Beru na vědomí

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s tímto sdělením. Ví­ce informací­

Kamír - info portál

Rady a tipy

Časté dotazy k elektrickým ohradníkům (2. část)

Odpovídáme na časté dotazy zákazníků ohledně zvířat, pro která se hodí či nehodí elektrický ohradník a na co si dát pozor.

Často se nás ptáte, pro jaká zvířata je vhodné použít elektrický ohradník. Některé otázky a odpovědi zde zveřejňujeme, protože si myslíme, že je škoda nechávat si je pro sebe. Obecně lze říci, že el. ohradu lze postavit téměř pro jakékoli zvíře (a proti jakémukoli predátorovi nebo škodné). Chce to jen rozvahu a individuální přístup.

  1. Je elektrický ohradník vhodný proti lesní zvěři? 
  2. Jaký elektrický ohradník se hodí pro psy? Prodáváte také neviditelný ohradník na psy?
  3. Existuje ohradník proti kočkám?
  4. Je vhodné používat el. ohradník na slepice a jinou drubež?
  5. Poradíte nám funkční elektrický ohradník proti kunám?
  6. Jaký ohradník se hodí na ovce?
  7. Jaký je nejvhodnější ohradník pro hovězí dobytek?
  8. Nabízíte také ohradník určený na daňky?
  9. Navrhnete mi nějaký typ elektrického ohradníku na rybník proti vydrám?

Přejít na 1. část článku Časté dotazy k elektrickým ohradníkům

1. Je elektrický ohradník vhodný proti lesní zvěři (divočákům, pro divoká prasata, proti divé zvěři, srnkám)?

Elektrický ohradník může být vhodný proti divoké zvěři, záleží ovšem na místních podmínkách, velikosti ohrady, množství prorůstajícího porostu, požadavcích zákazníka a na konkrétním druhu zvířete (např. jestli jde o ohradu proti divočákům nebo proti srnkám apod.).

Přečtěte si další informace o tom, jestli je proti divoké zvěři vhodný pachový nebo elektrický ohradník

 Elektrická síť proti divoké zvěři
Síť proti divoké zvěři se signální plastovou páskou

2. Jaký elektrický ohradník se hodí pro psy? Prodáváte také neviditelný ohradník na psy?

Neviditelný elektrický ohradník nenabízíme a ani tento způsob vymezení hranic nepovažujeme za vhodný.  Tato metoda totiž od psa vyžaduje učenlivost a pochopení toho, jak neviditelný ohradník funguje. Vyžaduje také trpělivost majitelů při výcviku a navykání psa.

Neviditelný ohradník je velmi snadno zneužitelný. Při malé chybě a nepochopení psa či majitele může snadno dojít k týrání - ať už vědomému či nevědomému.

Stává se, že nedbalý majitel zakope pod zem kabel označující hranice, nasadí psovi obojek a poté psa násilím párkrát přes stanovenou hranici převede. Myslí si přitom, že pes, který při přechodu hranice dostane elektrickou ránu, pochopí, co se děje. To je však velký omyl. Takhle jednoduše to zkrátka nefunguje…

Proto navrhujeme a prodáváme elektrické ohradníky pro psy s jasně viditelnými hranicemi. Konkrétní zdroj a samotné ohrazení se každému zákazníkovi navrhuje na míru. Roli zde hraje velikost psa, rozsah oplocení, možnosti uchycení izolátorů, ale také třeba povaha psa.  Výhodou tohoto řešení je, že takový ohradník funguje na všechna zvířata. Třeba i na cizí psy, kteří se snaží naopak dostat dovnitř.

 

3. Existuje ohradník proti kočkám? Lze vůbec postavit elektrický ohradník, který by kočky třeba nepřeskočily?

Elektrický ohradník funguje stejně tak dobře proti kočkám jako proti jakýmkoliv jiným zvířatům. Platí to pro o psy, koně, ovce, nebo třeba lvy, medvědy či opice (naše ohradníky jsme instalovali už v několika několika zoologických zahradách).

Vždy záleží na vhodném konkrétním řešení, postaveném na základě podmínek a požadavků chovatele. Každé zvíře má své nároky a požadavky, každý chovatel má k tomu také své požadavky a místní podmínky pak vymezují určité možnosti.

Takže pokud sháníte elektrický ohradník proti kočkám, ozvěte se nám a společně vymyslíme, jak na ně.

 

4. Jaký je nejvhodnější ohradník pro hovězí dobytek?

Ohradník vhodný pro skot se taktéž jako u ostatních skupin zvířat určuje na základě místních podmínek. Záleží na velikosti ohrady, typu vodičů a míře prorůstajícího porostu. Vzhledem ke zpravidla mírné povaze a dobré citlivosti většinou u skotu postačují 2 řady vodičů pod sebou. Často se využívá jednoduché lanko a v případě trvalého řešení a větších ohrad se využívá drát, který umožňuje připojit silnější zdroj.

Pro zjištění všech nutných prvků pro stavbu ohrady pro hovězí dobytek (s přihlédnutím k vlastnostem terénu) vyzkoušejte náš konfigurátor elektrických ohradníků.

