Jak vybrat krmítko pro slepice
Výběr krmítka podle druhu krmiva
Důležitým faktorem při volbě krmítka je druh krmiva, které budete chtít slepicím podávat. Existují krmítka pro sušené krmivo, zrní, obiloviny nebo pro mokré směsi. Pro suché směsi jsou určena krmítka žlabová, tubusová na zem nebo závěsná či krmítka nášlapná. Pro mokré směsi jsou vhodná žlabová krmítka či misky. Při krmení mokrou směsí – krmivo vařené doma – zbytky z domácnosti, doporučujeme krmítka s drátěným víkem a to pozinkovaná nebo plastová. Zároveň můžete využít i keramické misky.
Tubusová krmítka jsou určena na suché sypké směsi, případně pro granulované suché směsi. Směs padá dobře tubusem a doplňuje se do spodního talíře dle odběru krmiva drůbeží. Tato krmítka jsou poloautomatická i automatická, tzn. že chovatel musí jednou za čas do tubusu nasypat krmnou směs a ta propadává dolů dle toho, jak rychle drůbež konzumuje krmivo. Automatické krmítko pro slepice je ideálním řešením pro chovatele, kteří nechtěší řešit doplňování krmiva každý den. U některých tubusových krmítek lze nastavit i výšku otvoru pro propadávající krmivo.
Tato krmítka pro slepice jsou vyráběna s různými otvory pro krmivo. Některá mají kulatý otvor, jiná mají příčky a některá jsou bez otvorů i příček. Zároveň si lze vybrat krmítka vyrobená z plastového materiálu různých barev a provedení nebo z pozinkovaného materiálu.
V rámci úspory krmiva a čistoty doporučujeme spíše krmítka, která jsou vyvýšená (mají nožičky) nebo je možné je zavěsit. Některá krmítka jsou dodávána s nožičkami a k některým krmítkům lze nožičky dokoupit. Díky nožičkám a vyvýšené poloze se do krmiva nedostane tolik nečistot, jako do krmítek, které jsou přímo na zemi. Ke krmítkům, která nemají nožičky, je možné dokoupit podstavec, na který krmítko lze umístit.
Dbejte na to, aby krmítko pro slepice bylo konstruováno tak, aby zabránilo plýtvání krmivem a umožnilo snadný přístup slepic ke krmivu.
Jakou velikost krmítka zvolit?
Velikost krmítka volte podle počtu kusů chované drůbeže. Orientační množství krmiva pro jednu slepici na jeden je 100 g krmiva.
Kam krmítko co nejvhodněji umístit?
Krmítka umístěte do prostoru a nejlépe pod střechu, aby do nich nepršelo nebo nepadal sníh a aby kolem krmítka měly slepice dostatek místa.
V případě dominantních kusů drůbeže doporučujeme koupit krmítek více, aby i slabší jedinci měli možnost se nasytit.
Jak slepice naučit na nášlapné krmítko?
Pokud je potřeba řešit, aby bylo krmivo chráněno před deštěm a před nežádoucími strávníky, pak jsou řešením nášlapná krmítka. Ačkoli se může zdát, že se slepice nebude schopna se na krmítko naučit, tak nemějte obavy. Na začátku dejte na nášlap zátěž, například cihlu a nechte ji tam tak dlouho, dokud neuvidíte, že se slepice naučila řádně chodit ke krmítku. Poté cihlu dejte pryč a uvidíte, že se slepice na krmítko naučí. Někdy tento proces může trvat týden a někdy i o trochu déle. Nášlapná krmítka jsou však určena jen pro suché sypké směsi. Výhodou je, že do krmiva neprší a ani se zde nepřiživují vrabci či jiní ptáci a myši. Bohužel tato krmítka mají nevýhodu v tom, že z krmítka v moment otevření může zobat jen jedna slepice. Další slepice musí čekat, až na ně přijde řada. Pokud zvolíte pro chov nášlapné krmítko a máte více než 4-5 slepic, doporučujeme zakoupit více krmítek tohoto typu.
Co se nesmí dávat slepicím?
Existuje několik potravin a přísad, které by slepice neměly dostávat jako součást svého jídelníčku. Některé z nich mohou být pro slepice nebezpečné a mohou způsobit zdravotní problémy, zatímco jiné mohou ovlivnit kvalitu vajec nebo masa. Zde jsou některé potraviny a přísady, které by slepice neměly dostávat:
- Avokádo obsahuje látku nazývanou persin, která může být pro slepice jedovatá.
- Cibule a česnek mohou být pro slepice toxické a mohou způsobit trávicí potíže.
- Kofein obsažený v kávě a čaji může být pro slepice toxický a může způsobit nervové poruchy a srdeční problémy.
- Sůl by neměla být součástí jídelníčku slepic, protože může způsobit dehydrataci a další zdravotní problémy.
- Některé ovoce a zelenina, jako jsou citrusové plody, rajčata a ředkvičky, mohou mít vysoký obsah kyseliny, což může způsobit trávicí potíže.
- Slepičí trávicí systém není schopen zpracovat laktózu, což může způsobit trávicí problémy.
- Plesnivé potraviny mohou obsahovat toxiny, které mohou být pro slepice nebezpečné.
Kromě krmítek pro slepice a drůběž najdete v naší nabídce také napáječky pro slepice a drůbež a další potřeby pro chov slepic.