Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 19.2.2015 17:53

Elektrické ohradníky pro skot - drát nebo plastové lanko?

Každý, kdo někdy stavěl anebo bude stavět elektrické hrazení, je postaven před problém, jaký typ vodiče zvolit. V podstatě se lze rozhodovat, pokud budeme mluvit o pastvě skotu, o dvou variantách hrazení. Každá má svá pro a proti.

Drát jako vodič elektrického ohradníku - stabilní ohrada

První variantou je stabilní ohrada, kde se jako vodič použije ocelový pozinkovaný drát. K jejím kladům patří především mechanická odolnost a trvanlivost. K záporům patří její v podstatě nemožná demontáž. To je nevýhoda, pokud se např. první seč ohrazené plochy sklízí. Při použití drátu musíme rovněž, vzhledem k hmotnosti drátu, použít menší vzdálenost mezi kůly – tím se zvyšuje nejen cena kůlů, ale i počet izolátorů.

Na první pohled, pokud srovnáme cenu 1 m drátu a 1 m plastového vodiče, vychází levněji drát. Při přihlédnutí k vyššímu počtu kůlů a izolátorů, a pokud vezmeme v úvahu i pracnost při výstavbě, zjistíme, že běžný metr ohrady z plastového lanka, je levnější, než ohrada z ocelového drátu.

elektrický ohradník pro skot - drát

Další velkou nevýhodou, vzhledem k nemožnosti demontáže, je přítomnost ohrady na pozemku po celý rok. To má vliv nejen na trvanlivost materiálů, ale i na to, že ohrada „překáží“ přístupu do krajiny. To komplikuje např. skládkování vytěženého dřeva z přilehlých lesních pozemků, ale i přístup veřejnosti do krajiny – samozřejmě, že pozemek je váš, a nikdo nemá na něm co dělat. Ale pokud postavíte pevnou ohradu tam, kde jsou lidé zvyklí chodit, bude se vám často stávat, že ji nebudou lidé respektovat, dokonce možná i systematicky ničit.

Nemalý podíl na devastaci stabilních hrazení může mít i divoká zvěř – především vysoká a černá zvěř. Stává se pravidlem, že na jaře před první pastvou, strávíte několik hodin, ne-li dnů, opravami.

Plastová lanka nebo pásky na elektrickém ohradníku - snadná demontáž

Druhou variantou elektrického hrazení pro skot je použití vodivých plastových lanek nebo pásek. Na našem trhu je k dostání možná několik desítek typů plastových lanek a pásek, které se navzájem liší počtem a kvalitou použitých vodičů, sílou materiálu, barevnými kombinacemi a v neposlední řadě i cenou – tedy cenou za běžný metr. Pokud si ze sortimentu vyberete lanko alespoň průměrné kvality, mělo by vám, vzhledem k dnešní kvalitě materiálů obsahující UV filtry, posloužit několik let. Výhodou je jejich snadná demontáž na období, kdy zvířata nejsou na pastvě – na plochách, ze kterých se první seč využívá na seno či senáž, jsou zvířata v podstatě jen několik týdnů.

Po zbylou dobu roku ohrada spíše překáží. Samozřejmě se zvyšuje pracnost s demontáží a opětovnou montáží ohrad. Při použití vhodných navijáků lze i tuto činnost zjednodušit.

Pokud zvolíte plastové vodiče, můžete zvýšit vzdálenost mezi sloupky, lze použít slabší kůly, popřípadě na rovné úseky použít i plastové tyčky.

Z výše uvedeného vyplývá, že by si každý chovatel, který bude budovat oplocení pastviny, měl nejdříve zhodnotit podmínky. Tam, kam nepřijde nikdo, jak je rok dlouhý, může stavět trvalé ohrady, kde chce. V krajině, kde se pohybuje více lidí, kde ještě nejsou na pasení zvyklí, je lépe, alespoň podle mých zkušeností, oplotit pozemky jen po nezbytně nutnou dobu. Lidé, alespoň ti rozumní, ohradník respektují. Nelze jednoznačně prohlásit, že jeden nebo druhý typ je špatný. Vždy záleží na podmínkách, které nám připraví krajina.

Naše společnost dodává na trh ročně přes 3500 ks zdrojů a okolo 1 500 000 ks izolátorů a i letos je v našich skladech připraven dostatek materiálu pro vaše ohrady.

Podívejte se na naši nabídku v e-shopu:

 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.