Automatická dvířka do kurníku Kerbl

Erika Kalinová, DiS. | 7.3.2024

Otvírač kurníků Kerbl může být pro chovatele slepic klíčovým nástrojem, který usnadňuje každodenní péči o opeřené společníky.

Má několik výhod a bohužel i nějaká úskalí. Nespornou výhodou je možnost zvolení otvírání a zavírání kurníku dle nastaveného času nebo dle světelného čidla. Pak odpadá chovateli brzké ranní vstávání kvůli otevření kurníku a večerní zavírání. Díky tomuto pomocníkovi jste pánem svého času a nemusíte vstávat se slepiceim. Bohužel i tento mechanismus je „jen“ technický nástroj, a tedy je nutné čas od času automat kontrolovat.

U tohoto konkrétního otvírače kurníků je možné rozlišit otvírání na pracovní dny a na víkendy v odlišný čas. Zároveň můžete nastavit i světelný senzor a dle toho, co nastane dříve, tak automat zavře – otevře dvířka ke kurníku. Senzor je připojen externě na kabelu dlouhém 1 m. To je velmi důležité v případě, pokud máte otvírač upevněný například uvnitř a chcete otvírat pomocí senzoru, pak tento senzor vyvedete ven, aby byl v dosahu světla a mohl tak plnit svou funkci.

Otvírač jako takový nedoporučujeme umisťovat na větrných a deštěm dostupných místech. Jedná se o elektroniku, která neodolá těmto vlivům. Otvírač je potřeba mít na suchém a krytém místě. Otvírači také nesvědčí instalace uvnitř kurníku. Zde je vlhké a nepříznivé prostředí a často se do elektroniky nastěhují nežádoucí návštěvníci, kteří nemají blahodárný vliv na vnitřní spoje.

Pokud už musíte otvírač instalovat venku, chraňte jej před nežádoucími vlivy prostředí.

Časté dotazy k automatickému otevírání pro slepice:

1/ Co je nadřazené časovač nebo senzor?
Pokud máte nastavený časový harmonogram i světelný senzor zároveň, dveře se otevřou – zavřou dle toho, co nastane dříve.

2/ Jak nastavit polohu dvířek?
Horní poloha se nastavuje ručně, spodní poloha se nastaví automaticky, když dvířka dosednou na zábranu. U tohoto otvírače platí, že dole musí být zábrana, o kterou se dvířka zarazí.

3/ Nastavení s nebo bez dvířek?
Otvírač se nastavuje s namontovanými dvířky pro automat na kurník, tedy se zatížením. Pokud pustíte otvírač a nebudou namontována dvířka může dojít k přemotání provázku na opačnou stranu a tím dojde k nesprávné funkci dvířek – otvírače.

4/ Jak dlouho vydrží baterie?
Doba provozu na baterie je v závislosti na kvalitě použitých baterií a na vlivu okolí. V zimě baterie vydrží méně otevření / zavření než v létě. Zároveň je nutné hlídat, aby baterie do otvírače nevytekly.

5/ Použití síťového adaptéru a baterií.
Pokud používáte síťové připojení, baterie slouží jako záložní zdroj pro případ výpadku proudu.

6/ Dřevěné dveře nebo kovové?
Dveře doporučujeme jiné než dřevěné. Dřevo během roku mění své vlastnosti a může dojít k problémům s otvíráním / zavíráním. Špatně kloužou v lištách a pak může dojít k poškození otvírače. Je dobré volit takový materiál dveří – pojezdových lišt, které zůstávají po celou dobu roku stejné – např. kov. Nejvhodnější je použít dvířka do kurníku Kerbl, která jsou pro provoz přímo určená. Dvířka můžeme doplnit také zámkem

7/ Čmelíci.
Pozor na čmelíky: v případě velkého množství čmelíků uvnitř přístroje může dojít k poškození desky otvírače.

8/ Výměna baterií a nastavený čas?
Po dobu rychlé výměny baterií je uchována informace o nastaveném čase, ale ne déle.

9/ Solární panel jako zdroj napájení.

Místo baterií nebo síťového připojení můžeme využít také sluneční energii. Díky připojení solárního panelu k otvoru pro síťové napájení můžeme provoz automatu mít na solární panel. Baterie zde opět slouží jako záložní zdroj.