5 nejkrásnějších filmů o koních, které prostě musíte vidět

26.10.2018

 

1. Černý hřebec

USA, 1979

Příběh volně inspirovaný knihou Waltera Farleye  vypráví o malém chlapci Alecovi, který společně se svým otcem putuje domů do Flushingu. Plaví se na dopravní lodi plné nejrůznějšího zboží a různých lidí. Když se Alec toulá po lodi, narazí na krásného černého hřebce, který ho hned zaujme. Jenže pak dojde ke strašlivé katastrofě a loď se u severoafrického pobřeží potopí. Alec přežije a vyčerpaný se nakonec dostane až na jeden malý ostrov. Na ten se podaří doplavat i černému hřebci. Jenže kromě nich na ostrůvku není nikdo.

Chlapec se naučí chytat ryby a kůň se pase na řasách, které moře vyplaví na břeh. V průběhu času se chlapec s koněm sblíží a naučí se na něm dokonce jezdit. Asi po dvou letech se na ně usměje štěstí a loď je přepraví zpátky do Ameriky. Tam Alec začne pravidelně trénovat, aby se mohl stát dobrým žokejem. Což samo o sobě není jednoduchý úkol a navíc se najde i právoplatný vlastník arabského plnokrevníka. Alec je však odhodlán s Blackem vyhrát hlavní dostih sezóny v Santa Anitě.

Tento film, jenž je debutem Carrolla Ballarda, se dočkal takového úspěchu, že o čtyři roky později vzniklo nejen pokračování nazvané Návrat černého hřebce, ale později i televizní seriál.

 

 

2. Muž od Sněžné řeky

Austrálie, 1982

Příběh je inspirován básní z klasického australského literárního fondu A. B. „Banjo“ Patersona „Muž od Sněžné řeky.“ V roce 1982 tak vznikl již jako druhý v pořadí stejnojmenný film - jeho první verze byla natočena už za němé éry.

Dobrodružný film odehrávající se v roce 1888, popisuje život v této nádherné, ale drsné zemi. Uprostřed nepřístupných hor, často bičovaných deštěm a utápěných v neproniknutelné mlze, obstojí jen praví chlapi. A mladý honák Jim Craig ještě pravý chlap není. Stokrát si může být on sám jist, že by tady i po tragické smrti svého otce dokázal přežít, stejně bude muset o své pravdě všechny drsné horaly kolem přesvědčit. A tak se vydává dolů, do údolí, kde se má tvrdou prací z chlapce stát muž. Muž, který obstojí před svým zaměstnavatelem, láskou i ostatními honáky.

Mimo ústřední dvojice mladých hrdinů, ztělesněné Tomem Burlinsonem a Sigrid Thorntonovou, stojí za pozornost i dvojrole bratří Harrisonových, v níž exceluje Kirk Douglas.

 

 

3. Phar Lap

Autrálie, 1983

Film podle inspirovaný skutečným příběhem a legendou dostihového světa. Dodnes lidé vzpomínají na nádherného ryzáka, který v cílové rovince s lehkostí zdolával své soupeře. Do australských stájí přišel Phar Lap z Nového Zélandu. Byl nepřemožitelným šampiónem závodní dráhy počátku třicátých let dvacátého století. Úspěchy a sláva jdou ovšem vždy ruku v ruce se závistí a intrikami. Člověk se může bránit, kůň ne. A Phar Lap doplatil na lidskou zlobu a malichernost.

S vítězícím Phar Lapem jsou spojována tři jména. Harry Telford, trenér, který už nikdy neobjevil koně Phar Lapových kvalit, finančně zkrachoval a do své smrti v roce 1960 žil v chudobě. Majitel stájí Dave Davis zemřel v Kalifornii v roce 1959. Phar Lapův ošetřovatel Tommy Woodcock se stal jednou z nejznámějších osobností australského turfu. V době natáčení tohoto filmu mu bylo 78 let a stále ještě působil jako trenér.  Ve snímku si zahrál jednu z epizodních rolí.

Film vzpomíná nejen na fenomenálního koně, ale navíc nechává nahlédnout do zákulisí dostihového sportu a profesí, které s ním souvisí, od chovatelů přes trenéry a žokeje, až po bookmakery.

 

 

4. Seabiscuit

USA, 2003

Další film inspirovaný skutečným příběhem, který se odehrál na konci třicátých let dvacátého století. Hlavním hrdinou dramatu Seabiscuit je anglický plokrevník vychovaný v Kentucky a pro mnohé Američany stal zosobněním amerického snu.

Příběh legendárního hřebce je vyprávěn v širších dobových souvislostech prostřednictvím tří mužů – jeho majitele, selfmademana a milionáře Charlese Howarda (Jeff Bridges), jeho trenéra, ztroskotaného kovboje Toma Smithe (Chris Cooper) a jeho žokeje bez domova Reda Pollarda (Tobey Maguire). Osudy koně a jeho žokeje se do jisté míry shodují ve své bezútěšnosti, ale vzájemně si dávají ztracenou naději. Naděje byly neuvěřitelné. Sen byl nemožný. A přesto se to přihodilo. Pollard a Seabiscuit se dokážou po těžkých zraněních, jež by za normálních okolností jejich sportovní dráhu dávno ukončila, vrátit na dostihový ovál a vyhrát.

Režisérem snímku je známý scenárista Gary Ross. Seabiscuit je jeho druhou režijní prací, a přesto byl nominován na Oscara celkem v sedmi kategoriích - nejlepší film, scenáristická adaptace, kamera, výprava, kostýmy, střih a zvuk. Ani jednu ze zlatých sošek však nezískal.

 

 

5. Válečný kůň

USA/Indie, 2011

Válečný kůň je působivý příběh se silným mírovým poselstvím. Předlohou k filmu, který natočil Steven Spielberg je stejnojmenná kniha Michaela Morpurga z roku 2009.

Film je příběhem o přátelství mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Joey je ale Albertovým otcem prodán britské jízdě a následně poslán na frontu, kde začíná jeho pozoruhodná pouť na pozadí velké války. Navzdory překážkám, kterým je na každém kroku nucen čelit, Joey ovlivňuje a mění životy všech, se kterými se na své pouti setká - s britským jezdectvem, německými vojáky, francouzským farmářem a jeho vnučkou…

Albert, který na svého přítele nedokáže zapomenout, opouští domov a vydává se na francouzská válečná pole, aby zde svého koně našel a přivedl ho zpátky domů. Je to putování plné radosti i smutku, vášnivého přátelství a velkého dobrodružství.

Film byl oceněn dvěma Oscary.

 

 

Znáte všechny zmíněné filmy? Nebo jste díky nám objevili nějaký, u kterého jste ještě neměli tu příležitost se dojmout a možná si i trochu pobrečet?

Sdílejte tenhle článek svým přátelům! A když už jste tady, podívejte se na naši nabídku jezdeckých potřeb a také potřeb pro chov koní.