Chov slepic v zimě

11.2.2019

S příchodem mrazů a vůbec zimy, je třeba novým podmínkám přizpůsobit i prostředí pro chov slepic a drůbeže. V podstatě stačí zaměřit se na úplné základy, tedy dopřát slípkám dostatek vody, kvalitního krmiva, tepla a světla.

Voda

Zajistit slepicím dostatek čisté vody je důležité po celý rok. Ale v zimě, kdy teploty klesají pod bod mrazu a voda rychle zamrzá, je potřeba větší pozornosti, abyste slípky zbytečně netrápili žízní. Co dělat, aby měly v napáječkách neustále dostatek vody? Samozřejmostí je napáječky pro slepice častěji kontrolovat a vodu měnit, ale na to není vždy dost času. Dobrou pomocí může být topná deska pod napáječky.

Energeticky vyvážené krmivo a minerální doplňky

V zimně potřebují slepice vyšší krmnou dávku, protože musí regulovat teplotu svého těla. Přidejte jim do krmení kukuřičný šrot nebo slunečnice, protože jsou dobrým zdrojem energie. Slunečnice je navíc vhodným doplňkem při přepeřování.

Podávání správné výživy je v době, kdy nemůže drůbež hrabat v zemi a ze zahrad zmizela zelenina i ovoce, nejdůležitějším bodem chovu drůbeže. V dnešní době jsou dostupné různé krmné směsi pro slepice, které je ale vhodné obohatit o minerální doplňky pro slepice. Další možnosti jak slepicím zpestřit krmení:

  • Pšenice - tu můžete použít hned dvěma způsoby. Jednou jako "obyčejné" zrní přidané do denní dávky krmné směsi a podruhé jako naklíčené obilí. 
  • Škvarky - kalorická bomba! Stačí ale, když každá z slepice dostane pár kousků a jen několikrát do týdne.
  • Kukuřice - je vhodné ji přidávat k večernímu krmení. Přes noc jí budou slepice trávit, což jim pomůže výrazně zvýšit tělesnou teplotu. Kukuřici můžete drůbeži dávat syrovou, vařenou i ve formě šrotu. 
  • Brambory - v zimě vařené a klidně i ještě teplé a rozšťouchané s pšeničným nebo kukuřičným šrotem.

Teplý kurník, světlo

Samozřejmostí by měl být zateplený kurník. V každém případě je vhodné zvážit další možnost vyhřívání, např. pomocí  vyhřívacích lamp. Je důležité si uvědomit, že slepice teplo nejen spotřebovávají, ale svými tělíčky také tvoří. Deset nosnic v kurníku vyprodukuje teplo jako jedna 100 W žárovka. Čím větší však kurník je, tím víc energie je k jeho vyhřátí potřeba.

V zimním období je většinou spíš šero a denní světlo trvá mnohem kratší dobu než v létě, kdy se rozednívá kolem páté hodiny ráno a slunce zapadá až kolem dvacáté hodiny. Abyste slepicím prodloužili světelný den, můžete jim v kurníku na pár hodin rozsvěcet světlo.

Pamatujte, že jen slepice, které jsou v pohodě vám dají ta nejlepší vajíčka!

Kompletní nabídku chovatelských potřeb pro chov slepic a drůbeže najdete v našem e-shopu.

 

Autorka článku: Erika Kalinová, Dis.