Jak se starat o kuřata

Erika Kalinová, DiS. | 4.6.2024

Po vylíhnutí kuřat je důležité zajistit vhodné podmínky a péči pro jejich první dny života. Zde jsou základní potřeby a kroky, které byste měli vzít v úvahu:

Teplý a suchý prostor

Zajistěte vhodný prostor pro kuřata s teplotou kolem 32-35 °C v prvních třech dnech života. Pro udržování stálé ideální teploty je vhodné použít buď topné desky pro drůbež, které nahrazují funkci kvočny, nebo infralampy pro závěsné vytápění. Teplotu postupně snižujte o několik stupňů každý den, dokud nedosáhnete stabilní teploty v místnosti. Prostor by měl být i dobře větraný a zabezpečený proti případným predátorům.

Jak vybrat správné topení pro vaše kuřátka naleznete v našem článku: Jak na vyhřívání pro kuřata a drůbež?

Vhodné krmení

Pro správný vývoj kuřat zvolte krmivo s vyváženým poměrem živin podporující správný růst. Pro první 4 týdny života je vhodné zvolit drcenou směs Energys Mini, od 5. do 20. týdne volíme už granule Energys kuře Midi, které svým složením napomáhá ke správnému rozvoji organismu a k budoucí vysoké užitkovosti. Obě krmiva neobsahují kokcidiostatikum.
Ve věku od 21. týdne už volíme krmnou směr buď Energys Gold ve formě granulí nebo Energys Klasik ve formě sypké směsi. Obě krmiva jsou vhodná pro slepice ve snášce a zajišťují maximální užitkovost. 

Pro výkrm brojlerových kuřat je vhodné použít Energys Brojler Mini Forte. Drcená krmná směs s kokcidiostatikem, pro intenzivní výkrm brojlerových kuřat do 14. dne stáří a podporu rychlého růstu a výborného zdravotního stavu brojlerů.

Krmivo je pro kuřátka ze začátku vhodné dávat do nízkých krmítek, aby bylo dosažitelné i pro menší kuřátka. Oblíbená jsou žlabová pozinkovaná krmítka nebo malá tubusová krmítka z plastu.

Neomezený přístup k vodě

Jako každé zvíře i kuřátka potřebují nepřetržitý přístup k pitné vodě. Dnes již existuje mnoho druhů napáječek pro drůbež ale pro kuřátka bychom mohli doporučit plastové nízké napáječky, aby přístup k vodě byl i pro malá kuřátka snadný. Kuřata jsou náchylná k dehydrataci, takže důkladně sledujte, zda mají dostatek vody.

Podestýlka

Položte na podlahu vhodnou podestýlku, jako jsou sláma nebo dřevěné hobliny, která poskytne teplo, pohodlí a absorpci vlhkosti. Pro podporu suchého prostředí můžete také používat pohlcovač vlhkosti, který jednoduše můžete do podestýlky přimíchat. 

Vitamíny a minerály, doplňky pro drůbež

V případě potřeby můžete poskytnout kuřatům doplňky vitamínů a minerálů, zejména pokud máte podezření na nedostatek v krmení nebo individuální potřeby. Pro malá kuřátka můžete vybírat z několika krmných doplňků.