Izolátory na elektrický ohradník – Průvodce

19.4.2018

Princip elektrického ohradníku spočívá v elektrických impulzech, které po styku s vodičem uzavřou okruh se zemí a zemnící tyčí. Styk s vodičem by mělo obstarat zvíře, které má ohrada udržet ve svých hranicích. Jiným způsobem by impulz do země sveden být neměl.

A od toho zde jsou izolátory, které vodič drží na místě a zároveň elektricky izolují od kůlů nebo tyček.

Vybrat ten správný typ izolátorů pro vaši ohradu není snadné. Výběr se bude lišit podle typu vodiče, podle druhu kůlu nebo tyčky, ale také podle místa na ohradě (třeba v rozích). Liší se také podle rychlosti instalace nebo způsobu upevnění.

Stavitel ohrady musí myslet také na to, jestli bude ohrada stát na stálo, nebo se bude rozdělávat a znovu sestavovat, jestli bude třeba izolátory z kůlů sundávat. A v neposlední řadě je třeba myslet na zloděje – pokud něco není pevně přidělané, je tady šance, že si bude někdo chtít „vypůjčit“.

Všechna výše uvedená témata se pokusíme pokrýt v následujících odstavcích.

Izolátory podle druhu vodičů

Většina izolátorů zvládne nést více vodičů. Standardní izolátor unese lanko, drát i pásku (cca do 10 mm). Širší pásky vyžadují speciální izolátory. U těžších vodičů, jako je drát, je třeba myslet na správnou instalaci izolátoru – například u neúplně zašroubovaného vrutového izolátoru může dojít k ohnutí vrutu a vypadnutí izolátoru z kůlu.

Po tyto těžší vodiče je také vhodné využít izolátory s výztuhou – u těch jsou kovové vruty zakončené háčkem, který prochází celým tělem izolátoru. Tyto izolátory mají vyšší pevnost, avšak jejich nevýhodou je, že pokud praskne plast na kovové výztuze, může izolátor probíjet. Drobnou prasklinu není přitom vůbec snadné najít. 

 

Izolátor pro elektrický ohradník s výztuhou
Izolátor pro elektrický ohradník s výztuhou

 

Izolátory podle způsobu uchycení

Izolátory lze v zásadě uchytit třemi způsoby: hřebíkem, vrutem, metrickým závitem. K tomu můžeme ještě připočítat uchycení pomocí spony a návlečné izolátory.

Hřebíkové izolátory se jednoduše přibijou pomocí hřebíku (ten může nebo nemusí být součástí balení. Jsou velmi levné a velmi pevné, hodí se pro široké množství vodičů. Přibijete je ale jen do dřeva a demontáž není vůbec snadnou záležitostí. Některé hřebíkové izolátory ale můžete připevnit také vrutem nebo metrickým závitem.

Izolátory na vrut jsou variabilnější. Většinu z nich můžete rychle upevnit pomocí adaptéru pro montáž izolátorů na aku vrtačku. Vyrábějí se pro různé druhy vodičů, snadno se přemísťují. Jejich nevýhodou může být vyšší cena. Při nedostatečně provedené montáži (neúplném zašroubování) se také snižuje jejich životnost.

Izolátory s metrickým závitem jsou určeny především pro kovové ohradníkové tyčky z úhlové oceli nebo železné sloupky. Pro jejich montáž můžete použít i sponu, kterou navléknete na sloupek – vyhnete se tak jeho časově náročnému vrtání.

Návlečné izolátory jsou určeny pro ohradníkové tyčky (většinou kovové nebo laminátové). Zde se nic nešroubuje ani nevrtá. Omezením je nutnost použít na určitý průměr tyčky odpovídající izolátor.

 

Izolátory na vrut se dají na ohradník šroubovat pomocí nástavce na aku vrtačku 
Izolátory na vrut se dají na ohradník šroubovat pomocí nástavce na aku vrtačku

 

Sloupky, tyčky, kůly – jaké izolátory?

Nejlevnějším řešením pro dřevěné kůly jsou hřebíkové izolátory – ty se hodí pro dlouhodobé uchycení vodičů. Sehnat můžete izolátory na hřebík pro lanka i pro pásky až do 40 mm. Do dřeva se hodí také izolátory s vrutem, které můžete instalovat pomocí aku vrtačky a také se dají snadněji přemístit na jiný kůl.

U železných sloupků se používají nejčastěji izolátory s metrickým závitem – ty se montují do předvrtaných otvorů, případně se dají uchytit na sponu.

Pro tenké laminátové a kovové tyčky jsou určené návlečné izolátory. Velice snadno se navlečou (a také sundají)  - není potřeba hřebíků ani šroubů. Můžete je používat opakovaně. Je třeba si jen dát pozor, abyste k vašim tyčkám pořídili izolátor s odpovídajícím průměrem.

Izolátory na plot, do rohu ohrady nebo do vchodů

Standardní, průběžné izolátory jsou určené pro rovné úseky ohrady, kde se vodič jen protahuje a nepůsobí na něj žádné tah. Na jiná místa je třeba pořídit izolátory k tomu určené. Vodič by měl průběžnými izolátory jen volně procházet. Neměl by se okolo izolátoru motávat. Při omotání izolátoru na každém průběžném izolátoru se jednak ztrácí pružnost vodičů, která je potřeba při průchodu divokých zvířat ohradou a plastová lanka a pásky, omotané na izolátoru, se rády přepalují.

Do rohů ohrady a dalších míst, kde se hrazení láme, instalujeme rohové izolátory, které mají pevnější konstrukci vydrží větší zátěž v tahu. Tyto izolátory se používají i pro napínání vodičů.

Vchod do ohrady je třeba ošetřit vchodovými izolátory. Jsou to háky, do kterých se zahákne rukojeť v bráně elektrického ohradníku. I tyto izolátory jsou vystavené většímu namáhání než ty průběžné a proto jsou pevnější.

Pokud chcete elektrický ohradník nainstalovat na stávající pevné oplocení, je třeba zajistit, aby se vodiče ohradníku nedotýkaly plotu (například pletiva). Pokud by k tomu došlo, ohradník by byl nefunkční. Pro tento účel se vyrábějí izolátory prodloužené, které zajistí dostatečnou vzdálenost vodiče ohradníku od stávajícího plotu.

 

Rohový izolátor pro elektrický ohradník
Rohový izolátor pro elektrický ohradník 

 

Konfigurátor elektrických ohradníků

Jak pomoci zákazníkům vybrat ke své ohradě ty správné izolátory?  A jak zajistit, aby jich nekoupili ani moc, ani málo, ale tak akorát?

Tyhle otázky nás přivedly k vytvoření konfigurátoru elektrických ohradníků, do kterého zadáte vlastnosti ohrady – určení, délka, počet rohů apod. Konfigurítor vám poté sám spočítá, jaké součásti ohradníku (izolátory, vodiče, zdroj, tyčky…) a jakém množství budete potřebovat. Vyzkoušejte si ho.

 

TIP: Navštive také oddělení izolátorů k elektrickým ohradníkům v našem e-shopu.