Co byste měli vědět o vejcích?

Bc. Anna Kamírová | 15.6.2022

Co bylo dřív? Vejce nebo slepice? Na tuto otázku Vám odpovědět neumíme, ale informace, které byste o vejcích vědět měli pro Vás máme! 

Vejce jsou vysoce hodnotná potravina obsahující všechny důležité látky potřebné pro tvorbu kostry, svalových vláken, kůže, peří, krve, nervů a jednoduše všeho co je potřeba k vytvoření živého organismu. Nám slouží hlavně jako kvalitní součást jídelníčku, která dnes hraje důležitou roli ve výživě člověka a tvorbě mnoha potravinových výrobků.

Skladování vajec

Vejce by se měla skladovat v konstantní teplotě od 5 do 18 °C špičkou dolů. V této poloze obsah vejce netlačí na vzduchovou bublinu a tím se zamezuje poškození. Navíc tato poloha je ideální pro snazší přístup kyslíku skrz póry skořápky. Ideální pro skladování vajec jsou plastová plata na 30 vajec, k těm doporučujeme ještě také přepravku na plata

Jak zjistíte stáří vejce?

Zkouška ponořením – čím je vejce starší, tím víc je v něm vzduchu. Když vejce vhozené do vody klesne ke dnu, je čerstvé, pokud plave, nejezte ho.

Konzistence – čím je vejce starší, tím tekutější je žloutek i bílek. Pokud vám tedy nejde snadno žloutek oddělit od bílku, není vejce čerstvé. Pokud žloutek a bílek splynou v jedno a bílek netvoří kruh, ale více teče je vajíčko starší 14 dnů.

Šplouchání – čerstvé vajíčko při zatřesení by nemělo vydávat žádný zvuk. Pokud vydává vejce šplouchavé zvuky, není čerstvé. 

Složení slepičích vajec

32 % žloutek → obsahuje především tuky a bílkoviny

56 % bílek → je zdrojem bílkovin a vody

12 % skořápka → obsahuje především minerální látky

Cholesterol

Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, důležitý při tvorbě buněčných membrán, tvorbu hormonů a vitamínu D. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, proto je důležité kontrolovat jeho příjem. Doporučená dávka se pohybuje okolo 300 mg denně (například 1,5 vejce). Vejce mají vysokou nutriční hodnotu, proto by se jejich konzumace neměla zavrhovat.

Vitamíny

Kromě vitamínu C jsou ve vejci obsaženy všechny vitamíny. Ve žloutku jsou zejména vitamíny rozpustné v tucích jako A, D, E a K.  V bílku pak nalezneme vit. skupiny B. 

Velikost vajec a jejich označení

S – malé vejce, hmotnost do 53 g

M – středně velké vejce, hmotnost od 53 g do 63 g

L – velké vejce, hmotnost od 63 g do 73 g

XL – velmi velké vejce, hmotnost nad 73 g

1. METODA CHOVU NOSNIC:

• Ekologický chov (0)

 Slepice žijí v souladu se zákonnými pravidly ekologického zemědělství. Musí mít prostor k hrabání, ke snášení vajec do hnízda, popelení se, možnost hřadování a v neposlední řadě mají celodenní přístup do výběhu. Krmiva pro tuto drůbež musí být vyrobena ekologickým způsobem.

• Výběhový chov (1)

Slepice žijí v halách stejně jako u podestýlkového chovu, ale musí mít volný přístup na přilehlý terén, částečně pokrytý vegetací.

• Halový chov na podestýlce (2)

Slepice jsou v halách bez přístupu ven, ale mohou se volně pohybovat. Podlaha je z 1/3 pokryta podestýlkou ze slámy, písku nebo hoblin. Slepice snášejí vejce do hnízd.

• Klecový chov (3)

Nejrozšířenější druh chovu v Evropě. Dobře kontrolovatelný, zato pro slepice nepohodlný. Slepice celý život žijí s umělým osvětlením, nemohou zobat, hrabat či volně běhat.

2. KÓD ZEMĚ

CZ – Česká republika

SK – Slovensko

PL – Polsko

3. IDENTIFIKACE CHOVU

Označuje konkrétní chov, ze kterého vajíčko pochází.  

(Zdroj obrázku: https://www.slepicevnouzi.cz/nakup-spravnych-vajec)

Barva žloutku

V Česku lidé preferují spíše tmavší odstíny žluté, kdežto v severských zemích zase barvu světlejší. Barvu je možné ovlivnit úpravou krmné směsi. Do té lze zařadit větší množství kukuřice, paprik, mrkve či zelené píce. Nebo se mohou podávat krmiva s vyšším obsahem kantaxantinu neboli v přírodě běžně vyskytujících se karotenoidů. Tento pigment byl izolován z některých jedlých hub, zelených řas, korýšů nebo ryb. Značí se jako E161g a je možné ho do krmné směsi přidávat nejen pro drůbež ale i pro chovné lososy a pstruhy.

Barva skořápky slepičích vajec

Za různé barvy skořápek (bílá – hnědá – modrá) mohou pigmenty skupiny ovoporfinů. Ty jsou syntetizovány v děloze a ukládají se do skořápky. Intenzita, jakou bude vajíčko zbarveno závisí na délce tvorby skořápky, délce snášky, intenzitě snášky, složení krmné dávky, stáří a zdravotní stav slepice, dědičnosti a dalších mnoha faktorů.

Jakou barvu budou vaše slepičky snášet se dá odhadnout při pohledu na barvu ušních boltců:

Červené boltce = hnědé vejce

Bílé boltce = bílé vejce

Bílé boltce s perlovými odlesky = modrá vejce.

Důležité je vědět, že barva skořápky nemá vliv na kvalitu obsahu vejce, tak na kvalitu skořápky. 

Nabídku celého sortimentu pro chov slepic včetně kurníků pro slepice, napáječek pro slepice a krmítek pro slepice najdete na našem eshopu nebo v kamenných prodejnách!