Jak vybrat korekční či tlumící podložku pod sedlo?

8.4.2024

Samostatnou kategorií a často také ožehavým tématem jsou korekční podložky pod sedlo a tlumící dečky pod sedlo. Korekční dečky a podložky mají za úkol vyrovnat sedlo, které koni nesedí. Ideální variantou tedy je korekční podložku nepoužívat a mít sedlo, které koni dobře padne. Pokud tomu tak není, tak korekční podložka může vypomoci a ulevit jak koni tak i jezdci. Tlumící dečky a podložky pak mají za úkol hlavně zpříjemnit koni práci, tlumí nárazy a pomáhají lépe rozložit váhu. Častým fenoménem v minulých letech býval především pod skokovými sedly beránek, ten je sice esteticky velmi pěkný, ale je potřeba myslet na to, že je také velmi silný a pod velkou část sedel nevhodný. 

Prvním krokem při výběru podložky je tedy otázka, zda váš kůň pod dané sedlo vůbec nějakou podložku potřebuje. Dobře padnoucí sedlo a kvalitní podsedlová dečka z příjemného materiálu mohou mnohdy udělat lepší službu než další vrstvy. Doporučujeme se před koupí podložky poradit s odborníky, aby vám pomohli určit správný typ podložky. 

Pro správné pasování sedel jsme pro vás připravili články s odbornicí na koňskou ergonomiku Magdou Frantlovou v rubrice: Pasování sedel.

Tlumící podložky z paměťové pěny

Paměťová nebo také líná pěna je velmi oblíbeným materiálem, tvoří vyšší měkkou vrstvu, je anatomicky tvarovaná a společně s korekcí dané plochy také tlumí nárazy a rozkládá váhu do širší plochy.

Gelové podložky

Další variantou je takzvaná gelovka, která je obvykle tenčí než paměťová podložka, a proto sedlo tolik nezúží. Absorbuje nárazy a snižuje tak tlak na koňský hřbet, zároveň také zabraňuje v pohybu sedla, takže sedlo nemá tendenci sklouznout. Gelovou podsedlovou podložku je také možné dát přímo na hřbet koně pod podsedlovou dečku. Pozor ale, někteří koně na ni poté nereagují příznivě, protože je podložka může tahat a nemusí to pro ně být příjemné. Také je možné použít gelovku s vyvýšením v přední či zadní části a vyrovnat tak sedlo dle potřeby. Moderní variantou je potom gelovka s beránkem, která nejen tlumí nárazy, ale také dobře vypadá.

Korekční podložky s beránkem

Podložky s pravým nebo umělým beránkem jsou velmi oblíbené, avšak často používané hlavně proto, že velmi dobře vypadají. Podložky s beránkem jsou často vyšší, z měkkého materiálu, je tedy nutné dát pozor na šířku sedla, aby nedošlo k přílišnému zúžení. Co se týče materiálu, tak na podložky s beránkem je nutné dávat pozor na jejich údržbu. Podložky s pravým beránkem se také používají pod dečky pro velmi citlivé koně, alternativou tak může být podsedlová dečka s beránkem Premier Equine, která lépe sedí a poskytuje koni vysoký komfort.

Podložka se systémem Antislip

Zajímavé řešení korekční podložky nabízí podložka Premier Equine Antislip, která díky své technologii gripů zabraňuje klouzání nebo pohybu sedla a nabízí několik možných konfigurací. V přední i zadní části jsou "kapsy", které mají samostatné vsadky. Vsadky můžete libovolně kombinovat, všechny čtyři části tak lze upravit dle potřeby konkrétního koně. 

Podívejte se také na naší kompletní nabídku jezdeckých potřeb a potřeb pro koně.