Elektrický ohradník pro hovězí dobytek
Elektrický ohradník pro hovězí dobytek

5. Je vhodné používat el. ohradník na slepice? A na jinou drubež?

Zase je to stejné, jako u jakéhokoliv jiného živočicha. Ohradníky jsou vhodné jak pro srstnatá zvířata, tak i pro pernatá. Úspěšná instalace pak opět závisí na místních podmínkách, potřebách chovatele a vlastnostech chovaného zvířete.

U slepic nastává několik specifických podmínek, které je třeba zohlednit. Pokud postavíte ohradník např. ze tří řad vodičů o výšce 90 cm, slepice jsou schopné bez problému vodiči proskočit. Navíc si neumí spojit elektrický impulz s vymezenou hranicí, jako to umí třeba pes, kůň, ovce a podobně.

Ke slepicím tedy doporučujeme postavit takovou ohradu, přes kterou budou mít problém se dostat i fyzicky. Vhodnou variantou je například elektrická síť pro slepice.   

 

6. Poradíte nám funkční elektrický ohradník proti kunám?

Poradíme, pokud budeme znát všechna potřebná fakta. Zde je podstatné znát dobře terén, místní podmínky a také musíme vědět kde přesně a v čem máme kuně zabránit.

Kuna a jí podobní komplikovanější a menší predátoři, jako je třeba liška nebo jestřáb, jsou náročnější díky své obratnosti, houževnatosti, inteligenci a odhodlání.

Je totiž rozdíl mezi vymezením pastviny pro stádo krav, kde mají po celé dny a týdny co jíst, a ochranou proti drobnějším predátorům, jejichž potrava se naopak nachází za ohradou. Zde nejde ani tak o sílu impulzu, ale o přesnou instalaci vodičů s dostatečným počtem a to tak, aby nevznikla žádná možnost průniku. Proto je tak důležitá přesná specifikace ohrady abychom mohli chovateli poradit.

Zdůrazňuji, že s ohradu můžeme poradit a také ji navrhnout, ale vždy za vydatné asistence zákazníka. Nikdo nezná místní podmínky lépe než sám chovatel a proto úloha správného výběru komponentů a vhodné instalace v takovémto případě spočívá především na něm.  

 

7 Jaký ohradník se hodí na ovce?

Na ovce se vztahuje jedna obecná zásada. Zdroj by měl mít minimálně 3 J vybíjecí energie. Pak už se vše odvíjí od dalších podmínek.

Nejvhodnější variantou pro ovce je pevná ohrada s pletivem a předsazeným vodičem. Jako druhá nejlepší volba je opět pevná ohrada s alespoň 4 nataženými ocelovými dráty v řadě. Dalším ústupkem v pořadí je, když ohrada musí být mobilní. Zde se využívá pouze pevných rohů či branek a rovné úseky lze vybavit plastovými tyčkami s plastovými vodivými lanky (opět ve 4 řadách).

Další možností jsou také elektrické sítě na ovce.

 

el. síť na ovce 
Elektrická síť na ovce OVINET

8. Nabízíte také ohradník určený na daňky?

Pro chov daňků nabízíme uzlové pletivo a akátové kůly. Ohrada lze doplnit předsazeným silným drátem. Samotná volba zdroje se opět odvíjí od celkové velikosti ohrady, avšak obecně platí, že pro daňky není třeba používat ty nejsilnější ohradníkové zdroje.

 

9. Navrhnete mi nějaký typ elektrického ohradníku na rybník? Něco účinného proti vydrám?

Také u elektrického ohradníku na vydru záleží na místních podmínkách: zda je dostupná síť 230V, jak daleko je od rybníka, jestli má být ohrada trvalá nebo pouze dočasná, zda chce zákazník mít přístup k rybníku v podobě vstupní branky…

Podle toho se odvíjí úvaha, jestli můžeme na ohradník proti vydrám využít jako vodiče ocelový drát, nebo v případě dočasného řešení klasické plastové lanko.

Bude zákazník pravidelně podsíkat porost kolem rybníka, který by jinak zasahoval do vodičů? Kolik bude celkový obvod ohrady? U malého rybníku bez hustého porostu bude na vydry možná stačit zdroj s výkonem 1 J výstupní energie, ale pokud bude ohrada porůstat travou, bylo by vhodné volit silnější, například s vybíjecí energií 4,2 J.

 

Na vaše otázky ohledně elektrických ohradníků odpovídá Jan Kamír.

Přejít na 1. část článku Časté dotazy k elektrickým ohradníkům

Přečtěte si také obecné dotazy k fungování, stavbě a údržbě elektrických ohradníků. A nezapomeňte vyzkoušet konfigurátor elektrických ohradníků.

RSS kanál Kamír a Co spol. s r.o.
buďte vždy v obraze
RSS

 

Kamír ceník 2018

 

Ověřeno zákazníky

9 opravdu dobrých důvodů
proč nakupovat v e-shopu Vše pro farmu

 

Odrážka nízké ceny
Odrážka prověřená kvalita zboží
Odrážka trvale přes 9 000 položek zboží skladem
Odrážka možnost dopravy zdarma
Odrážka sleva 10% na jaden nákup v roce pro každého registrovaného zákazníka
Odrážka solidní prodejce s tradicí
Odrážka bezplatné odborné poradenství při nákupu
Odrážka rychlé dodání zboží, síť vlastních poboček
Odrážka Ověřeno zákazníky - klikněte a přesvědčte se sami

© 2018 KAMÍR a Co spol. s r.o., tvorba e-shopu UNIPEX CZ s.r.o.