Děkuji, beru na vědomí

Vaše soukromí je důležité: K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

vloženo 26.10.2018 12:39

5 nejkrásnějších filmů o koních, které prostě musíte vidět

5 nejkrásnějších filmů o koních, které prostě musíte vidět
S delšími podzimními večery přišlo období, kdy se najde čas na shlédnutí nějakého filmu. A jak jinak, než o koních! Takže, máte-li chvíli a chuť podívat se na film, nechte se inspirovat naším přehledem!

 

1. Černý hřebec

USA, 1979

Příběh volně inspirovaný knihou Waltera Farleye  vypráví o malém chlapci Alecovi, který společně se svým otcem putuje domů do Flushingu. Plaví se na dopravní lodi plné nejrůznějšího zboží a různých lidí. Když se Alec toulá po lodi, narazí na krásného černého hřebce, který ho hned zaujme. Jenže pak dojde ke strašlivé katastrofě a loď se u severoafrického pobřeží potopí. Alec přežije a vyčerpaný se nakonec dostane až na jeden malý ostrov. Na ten se podaří doplavat i černému hřebci. Jenže kromě nich na ostrůvku není nikdo.

Chlapec se naučí chytat ryby a kůň se pase na řasách, které moře vyplaví na břeh. V průběhu času se chlapec s koněm sblíží a naučí se na něm dokonce jezdit. Asi po dvou letech se na ně usměje štěstí a loď je přepraví zpátky do Ameriky. Tam Alec začne pravidelně trénovat, aby se mohl stát dobrým žokejem. Což samo o sobě není jednoduchý úkol a navíc se najde i právoplatný vlastník arabského plnokrevníka. Alec je však odhodlán s Blackem vyhrát hlavní dostih sezóny v Santa Anitě.

Tento film, jenž je debutem Carrolla Ballarda, se dočkal takového úspěchu, že o čtyři roky později vzniklo nejen pokračování nazvané Návrat černého hřebce, ale později i televizní seriál.

 

 

2. Muž od Sněžné řeky

Austrálie, 1982

Příběh je inspirován básní z klasického australského literárního fondu A. B. „Banjo“ Patersona „Muž od Sněžné řeky.“ V roce 1982 tak vznikl již jako druhý v pořadí stejnojmenný film - jeho první verze byla natočena už za němé éry.

Dobrodružný film odehrávající se v roce 1888, popisuje život v této nádherné, ale drsné zemi. Uprostřed nepřístupných hor, často bičovaných deštěm a utápěných v neproniknutelné mlze, obstojí jen praví chlapi. A mladý honák Jim Craig ještě pravý chlap není. Stokrát si může být on sám jist, že by tady i po tragické smrti svého otce dokázal přežít, stejně bude muset o své pravdě všechny drsné horaly kolem přesvědčit. A tak se vydává dolů, do údolí, kde se má tvrdou prací z chlapce stát muž. Muž, který obstojí před svým zaměstnavatelem, láskou i ostatními honáky.

Mimo ústřední dvojice mladých hrdinů, ztělesněné Tomem Burlinsonem a Sigrid Thorntonovou, stojí za pozornost i dvojrole bratří Harrisonových, v níž exceluje Kirk Douglas.

 

 

3. Phar Lap

Autrálie, 1983

Film podle inspirovaný skutečným příběhem a legendou dostihového světa. Dodnes lidé vzpomínají na nádherného ryzáka, který v cílové rovince s lehkostí zdolával své soupeře. Do australských stájí přišel Phar Lap z Nového Zélandu. Byl nepřemožitelným šampiónem závodní dráhy počátku třicátých let dvacátého století. Úspěchy a sláva jdou ovšem vždy ruku v ruce se závistí a intrikami. Člověk se může bránit, kůň ne. A Phar Lap doplatil na lidskou zlobu a malichernost.

