10 zásad pro správnou instalaci elektrického hrazení

20.2.2015
  1. Hrazení udržujte čisté od porostů (tráva, větve). Přes zeleň dochází ke „stahování“ impulsů do země a tím ke snížení účinnosti hrazení a nadměrné spotřebě baterie (obzvlášť u bateriových typů).

  2. Zajistěte perfektní uzemnění. Doporučeno 1 -  1,5 m hluboko, popřípadě na několika místech. Je třeba vybrat co nejvlhčí stanoviště – zvyšuje se vodivost. Použijte nerezavý, dobře vodivý kov nebo originální zemnící tyče, zabezpečte vodivé propojení mezi zemnícími tyčemi navzájem a mezi vlastním zdrojem impulsů včetně kontaktů na přístroji. (Některé typy ohradníků mají funkci hlídání kvality uzemnění).

  3. Nespojujte plastová lanka jen uzly. Použijte alespoň měkký vázací drát, kterým spoj převážete. Pro pásky použijte originální spojky - nejlepší spojky pro lanka, pásky i dráty.

  4. Vodiče ohradníku nesmí být nikde přerušené.

  5. Používejte pouze dobře vodivý materiál. Použití vodičů s malým odporem je nutné především u dlouhých hrazení (přes 2 km vodiče).

  6. Vodič a především zemnící tyč nesmí být rezaté – rez izoluje.

  7. Pro pastvu koní používejte pásky, ne drát. Páska neřeže.

  8. Zjistěte dobré propojení mezi zdrojem a ohradou. Pro dokonalé spojení použijte vysokonapěťový kabel.

  9. U bateriových zdrojů kontrolujte pravidelně stav baterie.

  10. Mějte na paměti, že na každém místě hrazení musíte naměřit minimální napětí 2000V. To je hodnota napětí, které překoná odpor kůže zvířat. U velkých zvířat je tato hodnota 3000 V. Pro velká zvířata používejte zdroje s minimální energií impulsu vyšší než 1 J, pro ovce a kozy minimálně 3 J.

... a jedna rada na závěr: Elektrický ohradník a veškeré příslušenoství koupíte v našem eshopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami. Rádi vám poradíme s výběrem, takže nemůžete nakoupit špatně!