Robotické dojení v ZD Skalka v obci Lipí

8.10.2020

ZD Skalka v obci Lipí dnes provozuje stáj se dvěma za sebou postavenými roboty značky GEA, které naše firma KAMÍR a Co spol. s r.o. namontovala a spustila již 1.5.2020.

Nejde ovšem jen o samotné robotické dojení, ale o kompletní systém řízení stáda. Jinými slovy je celá stáj zahrnuta do samočinného procesu třídění, dojení a selektování zvířat. 

Proces třídění probíhá hned u dojnic, které procházi při cestě do krmiště kolem čekárny před dojením. Při průchodu selekční brankou je dojnice nebo také jalovice odkloněna do čekárny před roboty nebo pokračuje rovně ke krmnému stolu. V čekárně se samostatnou odchozí  uličkou před roboty nedochází k mísení s dojnicemi bez nároku na dojení (které se byli dojit teprve před chvílí) a zároveň se do čekárny dostanou dojnice které se snaží dostat ke žlabu a přitom už měly být podojeny. Nedochází tak k prostojům a snižování výkonu robotů a zároveň odpadá nutnost dohánět na dojení zvířata, která z různých důvodů nemají zájem nechat se podojit.. Tímto způsobem se také eliminují dominantní zvířata, která se při odchodu z robota okamžitě otočí a snaží se do robota dostat znovu, přičemž odhání všechny ostatní a blokují vstup.

Po procesu dojení je možné jednotlivé dojnice selektovat do selekčního kotce. Rozhodnutí selektovat vychází  z nastavení robota nebo z rozhodnutí obsluhy. Důvodem pro plánovanou selekci může být třeba veterinární zákrok, přemístění do jiné stáje a pod.  Příkladem první varianty je dojnice, u které robot zjistí hraniční zvýšení vodivosti v jedné čtvrti. Dojnici kompletně podojí, přičemž zdravé čtvrti jdou do tanku a čtvrť se zvýšenou vodivostí jde automaticky odděleně do odpadu. Dojnici následně posílá robot do selekce a informuje o této skutečnosti obsluhu prostřednictvím počítače a mobilního telefonu. 

Tím ale celý proces řízeného pohybu nekončí. Dojnice od krmného stolu odchází do části s lehacími boxy, která je oddělena jednosměrnými brankami. V ten moment se ke krmnému stolu dostane zase pouze přes selekční branku, která rozhoduje opět o tom zda má či nemá nárok na dojení.

V současnosti probíhá rekonstrukce druhé stáje, ve které bude stejný systém řízeného pohybu dojnic s roboty. Obě stáje budou od sebe cca 20 metrů. Všechny čtyři roboty bude řídit jeden centrální počítač a budou odvádět mléko do společného tanku.

V každé stáji bude okolo 130 ks dojnic přičemž na každého robota připadá cca 65 ks. Díky důmyslnému řešení před-selekcí nebude docházet k prostojům a robotům je tak umožněné vytížení téměř na 100%. Půdorys nové stáje si lze prohlédnout v přiloženém pdf