Časté dotazy k elektrickým ohradníkům (2. část)

23.6.2023

Často se nás ptáte, pro jaká zvířata je vhodné použít elektrický ohradník. Některé otázky a odpovědi zde zveřejňujeme, protože si myslíme, že je škoda nechávat si je pro sebe. Obecně lze říci, že elektrickou ohradu lze postavit téměř pro jakékoli zvíře (a proti jakémukoli predátorovi nebo škodné). Chce to jen rozvahu a individuální přístup.

  1. Je elektrický ohradník vhodný proti lesní zvěři? 
  2. Jaký elektrický ohradník se hodí pro psy? Prodáváte také neviditelný ohradník na psy?
  3. Existuje ohradník proti kočkám?
  4. Jaký je nejvhodnější ohradník pro hovězí dobytek?
  5. Je vhodné používat el. ohradník na slepice a jinou drubež?
  6. Poradíte nám funkční elektrický ohradník proti kunám?
  7. Jaký ohradník se hodí na ovce?
  8. Nabízíte také ohradník určený na daňky?
  9. Navrhnete mi nějaký typ elektrického ohradníku na rybník proti vydrám?

Přejít na 1. část článku Časté dotazy k elektrickým ohradníkům

1. Je elektrický ohradník vhodný proti lesní zvěři (divočákům, pro divoká prasata, proti divé zvěři, srnkám)?

Elektrický ohradník může být vhodný proti divoké zvěři, záleží ovšem na místních podmínkách, velikosti ohrady, množství prorůstajícího porostu, požadavcích zákazníka a na konkrétním druhu zvířete (např. jestli jde o ohradu proti divočákům nebo proti srnkám apod.).

Nejvyužívanější variantou jsou sítě proti divoké zvěři, jako jsou divoká prasata nebo aktuálně také vlci. Více k ochraně stád před vlkem najdete v našem článku My o vlku a vlk za plotem. Sítě lze vybavit také signální páskou, která predátory ruší.

2. Jaký elektrický ohradník se hodí pro psy? Prodáváte také neviditelný ohradník na psy?

Neviditelný elektrický ohradník neboli neviditelný plot pro psy nabízíme. Všeobecně však můžeme říci, že tento typ hrazení vyžaduje spolupráci psa s člověkem, dostatek času na nácvik a trpělivost. Jedná se o neviditelný plot, kde kabel – anténa je zakopaná v zemi, zdroj se umístí na vhodné místo a psovi se připne obojek s přijímačem. Poté je potřeba psovi vlajkami, tyčkami či jinými vhodnými prostředky ukázat, kde je to místo, přes které nesmí přejít. Tedy nelze plot nainstalovat - zakopat a dát psovi přijímač na obojku a tím to končí a pes si na to nějak zvykne a pochopí to. Zde je nutné se psovi věnovat a cvičit ho, aby věděl, kde je ta hranice, kde dostane výstrahu a hranice, kterou nesmí překročit. Tento typ hrazení vyžaduje také trpělivost majitelů při výcviku a navykání psa. Neviditelný ohradník je i velmi snadno zneužitelný. Při chybě a nepochopení psa či majitele může snadno dojít až k týrání - ať už vědomému či nevědomému. Avšak při dobrém výcviku je výsledek zaručený. 

Stává se, že nedbalý majitel zakope pod zem kabel označující hranice, nasadí psovi obojek a poté psa násilím párkrát přes stanovenou hranici převede. Myslí si přitom, že pes, který při přechodu hranice dostane elektrickou ránu, pochopí, co se děje. To je však velký omyl. Takhle jednoduše a rychle to nejde.

Zákazníkům, kteří nemají čas a trpělivost se psovi věnovat, proto doporučujeme, aby raději koupili elektrické ohradníky pro psy s jasně viditelnými hranicemi. Konkrétní zdroj a samotné ohrazení se každému zákazníkovi navrhuje na míru. Roli zde hraje velikost a rasa psa, rozsah oplocení, možnosti uchycení izolátorů. Výhodou tohoto typu hrazení je, že takový ohradník funguje na všechna zvířata. Třeba i na cizí psy, kteří se snaží naopak dostat dovnitř.

Více informací a tipů pro výběr ohradníku pro psy najdete v našem článku Jak na elektrický ohradník pro psa

3. Existuje ohradník proti kočkám? Lze vůbec postavit elektrický ohradník, který by kočky třeba nepřeskočily?

Elektrický ohradník funguje stejně tak dobře proti kočkám jako proti jakýmkoliv jiným zvířatům. Platí to pro o psy, koně, ovce, nebo třeba lvy, medvědy či opice (naše ohradníky jsme instalovali už v několika několika zoologických zahradách).

Vždy záleží na vhodném konkrétním řešení, postaveném na základě podmínek a požadavků chovatele. Každé zvíře má své nároky a požadavky, každý chovatel má k tomu také své požadavky a místní podmínky pak vymezují určité možnosti.

Takže pokud sháníte elektrický ohradník proti kočkám, ozvěte se nám a společně vymyslíme, jak na ně.

