazuje se do odpadkového koše. Ohledně pohlcování zápachu a prašnosti u tohoto typu steliva je rozhodující výrobce. Některé jsou více prašné a neudrží pach, některé zase nepráší vůbec. Pokud tedy chcete tento typ steliva je dobré si přečíst recenze a vyzkoušet dle vlastního uvážení.

Speciální steliva - setkat se můžete i se stelivy z jiných surovin a materiálů. Například z kukuřice, konopí, slámy či dalších materiálů, které mohou být přírodního a ekologického charakteru. Jedno ze zajímavých steliv, které je určeno i pro alergiky je stelivo ASAN.

Výběr steliva podle vlastností

Pokud je Vám jedno z jakého materiálu by stelivo mělo být, ale víte, co by stelivo mělo splňovat, pak Vám představíme stelivo dle jeho vlastností.

 • Absorpce pachů – výborně si vedou přírodní, zejména dřevitá steliva. Pach obvykle dobře pohlcují i silikagelové produkty. Některé kočkolity mohou být i parfémované (bentonit), ale to není vždy ideální řešení.
 • Absorpce tekutin – opět vítězí dřevitá steliva. Velmi dobře ale vsakují i silikagelové kočkolity.
 • Komfort – velmi dobře se udržují bentonitová steliva i když vyžadují větší péči a taky dřevitá steliva. Hůře jsou na tom silikagelová steliva nebo levnější a hrubější (případně neudržované) bentonitové podestýlky.
 • Cena – nejlevnější bývá bentonit, ale mnohdy může být výhodnější dřevité stelivo, protože při zvážení častější výměny bentonitu vydrží v důsledku déle. Nejhůře je na tom obvykle silikagel.
 • Prašnost – zde vedou přírodní (dřevitá) steliva. Horší je bentonit a některý silikagel.

Otevřený vs. uzavřený kočičí záchodek

Pokud mluvíme o stelivu je dobré se zmínit o výběru kočičího záchodu. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali v dřívějším článku, ale ve stručnosti.
Z pohledu použití vhodné podestýlky je otevřený záchod jednoduchým a cenově lepším řešením. Výhodou je velmi snadná údržba (vybírání odpadu) a čištění, ale i prostorová nenáročnost. Zde můžete použít jakýkoliv kočkolit v závislosti na tom, co vyhovuje Vaší kočce a potažmo Vaší peněžence.
Uzavřený záchod je intimnější a elegantnější řešení. Zde je ale potřeba zvolit vhodné stelivo s dobrou absorpcí pachů, méně prašné a pozor na ovoněná steliva. Vůně nemusí být vždy dobrým řešením. Kočičí moč velmi čpí a při promíchání vůně steliva a moči nemusí být výsledek vždy snesitelný. Některé kočky může tento pach odradit. Vhodné tedy jsou steliva na bázi dřeva a silikagelová.

Dřevěné stelivoNěkolik slov na závěr

 • kočky jsou od přírody zvyklé zahrabávat své exkrementy, tedy je vhodné jim nabídnout sypké materiály do kočičího záchodu. Většina koček si najde svůj záchod sama.
 • pro koťátka se doporučuje kvalitní, přírodní a šetrné stelivo. Spíše s jemnou zrnitostí.
 • výměna kočkolitu je potřeba každý den. Hrudky se vybírají třeba i několikrát za den. Dle výběru steliva je potřeba stelivo průběžně doplňovat. Přírodní steliva se stejně jako silikonová vyměňují kompletně cca každé 2. – 4. týdny.
 • stelivo – hrudky vyměňujeme pomocí lopatek, které jsou k tomu určené. Můžeme si vybrat z plné lopatky, která nemá žádné otvory. Nebo lopatku s hustou nebo řídkou mřížkou dle povahy používaného steliva.
 • pokud nechcete, aby Vám kočka roznášela stelivo ze záchodku, pořiďte ji předložku před kočičí záchod. Zde se zachytí zbytky steliva a kočka si zde otře tlapky.
 • u krytých toalet je možné měnit pachové filtry. Ty eliminují pach vycházející pach ze záchodku.

 Autor: Dis. Erika Kalinová

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.