Bezpečnost na prvním místě

11.10.2023

Kdo nepadá, jezdí pod rámec svých možností

Pokud se u koní a jezdectví již nějakou dobu pohybujete, tak jste tento výrok již nepochybně zaslechli. Je faktem, že u koní může dojít k různým, často nečekaným situacím a pro pád jezdec často nemusí chodit daleko. Není nutné skákat přes překážky nebo sedět na mladém koni, pád může přijít kdykoliv a nečekaně, a to i na hodném koni. 

Jezdecká bezpečnostní přilba je tak na koni opravdovou nutností. Vhodná bezpečnostní přilba by měla mít minimálně tříbodové zapínání a splňovat aktuální normy. Jezdci musí sedět, aby nemohlo dojít k posunutí přilby, zároveň by měla bezpečnostní helma pro jezdce být dostatečně komfortní, aby se jezdec cítil dobře. Přilba by měla být dostatečně hluboká, aby chránila co největší část hlavy, neměla by být nasazená vysoko nad čelem. V případě, že má jezdec dlouhé vlasy, měly by být ideálně stažené alespoň do copu nebo do síťky na vlasy. V případě culíku by gumička neměla být pod přilbou, ale až pod hranou přilby, aby přilba dobře objímala hlavu. 

Hlavu máme jen jednu, proto je u jezdecké bezpečnostní přilby důležité brát v potaz její kvalitu. U nás na e-shopu najdete široký výběr helem KEP, Casco, Equitheme, Horze a dalších značek, všechny splňují aktuální certifikaci a jsou vhodné pro každodenní využití. U jezdeckých přileb pro děti bývá problém, že děti rychle rostou a přilba jim pak nevydrží příliš dlouho. To je možné vyřešit nastavitelným kolečkem, kterým si velikost přilby lze upravit. Tento systém najdete například u jezdecké přilby Kentaur Jessica. Helma má také svou variantu pro dospělé.  

O něco málo dražší, ale zato velmi kvalitní variantou pro děti jsou jezdecké přilby KEP Keppy, které jsou speciálně navržené pro ty nejmenší jezdce. Helma KEP Keppy má odjímatelný kšilt a speciálně pro děti má prodloužení v oblasti spánků, které tak lépe chrání před úrazem spánkovou část. Je dobře polstrovaná a několikavrstvá technologie umožňuje lepší absorbci nárazu. Přilba je také hezká na pohled a maximálně pohodlná pro ty nejmenší jezdce. Její výhodou je možnost změny vnitřní výstelky za jinou velikost, jedna skořepina tak vyhovuje velikostem 49-53.

Jezdecká bezpečnostní vesta, do 16ti let povinně!

Ano, toto platí pro jezdce pod hlavičkou ČJF, kdy je vesta povinná pro jezdce do 16ti let včetně. Při soutěžích všestrannosti do terénní zkoušky je vesta povinná bez ohledu na věk pro všechny. Ale i bez nařízené povinnosti je bezpečnostní vesta velmi vhodná pro všechny jezdce, minimálně děti by tak bez ní na koně sedat neměly. 

Jezdecká bezpečnostní vesta může být částečně nahrazena páteřákem, který nechrání hrudní část a není tak efektivní, ale je pohodlnější. Jezdecká bezpečnostní vesta musí jezdci především dobře sedět a nesmí omezovat v pohybu. Při správné velikosti a nasazení vesta chrání páteř a také hrudní koš jezdce, tuto výhodu páteřák neposkytuje. Při výběru vesty si také dejte pozor na její certifikaci, ochranná vesta není totéž jako bezpečnostní vesta, která má vyšší certifikaci, celkem jsou 3 kategorie do kterých mohou bezpečnostní vesty spadat. 

V nabídce máme několik druhů a variant bezpečnostních vest, nejpohodlnějším typem je vesta na koně Komperdell, bezpečnostní vesta s paměťovou pěnou, která se díky teplu přizpůsobí lépe jezdci. Dobrým kompromisem mezi pohodlím, kvalitou a cenou jsou oblíbené bezpečnostní vesty USG Flexi. Vesta USG flexi je pohodlná a vhodná pro trénink i závody, koupit ji můžete i v dětských velikostech.

Při výběru vesty si dejte pozor na délku. Pokud je vesta příliš dlouhá v zádech, při ježdění "drncá" o zadní rozsochu sedla a ruší pohyb jezdce i koně. Nejlepší variantou je vyzkoušet si vestu přímo v sedle. 

Bezpečnostní vesta může předejít nebo alespoň zmírnit zranění a jeho možné následky v oblasti páteře a hrudního koše. O stupeň výše pak najdeme airbagovou bezpečnostní vestu pro jezdce, která je novodobým trendem v bezpečnosti. Airbagová vesta efektivně chrání jezdce před zraněním, chrání páteř, hrudní koš i krční páteř, je lehká a jezdce neomezuje v žádném pohybu. Vesta se nafoukne při natažení bezpečnostního lanka do 100 milisekund. V aktivované vestě se jednoduchým úkonem vymění bombička a vesta je připravena na další kolo. Airbagové vesty Helite jsou využívány profesionály i amatéry po celém světě.

Široký výběr kvalitních jezdeckých bezpečnostních přileb, vest a páteřáků a jezdeckých potřeb najdete v našem e-shopu!