4. Jaký je nejvhodnější ohradník pro hovězí dobytek?

Ohradník vhodný pro skot se taktéž jako u ostatních skupin zvířat určuje na základě místních podmínek. Záleží na velikosti ohrady, typu vodičů a míře prorůstajícího porostu. Vzhledem ke zpravidla mírné povaze a dobré citlivosti většinou u skotu postačují 2 řady vodičů pod sebou. Často se využívá jednoduché lanko a v případě trvalého řešení a větších ohrad se využívá drát, který umožňuje připojit silnější zdroj.

Pro zjištění všech nutných prvků pro stavbu ohrady pro hovězí dobytek (s přihlédnutím k vlastnostem terénu) vyzkoušejte náš konfigurátor elektrických ohradníků.

Elektrický ohradník pro hovězí dobytek
Elektrický ohradník pro hovězí dobytek

5. Je vhodné používat el. ohradník na slepice? A na jinou drubež?

Ohradníky jsou vhodné jak pro srstnatá zvířata, tak i pro pernatá. Úspěšná instalace pak opět závisí na místních podmínkách, potřebách chovatele a vlastnostech chovaného zvířete. U slepic nastává několik specifických podmínek, které je třeba zohlednit. Pokud postavíte ohradník např. ze tří řad vodičů o výšce 90 cm, slepice jsou schopné bez problému vodiči proskočit, případně přeletět. Navíc si neumí spojit elektrický impulz s vymezenou hranicí, jako to umí třeba pes, kůň, ovce a podobně.

Ke slepicím tedy doporučujeme postavit takovou ohradu, přes kterou budou mít problém se dostat i fyzicky. Vhodnou variantou je například síť pro slepice, rozhodnout se můžete mezi vodivou nebo nevodivou variantou, doplněná o krycí síť pro slepice, která slepice chrání před útokem predátorů. 

6. Poradíte nám funkční elektrický ohradník proti kunám?

Poradíme, pokud budeme znát všechna potřebná fakta. Zde je podstatné znát dobře terén, místní podmínky a také musíme vědět kde přesně a v čem máme kuně zabránit.

Kuna a jí podobní komplikovanější a menší predátoři, jako je třeba liška nebo jestřáb, jsou náročnější díky své obratnosti, houževnatosti, inteligenci a odhodlání. Je totiž rozdíl mezi vymezením pastviny pro stádo krav, kde mají po celé dny a týdny co jíst, a ochranou proti drobnějším predátorům, jejichž potrava se naopak nachází za ohradou. Zde nejde ani tak o sílu impulzu, ale o přesnou instalaci vodičů s dostatečným počtem a to tak, aby nevznikla žádná možnost průniku. Proto je tak důležitá přesná specifikace ohrady abychom mohli chovateli poradit.

Zdůrazňuji, že s ohradu můžeme poradit a také ji navrhnout, ale vždy za vydatné asistence zákazníka. Nikdo nezná místní podmínky lépe než sám chovatel a proto úloha správného výběru komponentů a vhodné instalace v takovémto případě spočívá především na něm.  

7. Jaký ohradník se hodí pro ovce?

Na ovce se vztahuje jedna obecná zásada, zdroj by měl mít minimálně 3 J vybíjecí energie. Pak už se vše odvíjí od dalších podmínek, velikost ohrady, výška podrostu, typ vodiče, případně počet sítí. 

Nejvhodnější variantou pro ovce je pevná ohrada s pletivem a předsazeným vodičem. Jako druhá nejlepší volba je opět pevná ohrada s alespoň 4 nataženými dráty v řadě. Další variantou je mobilní ohrada, pokud je nutné pastvu přesouvat. Zde se využívá pouze pevných rohů či branek a rovné úseky lze vybavit plastovými tyčkami s plastovými vodivými lanky nebo jednodušší variantou jsou kompletní elektrické sítě pro ovce

Jak na stavbu sítě pro ovce? Máme pro vás video: 

8. Nabízíte také ohradník určený na daňky?

Pro chov daňků nabízíme uzlové pletivo a akátové kůly. Ohrada lze doplnit předsazeným silným drátem. Samotná volba zdroje se opět odvíjí od celkové velikosti ohrady, avšak obecně platí, že pro daňky není třeba používat ty nejsilnější ohradníkové zdroje.

9. Navrhnete mi nějaký typ elektrického ohradníku na rybník? Něco účinného proti vydrám?

Také u elektrického ohradníku na vydru záleží na místních podmínkách: zda je dostupná síť 230V, jak daleko je od rybníka, jestli má být ohrada trvalá nebo pouze dočasná, zda chce zákazník mít přístup k rybníku v podobě vstupní branky a další faktory. Nicméně, ohradník proti vydrám postavit lze. Podle daného místa se odvíjí úvaha, jestli můžeme na ohradník proti vydrám využít jako vodiče ocelový drát, nebo v případě dočasného řešení klasické plastové lanko.

Bude zákazník pravidelně podsíkat porost kolem rybníka, který by jinak zasahoval do vodičů? Kolik bude celkový obvod ohrady? U malého rybníku bez hustého porostu bude na vydry možná stačit zdroj s výkonem 1 J výstupní energie, ale pokud bude ohrada porůstat travou, bylo by vhodné volit silnější, s vybíjecí energií nad 3 J.

Na vaše otázky ohledně elektrických ohradníků odpovídá Jan Kamír, Dis..

Přečtěte si také obecné dotazy k fungování, stavbě a údržbě elektrických ohradníků. A nezapomeňte vyzkoušet konfigurátor elektrických ohradníků.