Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 14.4.2019 18:24

Jaro je tu! Budeme mít hříbátko.

Jaro je tu! Budeme mít hříbátko.

Březí klisna

Obvyklá délka březosti je u klisny 330 - 345 dní. V závislosti na době připuštění se březost klisny může prodloužit až na 365 dní. Výživa klisny je stejně jako u všech koní vždy individuální, záleží na tělesné kondici, zdravotním stavu i stádiu březosti. Společně s graviditou stoupají také nároky na výživu. Již od 4. - 5. měsíce klisna spotřebovává více živin než v běžném stavu, protože u ní stoupá spotřeba energie i bílkovin. Od 7. měsíce březosti je pak nutné dodat klisně také odpovídající minerální látky. Správná výživa a přísun minerálních látek podporují dobrý vývoj plodu.

Dostatečný přísun bílkovin je pro klisnu důležitý již před samotnou reprodukcí. Pokud nemá klisna bílkovin dostatek může se stát, že nebude vůbec ovulovat, nebo může odemřít samotné obryo na začátku březosti. Vyšší nároky na přísun bílkovin také pak vznikají kolem 5-7. měsíce březosti a v době laktace. Vedle bílkovin je pro klisnu v době březosti důležitý také dostatečný příjem lysinu a argininu. 

Od 7. měsíce březosti stoupá u klisny nárok na některé minerální látky, především je to vápník, fosfor a hořčík. Tyto prvky jsou důležité pro správný vývoj kostí hříběte a v posledních 3-4 měsících plod také nejvíce roste. V poslední fázi březosti je pak důležitý vitamín A, který je podporuje správný vývoj a růst plodu. Vitamín A není potřeba přidávat do krmné dávky u klisen, které mají dostatek zelené píce. K deficitu vitamínu A může dojít u klisen krmených pouze senem, u těch je pak dobré vitamín A doplnit v krmné dávce. 

Vhodným minerálním doplňkem v době březosti a laktace je vitamínový doplněk pro klisny Premin Mare, který obsahuje potřebné stopové prvky v organiceké formě a umožňuje tak dobré vstřebávání. 

Koně na pastvě, autor Věrka Petroušková

Hříbě je na světě

I po porodu je nutné dodat klisně dostatečné množství minerálů, které pak v době laktace předává do mléka. Pro správný růst hříběte je nejdůležitejší výživa v prvních 18ti měsících, kdy se hříbě velmi rychle vyvíjí. Růst hříběte by měl být plynulý, bez výkyvů, případné rychlé změny mohou mít negativní dopad na pohybový aparát zvířete. 

V prvních několika týdnech si hříbě bohatě vystačí s mateřským mlékem a není nutné jej nijak přikrmovat. V případě, že klisna o mléko přijde, nebo hříběti nativní mléko klisny nestačí je možné využít mléčnou náhražku - sušené mléko Multimilk. Sušené mléko je možné podávat od 4 dnů od narození hříběte. 

Samozřejmostí by mělo být seno a voda, které hříbě začně ochutnávat jako první. Seno by mělo být kvalitní a hříbě s klisnou k němu mohou mít neomezený přístup. Naopak dejte pozor na solné lizy, ke kterým by se hříbě dostat vůbec nemělo, nadměrný přísun soli hříběti v prvních fázích růstu nevyhovuje. Pokud se rozhodnete hříbě přikrmovat, nejlepší volbou jsou směsi, granule určené přímo pro hříbata Energys Baby, které jsou vyvážené a vhodné pro výživu hříběte. Obiloviny, které se běžně nacházejí ve stáji mají sice vysoké energetické hodnoty, ale jsou chudé na potřebné minerály a vitamíny. Navíc vysoký příjem enrgie způsobuje zvýšenou tvorbu růstového hormonu a uměle tak urychluje růst hříběte, který může mít opět negativní následky na pohybový aparát. 

V neposlední řadě nezapomeňte na včasný výcvik hříběte, aby bylo zvyklé na manipulaci a kontakt s člověkem. Na našem e-shopu tak najdete kvalitní a designové ohlávky pro hříbata v několika různých velikostech, již od velikosti shetty. 

 

Autor: Bc. Tereza Kamírová 
Fotografie: Věrka Petroušková

 

 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.