Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 9.7.2018 10:29

Jak na elektrický ohradník pro psy

Když je pes útěkář, je třeba to řešit. Ale jak? Pevnou překážkou nebo elektrickým ohradníkem. Jaké jsou výhody a úskalí elektrického hrazení pro psy? A jak postavit ohradník pro psa?

Elektrický ohradník pro psy je kombinace viditelné hranice a neviditelné síly. Pes o oplocené hranici ví a chápe, že jde o překážku. Rychle si s ní spojí i elektrický impulz, který vodiči probíhá. Elektrický ohradník můžeme použít na vymezení výběhu nebo ohrazení místa, kam chceme psovi nebo psům zamezit vstup.

 

Zásady a návod pro stavbu elektrického ohradníku pro psa

Při stavbě elektrického ohradníku je třeba vycházet z toho, jakého psa chováme – rozdíly mezi jedinci nebo psími rasami jsou zřejmé: krysaříkovi postačí slabý impulz, pozornost huňatého Kavkazana o váze 80 kg si vyžádá mnohem silnější zdroj. To samé lze říct o rozmístění vodičů ohradníku.

Nejde ale jen o velikost. Možná ještě důležitějším faktorem je osobnost psa a jeho motivace k útěkům. Může jít o agresivního jedince nebo notorického útěkáře. Jindy za chováním psa stojí vlastnosti loveckého plemene nebo hárající fena v sousedství. Každá tato příčina (a případná kombinace více příčin) zasluhuje odlišné řešení. 

V zásadě platí, že strach z impulzu by měl u psa převládnout nad motivací k útěku. Když je strach větší než motivace, je vše v pořádku. Jsou ale také psi, jejichž motivace je mnohem silnější, například pudy. Pokud ohař zahlédne za oplocením kočku, může se stát, že ohradou proběhne i za cenu, že schytá ránu. 

Tip: Pokud si jen trochu nejste jistí, nechte si poradit. Kontakty na našeho odborníka najdete na konci článku.

 

Elektrický ohradník pro psa je dobré řešení zejména v kombinaci s pevným oplocením

 

Zdroj impulzů

Obecně lze říct, že psi jsou vůči impulzům el. hrazení citlivější než třeba skot nebo ovce. Vhodnější jsou pro ně tedy slabší zdroje určené zejména pro koně. Ve většině obchodů ale není problém koupit zdroj, který má v popisu výslovně uvedeno i použití na ohradník pro psa.

 

Oplocení

V zásadě můžeme hovořit o dvou variantách oplocení.

1. Samostatně umístěné elektrické ohrazení na vlastních sloupkách (kůlech či tyčkách) ve volném prostoru. Tato varianta může být pro některé psy snadno překonatelná, protože volný prostor za ohradou může psovi pomoci k překonání ohrady. Samotné určení výšky a hustoty vodičů stejně tak síla impulzu je v takovém případě složité a odvíjí se (jak uvádíme výše) od konkrétní situace.

2. Umístění el. ohrady těsně u stávajícího oplocení. Zde může postačit vést 1-2 lanka podél plotu, zídky, záhonu, živého plotu atd. Takové oplocení už bude pro psa velmi těžké překonat.

 


K dostání je také komplet sada pro elektrický ohradník pro psy

 

Na co nezapomenout

Myslete na to, že pes musí mít vždy možnost se od ohrady vzdálit do bezpečné vzdálenosti. Nesmí být ke kontaktu s ohradou nucen násilím a musí mít dostatečně velký prostor pro pohyb. Elektrický ohradník rozhodně nelze využívat jako kotec o rozměru 1 x 2m.

 

Zvykání psa na elektrický ohradník

Pokud si představíme „ukázkového“, bezproblémového psa (vyrovnaná povaha, inteligence, uchovněný, neagresivní), kterému je pouze nutné vymezit hranice výběhu, zvykne si na elektrický ohradník velmi rychle.

Při prvním seznamování s el. ohradou je důležité být u toho a pozorovat reakci psa. Pokud se od plotu stáhne, má správnou reakci. V takovém případě se ovšem k psovi nijak nehlásíme. Nechválíme ho, neokřikujeme ani neutěšujeme.Důležité je, aby si nás nespojil s el. impulsem a nepovažoval to za trest.

Pokud v psovi kontakt vyvolá například agresivní chování a naopak začne na elektrický ohradník útočit, je třeba zakročit.

 

Elektrické ohradníky pro psy mohou ohrazovat prostor, kam psi nesmějí

  

Pes elektrický ohradník nerespektuje – jak to řešit? 

V případě nerespektování hrazení je jediným možným řešením používat kombinaci el. ohradníku s pevnou ohradou.

Můžete použít například ovčí pletivo a k němu předsazené jedno či dvě řady lanka elektrického ohradníku. Takové oplocení už nepřekoná žádný pes, ať je jeho motivace sebevětší.

Běžná praxe je i taková, že pes přelézá nebo podlézá stávající oplocení. Zde stačí jen přidat onu jednu nebo dvě řady lanka s elektrickým impulzem a je po problému.

Znovu však opakujeme: Příčin skutečnosti, kdy pes ohradník nerespektuje, může být více a nelze je shrnout do jednoho článku (silná motivace k útěku, silné pudy, strach z prostoru, ve kterém je pes umístěný, ohňostroje atd.). U každého psa (a prostoru) je tedy třeba hledat řešení na míru. A chovatelé by také neměli spoléhat na to, že ohradník vyřeší vše a navždycky.

 

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady, jak postavit elektrický ohradník pro svého psa? Vyhněte se experimentům a poraďte se s naším odborníkem na elektrické ohradníky Janem Kamírem na telefonu +420 725 155 845 nebo e-mailu jan.kamir@kamir.cz.

 

P. S. Příště si povíme, jak správně používat neviditelný ohradník pro psy

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.