S vítězícím Phar Lapem jsou spojována tři jména. Harry Telford, trenér, který už nikdy neobjevil koně Phar Lapových kvalit, finančně zkrachoval a do své smrti v roce 1960 žil v chudobě. Majitel stájí Dave Davis zemřel v Kalifornii v roce 1959. Phar Lapův ošetřovatel Tommy Woodcock se stal jednou z nejznámějších osobností australského turfu. V době natáčení tohoto filmu mu bylo 78 let a stále ještě působil jako trenér.  Ve snímku si zahrál jednu z epizodních rolí.

Film vzpomíná nejen na fenomenálního koně, ale navíc nechává nahlédnout do zákulisí dostihového sportu a profesí, které s ním souvisí, od chovatelů přes trenéry a žokeje, až po bookmakery.

 

 

4. Seabiscuit

USA, 2003

Další film inspirovaný skutečným příběhem, který se odehrál na konci třicátých let dvacátého století. Hlavním hrdinou dramatu Seabiscuit je anglický plokrevník vychovaný v Kentucky a pro mnohé Američany stal zosobněním amerického snu.

Příběh legendárního hřebce je vyprávěn v širších dobových souvislostech prostřednictvím tří mužů – jeho majitele, selfmademana a milionáře Charlese Howarda (Jeff Bridges), jeho trenéra, ztroskotaného kovboje Toma Smithe (Chris Cooper) a jeho žokeje bez domova Reda Pollarda (Tobey Maguire). Osudy koně a jeho žokeje se do jisté míry shodují ve své bezútěšnosti, ale vzájemně si dávají ztracenou naději. Naděje byly neuvěřitelné. Sen byl nemožný. A přesto se to přihodilo. Pollard a Seabiscuit se dokážou po těžkých zraněních, jež by za normálních okolností jejich sportovní dráhu dávno ukončila, vrátit na dostihový ovál a vyhrát.

Režisérem snímku je známý scenárista Gary Ross. Seabiscuit je jeho druhou režijní prací, a přesto byl nominován na Oscara celkem v sedmi kategoriích - nejlepší film, scenáristická adaptace, kamera, výprava, kostýmy, střih a zvuk. Ani jednu ze zlatých sošek však nezískal.

 

 

5. Válečný kůň

USA/Indie, 2011

Válečný kůň je působivý příběh se silným mírovým poselstvím. Předlohou k filmu, který natočil Steven Spielberg je stejnojmenná kniha Michaela Morpurga z roku 2009.

Film je příběhem o přátelství mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Joey je ale Albertovým otcem prodán britské jízdě a následně poslán na frontu, kde začíná jeho pozoruhodná pouť na pozadí velké války. Navzdory překážkám, kterým je na každém kroku nucen čelit, Joey ovlivňuje a mění životy všech, se kterými se na své pouti setká - s britským jezdectvem, německými vojáky, francouzským farmářem a jeho vnučkou…

Albert, který na svého přítele nedokáže zapomenout, opouští domov a vydává se na francouzská válečná pole, aby zde svého koně našel a přivedl ho zpátky domů. Je to putování plné radosti i smutku, vášnivého přátelství a velkého dobrodružství.

Film byl oceněn dvěma Oscary.

 

 

Znáte všechny zmíněné filmy? Nebo jste díky nám objevili nějaký, u kterého jste ještě neměli tu příležitost se dojmout a možná si i trochu pobrečet?

Sdílejte tenhle článek svým přátelům! A když už jste tady, podívejte se na naši nabídku jezdeckých potřeb a také potřeb pro chov koní.

 

RSS kanál - buďte vždy v obraze RSS

 

Kamír ceník 2020

 

Ověřeno zákazníky

12 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v našem e-shopu s chovatelskými a zemědělskými potřebami

Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka zboží ověřeno na naší farmě
Odrážka různé možnosti platby a dopravy
Odrážka 8 prodejen s možností osobního odběru zboží 
Odrážka přes 9000 m2 prodejní plochy
Odrážka více než 13 000 položek skladem
Odrážka rychlé dodání zboží
Odrážka bezplatné poradenství
Odrážka sleva na jeden nákup ročně
odrážka možnost dopravy zdarma
odrážka podle dotazníku spokojenosti 100% zákazníků doporučuje 

© 2005 - 2021 KAMÍR a Co spol. s r.o. | tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.